Żałoba a ślub - czy kontynuować planowanie

Żałoba a ślub – czy kontynuować planowanie?

Opublikowane w kategorii

Ponoć tylko dwie rzeczy są w życiu pewne – podatki i śmierć. Chwili tej ostatniej nie przewidzisz. Śmierć czasem pojawia się z najmniej przewidzianym momencie. Gdy twój wymarzony ślub już za chwilę. Co w takiej sytuacji zrobić?

Żałoba w sercu a nie na pokaz

Już dawno odeszły do lamusa te czasy, gdy kobieta po stracie męża do końca życia musiała ubierać się w czerń. Nie rwiemy szat, nie wylewamy łez. Życie toczy się dalej. Zgodnie z tradycją, żałoba po śmierci rodziców czy współmałżonka powinna trwać 1 rok. Wnuki po śmierci dziadków, winny opłakiwać ich przez pół roku. Tyle ogólnie przyjęte zasady. A jak jest w praktyce?

Żałobę nosi się w sercu, a nie na pokaz. Oswojenie smutku po stracie bliskiej osoby nie ma rzeczywistego terminu ważności. Każda z nas przepracowuje ją indywidualnie. I to właśnie od nas samych powinna wyjść decyzja o tym, kiedy żałoba się zaczyna i kończy. A także, co chyba najważniejsze, jaką będzie mieć formę. Nigdzie nie jest powiedziane, że musisz chodzić ubrana na czarno, bez makijażu i z posępną miną. Czasem właśnie dopracowany ubiór i makijaż to maska, pod którą najłatwiej schować ból i żal. Co więc zrobić, gdy w trakcie przygotowań do ślubu umiera jedna z najbliższych nam osób?

Czego chciałaby osoba która odeszła?

Zadając sobie pytanie, co zrobić z zaplanowanym weselem, gdy umiera bliska osoba, pomyślcie o tym, co ona by wam doradziła. Czasem odpowiedź przychodzi sama – najbliżsi rzadko kiedy chcieliby abyśmy przekładali z takim trudem zaplanowane chwile. Uroczystości zaślubin i wesela nie da się zapiąć na ostatni guzik w kilka chwil. To skomplikowany proces, który zwyczajnie wymaga czasu. A pewnych rzeczy, w tym tych ostatecznych, nie jesteś w stanie przewidzieć.

Być może więc, lepszym rozwiązaniem nie będzie przełożenie ślubu, a subtelne zaakcentowanie żałoby? Bywa, że Państwo Młodzi, jeżeli umrze któreś z rodziców lub dziadków, ogłaszają minutę ciszy podczas podziękowań dla rodziców. Czasem też, w miejscu gdzie według planu stołu miała siedzieć ta osoba, umieszcza się jej zdjęcie. Jednak wszystko zależy od was. Ślub i wesele to najpiękniejszy dzień w życiu. Szkoda, aby to smutek i żal grał w nim pierwsze skrzypce.

Porozmawiajcie na spokojnie

Z jednej strony, każdą, nawet najbardziej dopracowaną imprezę da się przełożyć. Z drugiej, czasem poczynione już nakłady finansowe i ogrom pracy sprawia, że wyznaczenie innej daty tego najważniejszego dnia jest niemożliwe. Co wtedy robić? Porozmawiać na spokojnie. Nie z rodzicami, nie z teściami, nie z najbliższą rodziną i przyjaciółmi a z drugą połówką. Być może ta cała sytuacja jest dla was pierwszym testem z dojrzałości na wspólnej drodze życia.

Powiedz dokładnie, jak się z tym czujesz i co proponujesz. Być może znajdzie się jakieś rozwiązanie, które usatysfakcjonuje was oboje. Jeżeli dojdziecie do takiego punktu, wygraliście. Bo bez względu na to, co postanowicie, zawsze znajdą się tacy, którym nie będzie to pasowało. Ważne, abyście trzymali się własnych ustaleń. To wasz wielki dzień i żadne przykre komentarze nie powinny go zepsuć.

Co ludzie powiedzą

Niby wszyscy jesteśmy już nowocześni i niekoniecznie przejmujemy się tym, co powiedzą inni. A jednak, w takim newralgicznym momencie, jakim jest ślub i wesele, zaczynamy przejmować się wszystkim. Odważ się jednak posłuchać tego, co podpowiada ci serce a nie podszeptów zbulwersowanych bliskich. Czasem żadne logiczne wytłumaczenia nie przemówią im do rozsądku. Tradycja i zwyczaje weselne to coś, co możemy dowolnie modyfikować na nasze potrzeby. Ważne, by ta decyzja była wspólna- zarówno przyszłej Pani Młodej jak i Pana Młodego.

Czy więc kontynuować przygotowanie ślubne w takiej sytuacji?

Wszystko zależy od was, od przyszłych Państwa Młodych. Czasem smutek jest tak wielki, że nie pozwala na radosne przeżywanie tego dnia w zgodzie z samą sobą. Jest też tak, że ślub i przyjęcie jest wspaniałym pretekstem do wspomnień o osobie, która tak niespodziewanie odeszła. Porozmawiajcie i zdecydujcie sami, w końcu to wasz jeden z najważniejszych wspólnych dni w życiu!

Dołącz do naszego Klubu My-V i porozmawiaj z nami na Forum lub na Grupie na Facebooku!

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również