Tradycyjny gorset a gorset społeczny
Lifestyle

Tradycyjny gorset a gorset społeczny

Przez wiele wieków kobiety musiały nosić gorsety, żeby skutecznie ukryć swoje wdzięki, a przy okazji ukształtować sylwetkę zgodnie z obowiązującą modą. Jednak tak naprawdę to nie był jedynie trend odzieżowy. W końcu gorsety miały też ukrócić charakter kobiety i pokazać jej, jak powinna się zachowywać. Na przestrzeni lat udało się wyzwolić z ciasnego ucisku gorsetu, ale czy na pewno dotyczy to również ograniczeń nakładanych przez społeczeństwo?

Kamila Mańkowska Kamila Mańkowska · 1 lutego 2020

Czym jest gorset społeczny?

Czy spotkałaś się już kiedyś z pojęciem gorsetu społecznego? Choć może do tej pory nie słyszałaś tego terminu, to na pewno nie raz doświadczyłaś skutków tego zjawiska. W końcu wszelkie ograniczenia, jakie są nakładane na kobiety ze względu na płeć czy normy społeczne, to jest właśnie ten gorset. W ten sposób społeczeństwo chce, abyś stała się taka jak oni, a na wszelkie odstępstwa reagują z pogardą, niechęcią czy nawet z nienawiścią. Dlatego, choć teraz nie musisz już nosić gorsetu, jako bieliznę, to nadal jesteś uciskana i kształtowana przez mężczyzn czy inne kobiety, abyś się dostosowała do panujących reguł.

Jakie ograniczenia społeczeństwo nakłada na kobiety?

Strój

Miałaś czasem ochotę wyjść na miasto ubrana w bardziej wyróżniający się strój, a może krótką sukienkę lub spódnicę? Wtedy na pewno pojawiła się w Twojej głowie jedna myśl: co pomyślą o mnie inni? W końcu zbyt wyraźne odstępstwa od normy są od razu krytykowane, a na dodatek zbyt odważny strój może spotkać się z agresją słowną czy z niebezpiecznymi czynami. Przez to musisz ukrywać swoją osobowość, zainteresowania czy po prostu chwilowe zachcianki.

Zachowanie

Kobieta powinna być miła, pomocna i uprzejma. W dodatku nie może przeklinać, a jej niezadowolenie na pewno jest związane z cyklem menstruacyjnym. Niestety, ale takie przekonania nadal istnieją w podświadomości wielu ludzi, przez co dopiero wtedy, gdy dostosujesz się do tych ram, to zostaniesz uznana za dobrze wychowaną i godną pochwały. Ciągłe powielanie takich stereotypów sprawia, że dziewczynki już od najmłodszych lat są uczone tego, jak powinny się zachowywać, co przyczynia się do tego, iż mają mniejszą swobodę od chłopców. Wiąże się to z tym, że społeczeństwo już wiele wieków temu stworzyło obraz „idealnej” kobiety i choć żyjesz w XXI wieku, to nadal pewne elementy są powielane, a nawet pożądane.

Pozycja w społeczeństwie

Kobiety doskonale radzą sobie w roli odkrywczyń, businesswoman, artystek czy naukowców, ale nadal istnieją sfery, które są „przeznaczone dla mężczyzny”. Głównie dotyczy to najwyższych stanowisk w wielkich korporacjach bądź urzędów państwowych. Wtedy często jesteś zmuszona do o wiele cięższej pracy od mężczyzn, musisz też przygotować się na liczne przytyki, a nawet wyjść poza własną strefę komfortu. Dopiero wtedy masz szansę osiągnąć sukces i nieco rozluźnić ucisk, jaki powoduje ten niewidzialny gorset.

Rola matki

Najbardziej wyczuwalny gorset społeczny dotyczy tego, czy chcesz stworzyć rodzinę i urodzić dzieci. Społeczeństwo nadal próbuje wymusić na kobietach posiadanie potomstwa, a publiczne przyznanie się do tego, że ich nie lubisz bądź nie kochasz dziecka, które urodziłaś, może wiązać się nawet z całkowitym wykluczeniem z rodziny czy grupy znajomych. W tym przypadku presja jest naprawdę ogromna, dlatego ze względu na strach wiele kobiet decyduje się w końcu na dziecko, bo po prostu nie jest gotowa na ostracyzm.

Lepiej jest nosić gorset czy być przez niego ograniczoną?

Tak naprawdę od zawsze kobiety muszą radzić sobie z nakładanymi ograniczeniami, ponieważ tylko to daje innym ludziom władzę nad Tobą i kontrole nad Twoimi zachowaniami. W końcu nawet wtedy, gdy modne były gorsety, jako część bielizny, to nadal społeczeństwo starało się ukształtować kobiety zgodnie ze swoimi przekonaniami. Obecnie, choć nie musisz już nosić tej niewygodnej części garderoby, to nadal napotykasz widoczne ograniczenia, które dotyczą sfery prywatnej i zawodowej. Tak naprawdę ta sytuacja jest jeszcze gorsza, bo doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, ile złego wyrządzają takie reguły. Masz również większą świadomość, że wymuszania na kobietach pewnych schematów czy sposobów postępowania może mieć wiele negatywnych skutków psychicznych i fizycznych.

Jak walczyć ze gorsetem społecznym?

Walka o równe traktowanie — tak można nazwać czasy, w których obecnie żyjesz. Dlatego to doskonały moment na to, żeby zawalczyć o siebie, swoją wolność i możliwość bycia autentyczną. Zatem wykorzystaj ten czas i dołącz do walki z gorsetem stworzonym przez społeczeństwo! Przede wszystkim zacznij od siebie — naucz się otwartości w stosunku do innych osób. W końcu w Twojej głowie na pewno też czasem pojawiają się negatywne opinie na temat nieznanych kobiet czy mężczyzn.

Pamiętaj też, że walkę z ograniczeniami nie wygrasz bez pomocy innych kobiet. Po prostu to jest ten czas, kiedy trzeba się zjednoczyć. Przecież ta sprawa dotyczy nie tylko Ciebie, ale również Twojej siostry, matki, babci, córki czy najlepszej przyjaciółki. Zatem naucz siebie otwartości, dziel się nią ze swoim najbliższym otoczeniem, a już wkrótce zobaczysz, jak ten szacunek niesie się dalej i dalej, aż w końcu rozszerzy się także na kolejne osoby.

Lifestyle

Najnowsze