Współuzależnienie
MyMind

Współuzależnienie

Pojęcie współuzależnienia, w krótkim czasie zdobywa miejsce w literaturze psychiatrycznej, psychologicznej i tej dotyczącej uzależnień. Dzieje się tak między innymi z racji wzrostu świadomości na temat nałogów oraz większej wiedzy społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych. Osobiście uważam to za bardzo obiecujący trend. Dzięki niemu więcej osób może zacząć troszczyć się o swoje zdrowie i zrozumieć jak budować prawidłowe relacje z innymi, w tym przypadku uzależnionymi, ludźmi.

Medbabki (@medbabki) Medbabki (@medbabki) · 26 maja 2022

Jak osoby współuzależnione próbują radzić sobie z trudną sytuacją?

Każdy kto żyje obok kogoś uzależnionego, lub funkcjonującego w sposób nieprawidłowy staje przed koniecznością znalezienia własnych sposobów na poradzenie sobie z tą sytuacją. Współuzależnienie jest bardzo złożonym zjawiskiem, które dotyczy w szczególności osoby, która je rozwija, ale również osób z jej najbliższego otoczenia. Może mieć duży wpływ na codzienne życie człowieka i uniemożliwiać mu stawienie czoła napotkanym trudnościom.

Czym charakteryzuje się relacja współuzależnienia?

Współuzależnienie rozwija się w relacji, w której jedna z osób jest od czegoś uzależniona, a osoba współuzależniona zmienia swoje zachowania oraz emocje, w związku z czym generuje nowy sposób funkcjonowania. Niektóre badania wskazują, że kobiety częściej doświadczają współuzależnienia. Zwłaszcza te, które są matkami i żonami. Można to uzasadnić rolą społeczną kobiet w naszej kulturze- często przyjmują  one rolę opiekunek. Niemal do tego stopnia, że ​​zapominają o próbie zaspokojenia potrzeb swoich bliskich.

Skąd wziął się termin „współuzależnienie”?

Termin współuzależnienia pochodzi od rodzin osób, które uczestniczyły w spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Podczas różnych sesji wykryto specyficzne cechy emocjonalne i psychologiczne charakteryzujące te osoby. Osoby współuzależnione mają tendencję do rozwijania nieskuteczności w wyrażaniu emocji oraz w rozwiązywaniu konfliktów osobistych i międzyludzkich. Większość swoich wysiłków poświęcają na kontrolowanie chorobowych zachowań osoby uzależnionej, aż do momentu kiedy przejmuje to kontrolę nad ich własnym życiem. Tworzy się dynamika, w której choroba uzależnionego kontroluje życie współuzależnionego. Często również poprzez manipulacyjne zachowanie osób uzależnionych.

O współuzależnieniu mówimy w przypadku, gdy osoba ma współzależną i niezdrową relację z osobą uzależnioną. Ta sytuacja wynika ze stresu związanego z życiem i radzeniem sobie z uzależnionym. Dlatego zjawisko to narasta i nasila się w czasie. Oto niektóre z przykładów jak może przebiegać:

  • Ciągłe inwestowanie swojego czasu w kontrolowanie drugiej osoby, zwłaszcza gdy pojawiają się niesprzyjające okoliczności.
  • Priorytetowe traktowanie obowiązków osoby uzależnionej, aż do ignorowania własnych.
  • Pomijanie własnej przestrzeni osobistej i własnych potrzeb od fizycznych po emocjonalne.
  • Skłonność do angażowania się w relacje z osobami impulsywnymi, z zaburzeniami osobowości lub uzależnionymi.
  • Obniżenie poczucia własnej wartości.

Dlaczego współuzależnienie występuje ?

Gdy osoby współuzależnione zdają sobie sprawę z istotnych problemów osoby im bliskiej związanych z nałogiem, zaczynają one przyjmować na siebie obowiązki, które nie należą do nich. W ten sposób starają się zminimalizować szkody. Innymi słowy zaczynają wykonywać czynności i wcielać się w rolę osoby uzależnionej. Paradoksalnie może prowadzić to do pogłębiania problemu osoby uzależnionej, ponieważ nie ponosi ona konsekwencji swoich czynów.

W związku z brakiem efektu swoich działań i pogłębianiem nałogu osoba współuzależniona zaczyna cierpieć z powodu stresu i odczuwać coraz głębszy lęk. Podobnie manifestuje się poczucie wstydu z powodu zachowań osoby uzależnionej, jak i jej własnych.

Jak terapia może pomóc osobom współuzależnionym?

Uzależnienie dotyczy nie tylko osób uzależnionych, a patologiczne konsekwencje nałogu rzucają cień na najbliższe otoczenie. Dane z badań wskazują, że im większe uzależnienie, tym większe prawdopodobieństwo, że w najbliższym otoczeniu osoby uzależnionej dojdzie do współuzależnienia. Osoby współuzależnione często twierdzą, że nie potrzebują pomocy. Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz być osobą współuzależnioną możesz sobie pomóc. Należy zaufać swoim instynktom i skierować się na terapię współuzależnienia. Leczenie obu stron powoduje, że szanse na pokonanie nałogu wzrastają do 80%. Jeśli z pomocy korzysta tylko alkoholik lub tylko bliska mu osoba, wtedy prawdopodobieństwo skuteczności terapii zmniejsza się o połowę. Taka terapia może odbywać się w formie indywidualnej lub w formie terapii grupowej- rozmawiając o podobnych doświadczeniach możemy odczuć ulgę, zrozumienie i chęć do wprowadzenia zmian w naszym życiu. Dzięki terapii można zyskać również wiarę, że współuzależnienie oraz nałóg alkoholowy można pokonać.

Jakie są cele terapii dla osób współuzależnionych?

Celami takiej terapii jest to aby osoba współuzależniona poczuła się odpowiedzialna za własne życie i brała w nim pełny udział. Na początku może być to dla niej bardzo trudne, jednak podjęty wysiłek terapeutyczny na pewno poprawi jakość życia osoby dotkniętej współuzależnieniem, a co więcej skutecznie pomoże osobie uzależnionej wyjść z nałogu.

MyMind

Najnowsze