Tarczyca - to ona Tobą rządzi

Tarczyca – to ona Tobą rządzi

Opublikowane w kategorii

Czy wiesz, że choroby związane z tarczycą nierzadko obniżają komfort kobiecego życia? Hormony tarczycy mają bowiem duży wpływ na ludzkie ciało. Niedobór lub nadmiar może prowadzić do pojawienia się różnego rodzaju przykrych konsekwencji. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie tarczyca w wielu przypadkach rządzi naszym życiem. W jakich? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Diagnoza, od niej wszystko się zaczyna

Choroby tarczycy diagnozuje się na podstawie wyników badań tarczycowych. W jednym czasie należy wykonać odznaczenie anty-TG, anty-TPO ora FT3, FT4 i TSH. Największym problemem związanym z pracą tego gruczołu jest fakt, iż tarczyca może bardzo szybko przechodzić z jednej jednostki chorobowej w drugą. Nie można więc w stu procentach stwierdzić, iż osoby, w przypadku których zdiagnozowano niedoczynność, nie będą za jakiś czas zmagać się z nadczynnością i odwrotnie. Choroby tarczycy wymagają więc stałego monitorowania, aby weryfikować aktualny stan zdrowia pacjenta i wdrażać odpowiednie leczenie.

Wskazaniem do wykonania kompletu badań może być nagłe pogorszenie samopoczucia, permanentne uczucie senności, kłopoty z wypróżnianiem lub biegunki. Z uwagi na fakt, iż u coraz większej liczby osób diagnozuje się choroby tarczycy, większość lekarzy zaleca wykonanie badań tarczycowych podczas corocznych badań kontrolnych. W przypadku posiadania skierowania, badania można zrobić na NFZ całkowicie za darmo.

Życie z chorobami tarczycy

Choroby tarczycy mają zwykle wiele uciążliwych objawów, które utrudniają życie kobietom. Do najczęstszych z nich można zaliczyć zaparcia, wypadanie włosów, permanentne uczucie zmęczenia, suchość skóry, suchość miejsc intymnych, a nawet skłonności do depresji. Kobiety zmagają się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Poważną i popularną chorobą związaną z tarczycą, na którą choruje znacznie więcej kobiet niż mężczyzn, jest także Hashimoto.

Tarczyca a niski poziom libido

Okazuje się, że choroba tarczycy może wpłynąć na spadek libido i zawładnąć życiem seksualnym kobiety. Chore najczęściej zmagają się bowiem z ogólnym osłabieniem i uczuciem zmęczenia, dlatego odczuwają zdecydowanie mniejszą ochotę na seks. Problemy z tarczycą mogą prowadzić także do zatrzymywania wody, co będzie objawiało się przybieraniem na wadze. Kobiety wówczas zaczynają wstydzić się pokazywać nago partnerom i odmawiają współżycia. Co więcej, zaburzenia w pracy tarczycy mogą sprawić, iż osiągnięcie orgazmu będzie dużo trudniejsze.

Tarczyca a nadprogramowe kilogramy

Jak się okazuje, w przypadku tego typu chorób to nie ilość kalorii determinuje wysokość wagi, ale zaburzona praca tarczycy. Gruczoł ten odpowiada bowiem za produkcję hormonów odpowiedzialnych za metabolizm białka, węglowodanów i tłuszczy oraz wchłanianie glukozy. Niedoczynność tarczycy spowalnia przemianę materii, dlatego w konsekwencji można spodziewać się nagłego przyrostu masy ciała. Nadczynność tarczycy zaś przyspiesza metabolizm, a więc w konsekwencji dochodzi do wyraźnego spadku masy ciała. Nie oznacza to jednak osiągnięcia szczupłej sylwetki bez wysiłku. Po rozpoczęciu leczenia odpowiednimi środkami regulującymi pracę tego gruczołu, przyrost masy ciała można zaobserwować także przy nadczynności.

Tarczyca a infekcje intymne

W przypadku chorób tarczycy nierzadko dochodzi do podwyższenia ilości glikogenu w pochwie, co z kolei prowadzi do namnażania się drożdżaków i pojawiania się częstych infekcji intymnych. Uciążliwym objawem jest także częste uczucie suchości pochwy. Panie, które borykają się z chorobą tego gruczołu najczęściej zmagają się również z długimi i dość bolesnymi miesiączkami, co może być z kolei przyczyną anemii.

Tarczyca a płodność

Choroby tarczycy wpływają także bezpośrednio na płodność, zwłaszcza przy niedoczynności. Dochodzi bowiem wówczas do nadprodukcji prolaktyny, co może prowadzić do zahamowania owulacji. W przypadku nadczynności bardzo często dochodzi zaś do występowania bezowulacyjnych cykli. Kobiety zmagające się z chorobą tarczycy są narażone na nawykowe straty ciąży oraz problemy z poczęciem. Wielu lekarzy coraz częściej jednak uświadamia, iż choroby tarczycy nie są dyskwalifikujące w kwestii starania się o dziecko. Proces poczęcia może być nieco trudniejszy aczkolwiek nie niemożliwy.

Dołącz do naszej silnej wspierającej się kobiecej społeczności na Facebooku!

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również