„Tam na dole”, czyli nazywanie kobiecych części intymnych
MyV

„Tam na dole”, czyli nazywanie kobiecych części intymnych

Język polski jest naprawdę bogaty, dlatego możesz znaleźć naprawdę wiele określeń na kobiece części intymne. Jednak problemem jest ich wydźwięk. W końcu stosowane nazwy często są wulgarne i infantylne albo mają typowo medyczny wydźwięk. Poza tym kobiece części intymne nadal są uważane za wstydliwe. Czas z tym skończyć!

Aleksandra Szczęsna Aleksandra Szczęsna · 11 stycznia 2021

Jakie są biologiczne nazwy kobiecych części intymnych?

Stosowanie błędnych określeń często wynika przede wszystkim z niewiedzy. Po prostu w wielu przypadkach kobiece części intymne są kojarzone jedynie z pochwą lub waginą. Jednak budowa narządów płciowych jest bardziej skomplikowana. Dlatego zacznij od podstaw, a już wtedy będziesz mieć mniejszy problem ze stosowaniem prawidłowych określeń. Zatem czas na uzupełnienie tej wiedzy!

Zewnętrzne narządy płciowe kobiety

  • Wzgórek łonowy – swoim wyglądem przypomina trójkąt i bezpośrednio łączy się z wargami sromowymi większymi. Zwróć również uwagę na to, że wzgórek łonowy jest zbudowany z tkanki tłuszczowej.
  • Wargi sromowe większe – składają się na nie dwie fałdy skóry.
  • Wargi sromowe mniejsze – w tym przypadku skóra jest cienka i pozbawiona tkanki tłuszczowej.
  • Łechtaczka – to część, która leży w miejscu połączenia warg sromowych mniejszych. Na zewnątrz znajduje się część widoczna powyżej pochwy. Jedną z najważniejszych funkcji łechtaczki jest dawanie przyjemności.
  • Błona dziewicza – to swego rodzaju fałd skóry, który leży u ujścia pochwy. Na środku błony dziewiczej znajduje się niewielkich rozmiarów, ale dość rozciągliwy otwór.
  • Gruczoły przedsionkowe większe – to właśnie one tworzą wydzielinę śluzową.
  • Ujście zewnętrzne cewki moczowej – rozpoczyna się na dnie pęcherza moczowego.

Wewnętrzne narządy płciowe kobiety

  • Pochwa – nazwa tak często stosowana w odniesieniu do intymnych części kobiecych, to tak naprawdę osobny przewód mięśniowo-błoniasty. Ten narząd charakteryzuje się sporą rozciągliwością i stanowi połączenie między macicą a przedsionkiem pochwy. Standardowo w środkowej części narząd ma szerokość ok. 2-3 centymetrów. Zwróć również uwagę na to, że to właśnie do pochwy wprowadzana jest sperma. Stamtąd wypływa też krew miesiączkowa.
  • Macica – to narząd, gdzie rozwija się komórka jajowa, gdy zostanie zapłodniona przez plemniki. Macica swoim kształtem przypomina gruszkę o długości do 9 centymetrów. Poza tym waży ok. 40 gramów.
  • Jajowód – ma długości 10-12 centymetrów i łączy się z jajnikami.
  • Jajniki – to parzysty narząd wyglądem przypominający spłaszczoną elipsoidę. Górne części jajników są objęte przez jajowody.

Skąd problem w nazewnictwie kobiecych narządów intymnych?

Określenia stosowane w odniesieniu do kobiecych narządów płciowych często budzą niesmak, mają negatywny, a nawet wulgarny wydźwięk. Brakuje im pewnej intymności, a przede wszystkim łagodności. Zupełnie inaczej jest w przypadku męskich stref intymnych – tam w końcu nietrudno jest spotkać się z nazwą typu klejnoty czy nawet miecz. Wszystko to sprawia, że chłopcy już od najmłodszych lat postrzegają swoją męskość jako atut, a wręcz powód do chluby. Kobiece narządy są przedstawiane znacznie gorzej, a przede wszystkim jako nieco wstydliwy element budowy ciała. Szczególnie dostrzeżesz to w najczęściej stosowanych określeniach, które mają bardzo medyczny wydźwięk. Dlatego tak ważne jest to, aby zmienić nastawienie do tych elementów. Przede wszystkim u dorastających dziewcząt. W końcu ich strefa intymna, choć różni się od męskich narządów, to nie jest w żadnym stopniu gorsza, bardziej wstydliwa lub wulgarna.

Najczęściej stosowane określenia dla kobiecych narządów płciowych

W języku polskim znajdziesz wiele określeń na kobiecą strefę intymną. Szczególnie popularna jest nazwa pochwa, wagina lub srom. Jednak wszystkie te wyrażenia są stosowane do całego narządu, a nie do konkretnych elementów budowy ciała. Na przestrzeni lat próbowano dodać kobiecym częściom intymnym nieco więcej delikatności. Stąd właśnie wzięło się określenie wagina – sam ten termin pochodzi z języka łacińskiego i jest synonimem pochwy. Istnieją również inne popularne nazwy – poznaj je i sam zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.

  • Kiep – kiedyś były tak nazywane kobiety. Jednak obecnie to sformułowanie ma negatywny wydźwięk, a nawet jest stosowany obraźliwie w stosunku do niektórych mężczyzn – tych rzekomo zachowujących się jak kobiety. Zwróć również uwagę na to, że dawniej kiep był synonimem sromu, ale teraz oznacza osoby nierozsądne i pozbawione inteligencji.
  • Cipka – to określenie ma wulgarny wydźwięk. Zazwyczaj jest stosowane po to, aby upokorzyć kobietę. Poza tym cipka to słowo odarte z wszelkiej intymności czy powagi. Jest stosowane zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety.
  • Strefa bikini – taka nazwa ma pozytywny wydźwięk, a zarazem dość dokładnie określa, o jakie miejsce chodzi rozmówcy.
  • Joni – coraz większą popularność zyskuje nazwa joni, która jest nie tylko tajemnicza, ale przede wszystkim wybrzmiewa naprawdę pozytywnie. To określenie oznacza świętą przestrzeń i jest stosowane w kulturach, gdzie życie intymne nie jest powodem do wstydu, a przede wszystkim nie jest tematem tabu.

Przeczytaj więcej artykułów na naszym portalu My-V.pl i stań się świadomą kobietą!

MyV

Najnowsze