Wagina Tetydy

Wagina Tetydy. Czym jest i gdzie ją można spotkać?

Opublikowane w kategorii

Natura wciąż potrafi zaskakiwać, a jak się okazuje wodny świat zwłaszcza. Różnorodnych gatunków jest tak wiele, że ciężko poznać je wszystkie. Ostatnio na jednym z profili na Twitterze miałam okazję zobaczyć doprawdy wyjątkowe zwierzę o równie wyjątkowej nazwie. Czy słyszałaś kiedyś o waginie Tetydy? Okazuje się, że jest to przedziwne stworzenie, którego niezwykłość zauważalna jest zarówno pod względem nietypowego wyglądu, jak i nietuzinkowej nazwy. To jednak nie wszystko. Właściwości tego niepozornego zwierzaka wodnego są niezwykle istotne z punktu widzenia ekologicznego, ponieważ niejako przyczyniają się one do prawidłowego funkcjonowania środowiska. O tym, czemu wagina Tetydy zawdzięcza swoją nazwę, jak wpływa na środowisko i gdzie możesz ją zobaczyć, przeczytasz w poniższym artykule.

 

Na czym polega wyjątkowość waginy Tetydy?

Wagina Tetydy zostało po raz pierwszy opisana w 1802 roku przez niemieckiego botanika – Wilhelma Gottlieba Tilesiusa. Jest to nietypowe zwierzę, o galaretowatej strukturze i przezroczystym kolorze. Salpa z rzędu osłonic ma kształt beczki, w której znajdują się dwa duże otwory. To właśnie one odpowiedzialne są za możliwość poruszania się tego stworzenia w morskim świecie. Woda dostaje się wówczas jednym otworem i wylewa się drugim. Zwierzęta te mogą przyjmować różne długości – od kliku do kilkunastu cm. Rekordowe osobniki mogą jednak osiągać wielkość mierzącą nawet 30 cm. Wagina Tetydy cechuje się niewiarygodną umiejętnością unikania drapieżników w wodzie. Wszystko to za sprawą oczywiście przezroczystego koloru i oryginalnej struktury. Taki wygląd skutecznie uniemożliwia innym osobnikom zauważyć pływającą waginę.

Choć od opisania tego zwierzęcia minęło wiele lat, to wagina Tetydy zyskała popularność dopiero w styczniu tego roku. Wszystko za sprawą jednego postu na Twitterze, na profilu Open Ocean Exploration. Autorka tego profilu dzieli się ze swoimi obserwatorami własnymi spostrzeżeniami na temat podwodnego świata i publikuje niespotykane gatunki morskich stworzeń.

Skąd ta dziwna nazwa?

Pierwszy człon nazwy to oczywiście zasługa specyficznego wyglądu. Rzeczywiście, stworzenie to do złudzenia przypomina kobiecą waginę. Drugi człon nazwy ma najprawdopodobniej związek z Tetydą, czyli boginią znaną z mitologii greckiej. Była to jedna z najbardziej znanych nereid. Według przepowiedni miała urodzić syna, który będzie cechował się większą siłą niż jego własny ojciec. Choć została wydana za zwykłego śmiertelnika, urodziła syna Achillesa. Starała się nadać mu nieśmiertelne moce, dzięki którym mogłaby spełnić przepowiednię. Zanurzyła syna w Styksie, ale trzymała go wówczas za piętę. To właśnie dlatego pięta Achillesa jest dzisiaj oznaką słabego punktu. Tetyda zaś uznawana jest za żeński symbol siły rozrodczej. To najpewniej z tego powodu morska wagina otrzymała właśnie jej imię.

Co ciekawe zwierzęta te pomimo swojej nazwy, mają niewiele wspólnego ze sferą seksu. Waginy Tetydy rozmnażają się w bardzo nietypowy dla innych stworzeń sposób. Jeden osobnik jest bowiem w stanie wewnątrz swojego ciała wyhodować fabrykę klonowania i wyprodukować w ten sposób łańcuchy klonów.

Znaczenie dla środowiska

Te niepozorne stworzenia mają ogromną moc w kontekście otaczającego nas świata, ponieważ pełnią bardzo istotną i odpowiedzialną rolę w oceanie. Wyprodukowane łańcuchy klonów opadają na dno tuż po rozrodzie i pozytywnie wpływają na nasz klimat. Dzieje się tak, ponieważ podczas opadania transportują one ogromne ilości organicznego węgla do głębokich warstw oceanu. Jest to ogromna korzyść dla naszego środowiska. Okazuje się więc, że te niepozorne, małe zwierzątka o zabawnej nazwie, mają niemałe znaczenie dla naszego życia, a ich funkcjonowanie jest niezwykle istotne z punktu widzenia ekologicznego.

Gdzie możesz ją spotkać?

Wagina Tetydy jest gatunkiem występującym w pelagicznych środowiskach morskich. Ludzkie oko może mieć ogromny problem ze znalezieniem tego stworzenia z uwagi na jego kamuflaż w postaci koloru, kształtu i struktury. Przezroczyste waginy zamieszkują wody tropikalne i umiarkowane Pacyfiku, Atlantyku i Oceanu Indyjskiego.

Zdjęcie: Open Ocean Exploration Twitter

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również