wpływ feromonów na wybór partnera. ,y v poland.

Wpływ feromonów na pociąg seksualny i wybór partnera

Opublikowane w kategorii

Czy istnieje klucz, dzięki któremu dobieramy się w pary? Dlaczego jedne związki trwają wiele lat, a inne rozpadają się po upływie zaledwie kilku miesięcy? Dlaczego z jednymi osobami wiąże nas silna więź i namiętny seks, a z innymi wyłącznie oziębłe stosunki? Czy można powiedzieć, że w miłości i w seksie kluczową rolę odgrywają feromony? Postanowiłam zweryfikować informacje na temat tego zjawiska, ponieważ o feromonach mówi się coraz więcej i coraz częściej. O wpływie

przeczytasz w poniższym artykule.

Czym są feromony?

Feromony to związki, które mogą przyczynić się do zmiany postrzegania konkretnej osoby, zwłaszcza płci przeciwnej. Organizm wydziela je w różnych momentach, np. w chwilach zadowolenia, radości, pobudzenia seksualnego i nadmiaru emocji. Obecnie wciąż trwają badania, których celem jest potwierdzenie lub obalenie tezy, iż feromony jako naturalny środek komunikacji niewerbalnej, mogą wpływać na pożądanie i większą atrakcyjność. Nie można więc na ten moment jednoznacznie i w stu procentach określić, jaką rolę odgrywają feromony w naszym życiu. Wstępnie można jednak uznać, iż za rozsiewanie feromonów w dużej mierze odpowiadają włosy i pot. Wybór krótkiej fryzury oraz stosowanie antyperspirantów może więc przyczynić się do obniżenia skuteczności rozsiewania ludzkich feromonów. Co jeszcze udało się ustalić?

Na początku jest zapach

Choć wydaje nam się, że w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd potencjalnego partnera, to jednak okazuje się, że wygląd konkretnego człowieka interesuje nas wyłącznie dlatego, iż wcześniej zwróciliśmy na niego uwagę poprzez zapach. Nos reaguje bowiem na substancje bezzapachowe, które są wytwarzane przez gruczoły dokrewne. Narząd lemieszowo-nosowy wyczuwa feromony osoby płci przeciwnej, co oddziałuje na zwiększenie zainteresowania. Choć sygnały te wysyłane są do mózgu nieświadomie, to jednak organizm zaczyna na nie reagować. Z wiekiem zmieniamy jednak swój zapach, ponieważ ilość hormonów wpływa bezpośrednio na skład feromonów. Można więc pokusić się o wysnucie śmiałego stwierdzenia, iż to właśnie z tego względu dana osoba kilka lat temu pociągała nas fizycznie, ale obecnie nie jest już obiektem naszych zainteresowań.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE NA DZIEŃ KOBIET I WYGRAJ VOUCHER DO SEPHORY O WARTOŚCI 300 ZŁ 

 

Zachowania seksualne

Można powiedzieć, iż feromony mają poniekąd wpływ na zachowania seksualne. Bezwonne substancje aktywują podwzgórze, które z kolei kontroluje autonomiczny układ nerwowy. Układ ten odgrywa ważną rolę w uwalnianiu hormonów płciowych, pojawianiu się podniecenia seksualnego i podejmowaniu zachowań rozrodczych. Feromony wpływają na zmianę postrzegania wyglądu partnera. Ludzka twarz staje się wówczas nieco bardziej atrakcyjna. Wzrasta także poziom zainteresowania seksualnego.

Wpływ feromonów na wybór partnera

Każdy człowiek posiada swoją własną tożsamość zapachową, która jest wynikiem wydzielin chemicznych. Hormony płciowe regulują wydzielanie gruczołów łojowych i potowych. Wówczas powstaje zapach, który jednym osobom może odpowiadać, innym zaś niekoniecznie. Można więc powiedzieć, iż feromony mają wpływ na wybór partnera życiowego, a ponadto pełnią one istotną funkcję w procesie nawiązywania również innych relacji społecznych i emocjonalnych.

Czy feromony rzeczywiście odgrywają tak dużą rolę?

Mechanizm działania feromonów nie jest do końca znany, dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie sposób jednak nie zgodzić się z faktem, iż substancje te mogą wywrzeć wpływ na kwestię postrzegania danej osoby, która nagle może stać się nieco bardziej atrakcyjna. Raczej nie można jednak mówić tutaj o tym, iż bezwonne substancje są w stanie wpłynąć na wytworzenie się pożądania, a nawet miłości pomiędzy konkretnymi osobami. Choć mogą one stanowić pewnego rodzaju zaczątek relacji, to jednak nie będą one wystarczające do utrzymania zainteresowania. Ludzki gatunek jest bowiem nieco bardziej skomplikowany pod tym względem. Do podjęcia decyzji o wyborze partnera niezbędna jest także chociażby umiejętność oczarowania intelektem i wykazania się własną osobowością.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku My V & Me.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również