Wiecznie wzdęty brzuch - poznaj SIBO

Wiecznie wzdęty brzuch – poznaj SIBO

Opublikowane w kategorii

Wzdęty brzuch, uczucie ciężkości i częste gazy to wyjątkowo nieprzyjemne dolegliwości. Niestety wiele kobiet się z nimi zmaga, a ich przyczynę ciężko zdiagnozować jednoznacznie. Jeśli problem ten dotyczy także Ciebie, przeczytaj mój artykuł. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o tym, iż w Twoim organizmie rozwija się choroba SIBO. Więcej na jej temat znajdziesz w poniższym tekście.

Small Intestinal Bacterial Overgrowth – co to znaczy?

Skrót SIBO pochodzi od angielskiej nazwy choroby – Small Intestinal Bacterial Overgrowth. Taka diagnoza oznacza, iż doszło do nadmiernego rozwoju złych bakterii w jelicie cienkim. Aby układ pokarmowy działał w sposób prawidłowy, konieczna jest bowiem obecność zarówno dobrych, jak i złych bakterii. W przeciwnym razie dochodzi do zapalenia jelita cienkiego, co objawia się głównie permanentnie wzdętym brzuchem, który panie najczęściej mylą z objawem charakterystycznym dla zespołu przedmiesiączkowego lub przejedzenia.

Przyczyny i objawy

Przyczyn SIBO może być bardzo wiele. Do najbardziej popularnych można jednak zaliczyć niewłaściwą dietę, bogatą w żywność przetworzoną i niezdrowe tłuszcze oraz antybiotykoterapię z wykorzystaniem leków zaburzających naturalną florę jelitową, która nie była wspierana probiotykami. Bardzo często zdarza się też, że do przerostu dochodzi na tle psychicznym, głównie w przypadku osób nieradzących sobie ze stresem.

Do najbardziej charakterystycznych objawów SIBO zaliczyć można oczywiście wzdęty brzuch, ale także gazy o intensywnym zapachu, skurcze brzucha, zaparcia, biegunki i bekanie. Objawy te nie są zwykle dość uciążliwe, dlatego większość osób je bagatelizuje i zwleka z wizytą u specjalisty lub całkowicie z niej rezygnuje. Nie powinno się jednak tego robić, ponieważ tak jak w każdym innym przypadku, kiedy pojawiają się jakieś niepokojące objawy, diagnoza jest kluczowa w podjęciu odpowiednich kroków i wdrożeniu właściwego leczenia. Permanentnie wzdęty brzuch obniża komfort życia i staje się wyjątkowo uciążliwy. Zdecydowanie lepiej jest więc poznać diagnozę i definitywnie pozbyć się problemu.

Jak rozpoznać i zwalczyć SIBO?

Aby zdiagnozować SIBO należy udać się na wizytę do specjalisty, który może zlecić wykonanie gastroskopii lub kolonoskopii. W takich przypadkach bardzo często bazuje się także na wynikach badania moczu i kału. Próbkę moczu bada się w celu identyfikacji metabolitów, które można znaleźć, jeśli w jelicie cienkim doszło do przerostu bakterii lub pojawienia się drożdży. Badanie kału pozwala zaś ocenić stan flory bakteryjnej w jelicie grubym. Jeśli znajduje się w nim duża ilość dobrych bakterii, może to świadczyć o rozwoju SIBO.

Innym narzędziem przydatnym w diagnostyce tej choroby jest test oddechowy. Polega on na dmuchaniu powietrza w gastrolyser na dwa sposoby. W pierwszej kolejności badany wydmuchuje powietrze na czczo, a następnie po wypiciu specjalnego roztworu z galaktozy z fruktozą. Wodorowy test oddechowy trwa zwykle trzy godziny, a pomiary wykonuje się co 20 minut. Nieoceniony w całym procesie diagnostycznym jest oczywiście także wywiad z pacjentem, dzięki któremu można poznać jego dotychczasową historię zdrowotną i ewentualnego leczenia.

Przerost jelita cienkiego leczy się pod okiem specjalisty. Gastrolog przepisuje w takich przypadkach antybiotykoterapię z wykorzystaniem leku Xifaxan, który z uwagi na złą wchłanialność pozostaje w jelitach, co jest nieocenione w procesie odbudowy flory bakteryjnej. Lekarz z pewnością zaleci również stosowanie probiotyków, których zadaniem będzie wspieranie odbudowy flory. Konieczne jest również wdrożenie nieco innej diety, która wspomoże walkę z objawami SIBO. Dzienny jadłospis powinien być złożony z produktów bogatych w błonnik. Dieta powinna być niskowęglowodanowa, wolna od białej, rafinowanej mąki i cukrów. Bezwzględnie należy wykluczyć z diety przetworzone produkty pełne niezdrowych tłuszczy. Należy także zrezygnować ze spożywania kawy i alkoholu. Po zakończeniu leczenia powinno się utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe, ponieważ SIBO to choroba, która ma tendencję do nawrotów.

Stwórz z nami silną kobiecą społeczność na Facebooku!

Przeczytaj więcej artykułów!

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również