Test pH pochwy

Test pH pochwy – na czym polega?

Opublikowane w kategorii

Jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze objawy infekcji intymnej, takie jak pieczenie lub swędzenie, możesz wykonać test pH pochwy i zdiagnozować objawy, zanim udasz się do ginekologa. Nie zastąpi on oczywiście fachowej porady specjalisty, aczkolwiek pozwoli Ci poznać kilka podstawowych informacji. Sprawdź, na czym polega ten test, kiedy go wykonać i jak odczytać wynik.

Na czym polega test pH pochwy i jak go wykonać?

Test pH pochwy opiera się na pomiarze kwasowości pochwy. Żeńskie narządy płciowe charakteryzują się bowiem odpowiednio zbudowaną florą bakteryjną, której zadaniem jest zapobieganie pojawianiu się infekcji intymnych. Nierzadko jednak, z uwagi na różne okoliczności i czynniki zaburzające, dochodzi do zachwiania mikroflory, czego efektem jest najczęściej pojawienie się infekcji intymnej. Wówczas wydzielina z pochwy charakteryzuje się podwyższonym pH. Wykonując test możesz więc zbadać prawdopodobieństwo, czy doszło do namnożenia złych bakterii i pojawienia się infekcji.

Test możesz zakupić w niemal każdej aptece. Produkty tego typu dostępne są bez recepty. W opakowaniu znajduje się najczęściej aplikator oraz skala niezbędna do odczytania pomiaru. Na skali znajdują się różne kolory, odpowiadające różnym wartościom pH. W zestawie producent powinien także umieścić dokładną instrukcję, wyjaśniającą w jaki sposób należy prawidłowo wykonać test i odczytać jego wynik. Najczęściej należy wsunąć aplikator do pochwy na kilka sekund, a następnie porównać jego kolor z załączoną do opakowania skalą. Prawidłowe pH pochwy jest kwasowe, jeżeli wynik będzie wskazywał inaczej, powinnaś niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Przed wykonaniem jakichkolwiek działań musisz pamiętać o dokładnym umyciu rąk, aby nie zakłamać ostatecznego wyniku.

Jak odczytać wynik testu pH pochwy?

U zdrowej kobiety pH wynosi 4,5. Oznacza to, iż w pochwie znajduje się odpowiednia ilość pałeczek kwasu mlekowego, a narządy płciowe nie zostały zaatakowane przez żaden rodzaj infekcji intymnej. Test pozwala wykryć wszelkie zmiany związane z kwasowością wydzieliny. Jeśli równowaga flory bakteryjnej pochwy została w jakikolwiek sposób zaburzona poprzez pojawienie się i namnożenie bakterii lub grzybów, wówczas pH będzie wyższe. Oznacza to, iż kwasowość pochwy maleje. Konieczna będzie wizyta u ginekologa i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Bardzo często zdarza się jednak, iż test trzeba powtórzyć kilkukrotnie z uwagi na wiele czynników, które wpływają na kwasowość pochwy, a nie mają nic wspólnego z rozwijającą się infekcją, jak np. ciąża, cukrzyca, choroby endokrynologiczne.

Kiedy powinnaś wykonać test pH pochwy?

Wskazaniem do wykonania takiego testu będą wszelkie niepokojące Cię objawy związane z narządami płciowymi, jak np. swędzenie, uczucie pieczenia, zaczerwienienie oraz upławy o nienaturalnej barwie lub zapachu. Test pH pochwy mogą wykonać także kobiety, które mają problem z zajściem w ciążę. Czasem zdarza się bowiem, iż infekcja nie daje żadnych objawów, ale jest przyczyną niemożności poczęcia dziecka.

Czy warto robić test pH pochwy?

W mojej ocenie wykonywanie testów pH pochwy nie ma do końca sensu. Ich wynik można bowiem traktować wyłącznie jako wstęp do diagnozy. Obojętnie więc, czy zrobisz test czy też nie, niezbędna będzie wizyta u ginekologa. Wobec tego nie widzę podstaw do wykonywania tego typu testów samodzielnie. Jeśli jednak od dłuższego czasu zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, a wizytę u ginekologa masz umówioną w odległym terminie, możesz wykonać test. Dzięki temu dowiesz się, czy warto przyspieszyć datę wizyty, czy możesz spokojnie poczekać na zaplanowany termin. Zaletą testów do wykorzystania w domowych warunków jest ich łatwa dostępność i niski koszt. Nie traktuj jednak prawidłowego wyniku, jako czegoś co zwalnia Cię z konieczności przeprowadzenia specjalistycznych badań. Tylko zaawansowane badania diagnostyczne są bowiem w stanie w stu procentach wykluczyć infekcje zarówno grzybicze, jak i bakteryjne oraz inne choroby.

Dołącz do naszej prywatnej grupy na Facebooku My V & Me!

Polecane

Własny kanał na youtube

Własny kanał na youtube – jeszcze hobby, czy już praca?

Czołowi polscy Youtuberzy potrafią zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie….

Aleksandra Szczęsna 10 kwietnia, 2021
przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama?

Instagram to prawdziwa kopalnia inspiracji. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hashtagi,…

Justyna Kos 10 kwietnia, 2021
Orgazm pochwowy

Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy

Dawno temu, guru psychoanalizy, Zygmunt Freud określił, że kobieta ma…

Kinga Wolska 5 kwietnia, 2021
Tarczyca - to ona Tobą rządzi

Tarczyca – to ona Tobą rządzi

Czy wiesz, że choroby związane z tarczycą nierzadko obniżają komfort…

Anna Markowska 3 kwietnia, 2021
kobiecy wytrysk

Wyższy poziom Twojej przyjemności

To, że mężczyźni mają wytrysk, wiedzą wszyscy. Ale kobiety? Niby…

Maria Przędolska 2 kwietnia, 2021

Mizoginia współcześnie – czym się objawia

Był nim Jan Jakub Rousseau, który twierdził, że kobiety są…

Nadia Kopeć 18 marca, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Maria Przędolska 18 marca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 marca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również