Trening w ciąży. Do kogo się zwrócić o pomoc?
MyBody

Trening w ciąży. Do kogo się zwrócić o pomoc?

Ciąża to niezwykle ważny czas w życiu kobiety. Od stanu jej zdrowia zależy bowiem także zdrowie dziecka. Dlatego też ćwiczenia fizyczne są zalecane przez wielu lekarzy i specjalistów jako sposób na wzmocnienie mięśni, utrzymanie kondycji oraz poprawę samopoczucia. Jeśli do tej pory prowadziłaś aktywny tryb życia i zastanawiasz się, jak powinien wyglądać trening w ciąży oraz do kogo zwrócić się po pomoc zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem.

Katarzyna Wiśniewska Katarzyna Wiśniewska · 14 maja 2021

Fitness i trener personalny, czyli trening w ciąży pod okiem fachowców

Trening w ciąży to najlepsze, co możesz zrobić podczas tych kilku miesięcy przed urodzeniem dziecka. Ćwiczenia pozwalają utrzymać optymalną wagę, wzmacniają mięśnie, stabilizują kręgosłup oraz przygotowują ciało do wysiłku fizycznego, jakim jest poród. Doskonale wpływają też na dobre samopoczucie. Zdrowa dawka ruchu w ciąży sprawi, że będziesz pełna energii i gotowa do działania. Dodatkowo będziesz odporniejsza na stres w związku z porodem i nową rolą, jaką niedługo będziesz pełniła. Jeśli tylko twoja ciąża nie jest zagrożona, a lekarz wyrazi na to zgodę, od razu zacznij ćwiczyć.

Fitness dla ciężarnych

Oczywiście najbezpieczniej, jeśli zapiszesz się na specjalne zajęcia u osób, które na co dzień pracują, ćwicząc z ciężarnymi. Możesz wybrać fitness dla ciężarnych. Jest to niezwykle wygodna forma ćwiczeń grupowych, podczas których poznasz inne przyszłe mamy. Przede wszystkim jednak będziesz mogła ćwiczyć pod okiem profesjonalisty, który będzie instruował cię, jak wykonać odpowiednie ćwiczenia tak, abyś się nie przemęczyła i nie naraziła na upadek. Co ważne, taki instruktor fitness posiada wiedzę na temat tego, jak powinien wyglądać trening w ciąży w zależności od trymestru. Zbyt intensywne ćwiczenia niedostosowane do twojego stanu mogą mieć poważne konsekwencje dla twojego zdrowia, a nawet zakończyć się uszkodzeniem dziecka lub poronieniem. Osoba taka posiada odpowiednią wiedzę na temat bezpiecznych ćwiczeń, a przy tym takich, które przyniosą oczekiwane efekty. Możesz także poprosić o ułożenie indywidualnego planu ćwiczeń. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, ponieważ każda kobieta w trakcie ciąży ma indywidualne potrzeby i predyspozycje. Dzięki temu dobór ćwiczeń nie zaszkodzi tobie ani twojemu dziecku.

Trening w ciąży na siłowni

Trening w ciąży możesz także wykonywać na siłowni, jeśli przed zajściem w ciąże lubiłaś właśnie w taki sposób zadbać o swoje zdrowie. Ćwiczenia na siłowni możesz wykonywać sama zwłaszcza w początkowych tygodniach ciąży, jednak zawsze poinformuj personel o swoim stanie. Dzięki temu, jeśli coś ci się stanie lub zwyczajnie zasłabniesz, będzie on mógł udzielić ci pomocy na podstawie tej wiedzy. Przede wszystkim znajdź trenera personalnego, który ma doświadczenie w prowadzeniu ćwiczeń z ciężarnymi. Trener podpowie ci, z których przyrządów do ćwiczeń powinnaś korzystać, a których lepiej unikać. Dodatkowo możesz wspomóc swój trening w ciąży odpowiednio rozpisaną dietą. Jeśli twój trener posiada kwalifikacje dietetyka, możesz zamówić u niego specjalną dietę dla aktywnych ciężarnych. Dzięki czemu nie tylko wzmocnisz kondycję, ale i zadbasz o odpowiednie odżywienie ciała dla zdrowia swojego i maluszka.

Trening w ciąży w domu

Wiele kobiet coraz częściej decyduje się na trening w ciąży w zaciszu własnego domu. Obecnie możemy znaleźć w Internecie wiele poradników znanych celebrytek zajmujących się fitnessem, które krok po kroku instruują jak wykonywać efektywne ćwiczenia podczas ciąży oraz jakich kategorycznie unikać. Dzięki takim filmikom instruktażowym zadbasz o swoją formę i kondycję fizyczną bez wychodzenia w domu.

Pamiętaj jednak, aby wykonywać wszystkie ćwiczenia dokładnie tak, jak jest to zalecane. Dodatkowo musisz pamiętać, że każda kobieta w ciąży ma indywidualne predyspozycje, których te filmy instruktażowe nie uwzględniają. Oznacza to, że nawet wykonując najprostsze ćwiczenie, możesz zrobić sobie krzywdę. Dlatego też, jeśli chcesz wykonywać trening w ciąży, zdecydowanie lepszym wyborem będzie fitness dla ciężarnych lub ćwiczenia z trenerem personalnym.

Trenujesz? Planujesz?

MyBody

Najnowsze