Twoja nadludzka siła – poznaj swoją waginę
MyV

Twoja nadludzka siła – poznaj swoją waginę

Wagina nazywana jest też pochwą, która stanowi fundamentalną część układu rozrodczego każdej kobiety. Często nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele funkcji pełni wagina w trakcie naszego życia. Zyskaj wiedzę, dzięki której jeszcze lepiej zrozumiesz swoje ciało.

Kamila Mańkowska Kamila Mańkowska · 7 stycznia 2021

9 funkcji i ciekawostek o waginie, które musisz znać

Przekonaj się, że Twoja wagina naprawdę ma nieludzką moc i siłę. W końcu potrafi się zarówno samodzielnie oczyszczać, powiększać w taki sposób, żeby możliwy był naturalny poród, jak i też potęgować satysfakcję seksualną. Odkryj wszystkie sekrety, jakie kryje przed każdą kobietą jej pochwa.

Umożliwia zapłodnienie

Jedną z najbardziej znanych funkcji pochwy jest ta związana z prokreacją. To właśnie do pochwy wprowadzony zostaje członek, kiedy dochodzi do stosunku seksualnego. W tym momencie następuje też wytrysk, dzięki któremu może dojść do zapłodnienia.

Warto zaznaczyć, że pochwa dodatkowo ułatwia ten proces za sprawą produkcji większej ilości śluzu w trakcie dni płodnych, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Poród

Kolejną funkcją waginy jest oczywiście umożliwienie dziecku przyjścia na świat. W końcu to właśnie ona sprawia, że jesteś w stanie w sposób naturalny urodzić dziecko. Nie dotyczy to jednak porodu poprzez cesarskie cięcie.

Odczuwanie satysfakcji seksualnej

Wagina została wyposażona także w bardzo dużą liczbę nerwów oraz przy tym wszystkim jest też niezwykle mocno ukrwiona. Wszystko to sprawia, że jest ona niezwykle wrażliwa na dotyk. Dzięki temu właśnie znacznie bardziej odczuwasz satysfakcję w trakcie stosunku seksualnego. Nie bez powodu zatem uznaje się pochwę za najbardziej erogenną część kobiecego ciała. Znajduje się tam słynny punkt G, który dzięki odpowiedniej stymulacji może spowodować, że jeszcze intensywniej odczujesz orgazm.

Twoja wagina sama się oczyszcza!

Kolejną kwestią, o której powinnaś wiedzieć w kontekście Twojej waginy, jest jej oczyszczanie. Czy zdajesz sobie sprawę, że jest ona w stanie oczyszczać się samodzielnie, a przy tym dbać o odpowiedni poziom flory bakteryjnej? Jednym zagrożeniem dla niej jest zbyt częste mycie miejsc intymnych, a przy tym wykorzystywanie nieodpowiednich preparatów, które mogą doprowadzić do wypłukiwania flory bakteryjnej, a to z kolei będzie skutkowało nawet występowaniem częstych infekcji.

W szczególności unikaj perfumowanych żeli czy mydeł, gdyż będą one niekorzystnie działały na Twoją pochwę.

Wagina potrzebuje ćwiczeń

Poród, otyłość czy menopauza sprawiają, że pochwa narażona jest na częste odkształcenia i inne problemy. Dlatego też powinnaś szczególnie o nią zadbać – pod względem higienicznym, ale też dobrym pomysłem są ćwiczenia. Postaw na rozciąganie mięśni Kegla, aby skutecznie poprawić stan swojej waginy, a przy tym zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele różnych chorób.

Pochwa zmniejsza się i zwiększa

Wagina to naprawdę niesamowity elementem kobiecego ciała, gdyż ma ona nawet zdolność zmieniania swojego rozmiaru. W szczególności w takich sytuacjach, jak poród oraz stosunek seksualny. Dzięki temu, że przepływ krwi staje się bardziej skoncentrowany w obrębie tego narządu, możliwe staje się rozszerzenie waginy.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że częsta aktywność seksualna sprawia, że pochwa staje się większa. Co ciekawe jest ona w stanie też powiększyć się pod wpływem podniecenia, kiedy podczas stosunku partner został hojniej obdarzony przez naturę. Wszystko to dzieje się całkowicie automatycznie, a średnia pochwy może wynieść wtedy nawet 10 cm.

Pomocna w walce z chorobami serca

To właśnie przez waginę przedostaje się krew menstruacyjna w trakcie miesiączki. Z kolei we krwi menstruacyjnej znajdują się komórki regeneracyjne endometrium. Te komórki macierzyste wykorzystywane są do leczenia osób, które mają problemy z niewydolnością serca.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości zwiększy się liczba badań, podczas których będą wykorzystywane komórki macierzyste. Będzie można sprawdzić, jak wiele właściwości zdrowotnych one posiadają oraz w jaki jeszcze sposób mogą pomóc osobom, borykającym się z chorobami wieńcowymi.

Pochwa może wypaść na zewnątrz!

Istnieje takie zjawisko jak zespół wypadania macicy. Dochodzi do niego, kiedy w trakcie porodu naturalnego doszło do jakiejś nieprawidłowości czy też dno miednicy jest bardzo słabe. Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę w ogóle, jak rozpoznać tę dolegliwość. Jednak trzeba wiedzieć, że to bardzo poważny problem zdrowotny, z którym natychmiast trzeba zgłosić się do specjalisty, np. do ginekologa. Zazwyczaj konieczny jest wtedy zabieg chirurgiczny.

Zmienia kolor

Kolejną ciekawostką na temat pochwy, jest to, że może ona zmieniać swoje barwy. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy jesteś bardzo pobudzona seksualnie lub też w trakcie ciąży. Wtedy właśnie następują spore zmiany związane z przepływem krwi do narządów płciowych, co powoduje zmianę koloru waginy.

Oprócz tego nie musisz się też niepokoić, jeśli w okresie menopauzy pochwa również ma inną barwę. Okazuje się, że to całkowicie normalne zjawisko i dochodzi do niego z powodu tego, iż zmniejsza się liczba estrogenów w organizmie.

MyV

Najnowsze