Waga parytetu w branży IT

Waga parytetu w branży IT

Opublikowane w kategorii

Branża IT została w magiczny sposób zaklęta przez męską część społeczeństwa. Obecnie większość pracowników dużych firm w branży technologicznej to mężczyźni. Dlatego coraz częściej zaczęto mówić o potrzebie dążenia do parytetu. Jednak czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Parytet zazwyczaj istnieje w teorii. Ot tak, modne słowo, które ma udowodnić, że firmy, branże czy konkretne osoby chcą, aby kobiety i mężczyźni byli traktowani w ten sposób i mieli takie same szanse. Rzeczywistość zazwyczaj wygląda inaczej, bo jesteśmy notorycznie otaczani stereotypami, które kierują naszym życiem. Co ciekawe wielu przedstawicieli branży IT chce wcielić swoje plany w życie i odczarować firmy dla kobiet. W jaki sposób? W najgorszy możliwy — czyli stosując parytet, gdzie 50% miejsc pracy miało być zarezerwowanych dla kobiet, a 50% dla mężczyzn.

Dlaczego twardy parytet w branży IT jest zły?

Coraz częściej poprawność polityczna zaczyna łączyć się z procesami rekrutacyjnymi — w pracy lub na uczelniach. Za granicą już można spotkać się z sytuacjami, w których o tym, kto zostanie przyjęty na studia, decyduje kolor skóry. Toteż branża IT chce lub jest zmuszona iść w tym kierunku, żeby zwalczyć stereotyp związany z tym, że zamyka się przed kobietami. Dlatego coraz głośniej mówi się, że w wielu dużych firmach, takich jak np. Google czy Facebook podczas rekrutacji większą szansę na zatrudnienie będą miały kobiety. Dlaczego to rozwiązanie nie jest dobre? Przede wszystkim o otrzymaniu posady powinny decydować umiejętności, wiedza czy doświadczenie, a nie płeć czy znajomości. Kobiety nie potrzebują pomocy w postaci odgórnego rozporządzenia, aby wspinać się po szczeblach kariery zawodowej w IT.

Znacznie ważniejsze jest pozbycie się uprzedzeń oraz odkrycie, dlaczego nadal niewiele kobiet chce pracować w nowoczesnych technologiach. Jakiekolwiek ułatwianie czy dofinansowywanie firm, które zatrudniają programistki, zamiast programistów, to zła droga.

Poznaj 3 powody, przez które kobiety nie chcą pracować w IT

Nie mają znanych wzorców

Świat technologii zdominowany jest przez mężczyzn także w mediach. Znamy Zuckerberga (założyciela Facebooka), Dorseya (założyciela Twittera) czy Page’a (CEO Google), ale kiedy mamy wymienić jakieś znaczące kobiece nazwisko, to zapada głucha cisza. Nie wynika to stąd, że żadna z pań nie ma wystarczających kompetencji czy pomysłów. Po prostu kobiety są znacznie rzadziej zatrudniane na stanowiskach kierowniczych, ale nie oznacza to, że w ogóle ich nie ma. Częściej jednak są w cieniu.

Seksizm

Powszechnie uznaje się, że programowanie czy w ogóle praca w branży IT to typowo męski zawód. Dlaczego? Tutaj również trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wynika to z założenia, że mężczyźni bardziej nadają się do pracy, gdzie wymagane są mięśnie, ale też głowa. Zatem skoro programowanie kładzie bardzo duży nacisk na sferę intelektualną, to na pewno mężczyzna będzie w stanie lepiej się wykazać w tym miejscu.

W praktyce to oczywiście bzdura, gdyż każdy jest w stanie opanować wiedzę związaną z najnowszą technologią i to niezależnie od płci. Po prostu nie każdemu będzie sprawiała przyjemność i jednym nauka będzie przychodzić z większą łatwością niż innym. I tyle. Myślenie nie ma płci.

Brak wiary we własne możliwości

Problemy z pewnością siebie doskwierają wielu kobietom. Okazuje się, że mogą stanowić barierę, przez którą nie decydują się one na pracę w branży IT. Ciągłe obawy związane z tym, że pewnie i tak znajdzie się ktoś lepszy — inteligentniejszy czy bardziej doświadczony. Poza tym wiele pań boi się tego, że wypadną znacznie gorzej na tle mężczyzn. Brak wiary we własne możliwości to prawdziwa plaga, z którą trzeba walczyć.

Równe szanse są kluczowe

Nie ma sensu wywierać presji na kobietach, aby koniecznie decydowały się na pracę w IT, ale też złym rozwiązaniem jest wynagradzanie firm z powodu ich zatrudniania. Warto po prostu zerwać ze stereotypem, że praca w tej branży jest stworzona jedynie dla mężczyzn. Lepiej zachęcać dziewczynki do nauki kodowania i motywować je do rozwijania się w tych dziedzinach, gdy sprawiają im one radość. Pora przestać opierać się na stereotypach i to zdecydowanie będzie największa i jednocześnie najważniejsza pomoc, jakiej oczekują kobiety, które myślą o pracy w IT.

Ciekawostki na temat kobiet w branży IT

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat pań, które już zdecydowały się pójść drogą nowoczesnych technologii? Oto kilka faktów, o których warto wiedzieć:

  • W Polsce 30% spośród wszystkich specjalistów IT stanowią kobiety.
  • W tym aż 60% kobiet pracuje w IT, bo się przebranżowiły.
  • Najczęściej panie zajmują się backendem.
  • Kobiety często wskazują, że największą przeszkodą w zdecydowaniu się, czy zacząć pracować w IT był brak wiedzy, jak się rozwijać i którą drogą warto dalej podążać. 

Żródło: https://nofluffjobs.com/insights/raport-kobiety-w-it-2020/

Zatem nie ma sensu opierać się na stereotypach, bo kobieta może być wybitnym programistą i nie potrzebuje lepszego traktowania. Tym bardziej że zatrudnianie pracowników na bazie płci może powodować konflikty wewnątrz zespołu, co nie sprzyja dobrej atmosferze w pracy.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również