Życie seksualne po menopauzie – druga młodość po 50
MySex

Życie seksualne po menopauzie – druga młodość po 50

Seks jest niezwykle ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Nic więc dziwnego, iż obawiasz się, że wraz z wkroczeniem w okres menopauzy będziesz borykać się ze spadkiem libido i negatywnym nastawieniem do zbliżeń. Owszem, w tym konkretnym czasie w Twoim organizmie dojdzie do wielu zmian hormonalnych. Niektóre z nich mogą być naprawdę uciążliwe. Pamiętaj jednak, że menopauza nie musi oznaczać końca życia seksualnego. Wiele kobiet dopiero wtedy odkrywa swoją prawdziwą seksualną naturę. Gwarantuję, że Twoje życie intymne po 50. również może Cię pozytywnie zaskoczyć. W końcu seks niesie za sobą wiele korzyści zarówno w kontekście zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, dlaczego więc miałabyś z niego rezygnować? Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się, co zrobić, aby niezmiennie odkrywać radość z intymnych chwil z partnerem również po menopauzie.

Sylwia Nadomska Sylwia Nadomska · 24 lutego 2021

Suchość pochwy – pierwszy powód do odmawiania zbliżeń

W przypadku kobiet po 50. dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów produkowanych przez jajniki. Prowadzi to oczywiście do pojawiania się zmian w kwestii comiesięcznego krwawienia, które najpierw pojawia się rzadziej, aż w końcu zanika całkowicie. Oprócz tego pojawiają się jednak także zmiany związane z fizjologią pochwy, która wówczas nie produkuje już odpowiedniej ilości śluzu i w efekcie staje się sucha, co nie ulega zmianie nawet podczas stymulacji seksualnej. Zjawisko to uniemożliwia współżycie, ponieważ kobiecie towarzyszy wtedy uczucie dyskomfortu i bólu.

Przede wszystkim w takiej sytuacji powinnaś szczerze porozmawiać z partnerem. Jest to normalna reakcja Twojego ciała na naturalnie zachodzące procesy w Twoim organizmie. Nie masz się więc czego wstydzić. Pamiętaj też, abyś absolutnie do niczego się nie zmuszała. Seks bez odpowiedniego nawilżenia nie będzie przyjemny, a po kilku takich zbliżeniach możesz zacząć unikać współżycia, co może stać się źródłem nieporozumień z partnerem. Pomocne w takich przypadkach okażą się wszelkiego rodzaju kremy i żele nawilżające, które pozwolą Ci utrzymać naturalną wartość pH w pochwie. Takie środki możesz stosować doraźnie lub profilaktycznie, nawet kilka razy dziennie.

Wzrost wagi – skuteczna blokada przed pokazaniem nagiego ciała

Nierzadko w okresie menopauzy dochodzi do spowolnienia metabolizmu. Wówczas coraz większa ilość spożytych kalorii zaczyna odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej i nadprogramowych kilogramów. Jest to najbardziej uciążliwy i przykry objaw zwłaszcza w przypadku pań, które dotychczas dbały o swoją sylwetkę. Bardzo często kobiety borykają się wtedy ze spadkiem samopoczucia i samooceny. Zmiany w sylwetce stają się źródłem kompleksów, a to z kolei przyczynia się do powstania blokady przed pokazaniem się partnerowi nago.

Rozwiązaniem w tej sytuacji może być wprowadzenie zmian w diecie. Spożywane porcje powinny być mniej kaloryczne, a dieta wolna od słodyczy i słonych przekąsek. Warto w tym okresie skorzystać z pomocy dietetyka, który dobierze odpowiedni model żywieniowy do potrzeb charakterystycznych w tym konkretnym okresie. Oprócz tego jednak przede wszystkim powinnaś też uświadomić sobie, że Twojego poczucia kobiecości nie determinuje liczba kilogramów na wadze i ilość centymetrów w obwodzie. Chcę Ci powiedzieć, że dla siebie i dla swojego partnera jesteś piękna zawsze! Nie musisz więc przejmować się kilkoma kilogramami więcej. Gwarantuję Ci, że dla Twojego mężczyzny nie ma to żadnego znaczenia. Dla Ciebie też nie powinno mieć.

Doceń wartość rozmowy!

Jeśli chcesz znać moje zdanie, to za udany seks po menopauzie odpowiedzialna jest przede wszystkim szczera rozmowa z partnerem. Niezależnie od tego czy Twoim problemem jest suchość pochwy, czy kompleksy związane z nadprogramowymi kilogramami, czy jeszcze coś innego, w pierwszej kolejności powinnaś porozmawiać ze swoim partnerem otwarcie o swoich obawach i dolegliwościach. Nie zapominaj, że Twój partner w tym samym czasie zmaga się z własnymi problemami natury seksualnej, związanymi z andropauzą. Kiedy zaczniesz unikać zbliżeń, możesz nieświadomie dać mu do zrozumienia, iż to z jego winy Wasze życie intymne przestało istnieć, a to może prowadzić do powstania kolejnych, trudnych do wyjaśnienia nieporozumień. Podstawą udanego pożycia seksualnego i drugiej młodości po 50. będzie więc szczerość i otwartość na partnera. Pamiętaj o tym!

MySex

Najnowsze