Tyłozgięcie macicy to, mówiąc najprościej, nietypowe ułożenie macicy w jej obrębie. Macica ułożona pośrodku, między odbytnicą a pęcherzem moczowym, zamiast standardowego delikatnego odchylenia w stronę pęcherza moczowego, nachylona jest do tyłu w kierunku odbytnicy. Najczęściej tyłozgięcie wykrywane jest przez przypadek – podczas rutynowego badania ginekologicznego lub USG.
Tyłozgięcie macicy nie posiada typowych, charakterystycznych dla siebie objawów. Większość kobiet z tyłozgięciem macicy nie odczuwa związanych z tym dolegliwości. Jeśli jednak pojawią się pewne objawy, mogą one obejmować:
– ból w pochwie lub w dole pleców podczas stosunku płciowego
– ból podczas menstruacji
– kłopoty z wkładaniem tamponów
– zwiększona częstość oddawania moczu lub uczucie ucisku w pęcherzu
– infekcje dróg moczowych
– łagodne nietrzymanie moczu
Tyłozgięcie macicy jest standardową odmianą anatomii miednicy, z którą wiele kobiet rodzi się lub nabywa w miarę dojrzewania. Przyczyną, więc jest najczęściej genetyka.
W innych przypadkach przyczyna może być związana z przebytymi schorzeniami, takimi jak:
– Endometrioza – Blizny lub zrosty endometrium mogą powodować przyklejanie macicy do tyłu
– Mięśniaki macicy – Mogą spowodować zablokowanie lub zniekształcenie macicy lub przechylenie jej do tyłu
– Stany zapalne narządów rodnych – Nieleczone mogą również powodować blizny, które mogą mieć podobny efekt do endometriozy
– Historia wcześniejszej ciąży – W niektórych przypadkach więzadła utrzymujące macicę w miejscu ulegają nadmiernemu rozciągnięciu podczas ciąży i już takie pozostają. Może to pozwolić macicy przechylić się do tyłu.
Tyłozgięcie macicy zazwyczaj nie wpływa na zdolność kobiety do poczęcia. Jednakże ten stan jest czasami związany z innymi diagnozami, które mogą wpływać na potencjał płodności. Obejmują one:
– Endometriozę i włókniaki – Są często uleczalne lub korygowane poprzez drobne zabiegi chirurgiczne
– Zapalenie narządów miednicy mniejszej – Wczesne rozpoznanie PID może być często leczone antybiotykami
– Mięśniaki
W razie potrzeby terapie niepłodności, takie jak zapłodnienie wewnątrzmaciczne (IUI) lub zapłodnienie in vitro (IVF), mogą pomóc kobietom z tego typu diagnozami w uzyskaniu ciąży.
Posiadanie tyłozgięcia macicy zwykle nie wpływa na żywotność ciąży. Może ewentualnie powodować większy nacisk na pęcherz podczas pierwszego trymestru i zwiększone nietrzymanie moczu lub trudności w oddawaniu moczu. U niektórych kobiet może również powodować ból pleców.
Twoja macica może być również trudniejsza do zobaczenia za pomocą ultradźwięków, dopóki nie zacznie się powiększać w czasie ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży może być konieczne wykonanie przez lekarza USG przezpochwowe, aby zobaczyć postęp ciąży.
Macica powinna rozszerzyć się i wyprostować pod koniec pierwszego trymestru, zwykle między 10 a 12 tygodniem. Spowoduje to uniesienie macicy z miednicy i nie będzie już przechylać się do tyłu.
Czasami macica nie jest jednak w stanie tego osiągnąć. Może być to spowodowane zrostami, które utrzymują macicę zakotwiczoną w miednicy. Jeśli macica nie przesunie się do przodu, ryzyko poronienia może wzrosnąć. Nazywa się to uwięzioną macicą i jest rzadkością. Po wczesnym wykryciu uwięzioną macicę można naprawić, zmniejszając lub eliminując ryzyko poronienia.
Poinformuj swojego lekarza od razu, jeśli jesteś w ciąży i doświadczysz:
– konsekwentną niezdolność do oddawania moczu
– ból brzucha lub w pobliżu odbytnicy
– silne zaparcie
– niemożność utrzymania moczu
Te objawy mogą sygnalizować uwięzienie macicy. Stan można zdiagnozować podczas badania miednicy lub USG.
Tyłozgięcie macicy zwykle nie koliduje również z doznaniami seksualnymi ani przyjemnością.
W niektórych przypadkach może jednak sprawić, że stosunek seksualny będzie bolesny. Macica znajduje się dość nisko w miednicy, razem z jajnikami. Podczas energicznego seksu lub seksu z głębokimi pchnięciami, głowa penisa może naciskać na ściany pochwy, uderzając w macicę lub jajniki.
Ten dyskomfort może być wyraźniejszy, gdy znajdujesz się w określonych pozycjach.
Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas seksu, spróbuj zmienić swoją pozycję, aby zobaczyć, czy to pomaga. Jeśli każda pozycja seksualna powoduje dyskomfort, z krwawieniem lub bez, porozmawiaj o tym z ginekologiem.
Czasami lekarz może być w stanie ręcznie manipulować macicą i ustawić ją w pozycji pionowej. W takim przypadku korzystne mogą być określone rodzaje ćwiczeń mających na celu wzmocnienie więzadeł i ścięgien utrzymujących macicę w pozycji pionowej.
Jednym z przykładów są ćwiczenia mięśni Kegla. Inne ćwiczenia, które mogą pomóc, to m.in.:
Rozciąganie od kolan do klatki piersiowej – Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami na podłodze. Powoli podnoś jedno kolano do klatki piersiowej, delikatnie przyciągając je obiema rękami. Utrzymaj tę pozycję przez 20 sekund, zwolnij i powtórz z drugą nogą.
Wzmocnienie mięśni dna miednicy – Połóż się na plecach z ramionami po bokach w rozluźnionej pozycji. Zrób wdech, unosząc pośladki z ziemi. Przytrzymaj i zwolnij podczas wydechu. Powtórz 10-15 razy.
Nie zadziałają one jednak, jeśli macica utknęła w miejscu z powodu blizn lub zrostów.
Podsumowując tyłozgięcie macicy często nie ma żadnych objawów ani negatywnego wpływu na kwestie ciąży oraz współżycie. Zawsze istnieją jednak przypadki bardziej ekstremalne, dlatego tak ważne są regularne badania oraz monitorowanie swojego ciała. Jeśli wystąpią niepożądane objawy, najlepiej zbadać ich przyczynę, a następnie skorzystać z dostępnych metod leczenia, które mogą pomóc.
Przeczytaj też: Moja nadludzka siła – Poznaj swoją waginę