Suchość pochwy

Wiecznie sucha i podrażniona – nawilżenie pochwy

Opublikowane w kategorii

Suchość pochwy to uciążliwa dolegliwość, która negatywnie wpływa na komfort i jakość życia. Przypadłość ta najczęściej pojawia się w przypadku kobiet dojrzałych, aczkolwiek młode kobiety również powinny wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Niestety większość pań w tym okresie rezygnuje z aktywności seksualnej, nie podejmuje żadnych działań, a o problemie nie wspomina nawet ginekologowi. To duży błąd, ponieważ suchość pochwy to problem, który można bardzo łatwo rozwiązać. Jak? Dowiesz się z mojego artykułu.

Suchość pochwy – To znaczy?

Suchość pochwy objawia się skąpym nawilżeniem miejsc intymnych – pochwy i sromu. Suchości najczęściej towarzyszy pieczenie, podrażnienie i świąd, a także upławy o żółtym lub zielonożółtym zabarwieniu. Problem ten przyczynia się do powstawania infekcji intymnych, ponieważ pochwa traci wówczas swoją naturalną ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Suchość pochwy negatywnie wpływa także na satysfakcję z życia seksualnego. Podczas pobudzenia nie wytwarza się bowiem wystarczająca ilość śluzu, co jest źródłem bolesnych i przykrych doznań. Seks staje się nieprzyjemny, a panie rezygnują w tym okresie ze współżycia.

Suchość pochwy a najczęstsze przyczyny

Suchość pochwy najczęściej pojawia się w wyniku wahania poziomu estrogenów. Do wyraźnego spadku kobiecych hormonów dochodzi w okresie menopauzy, dlatego problem ten dotyczy głównie pań po 50 roku życia. Suchość miejsc intymnych dotyczy także młodych kobiet. Najczęściej problem ten pojawia się w pierwszych miesiącach ciąży i po porodzie oraz w wyniku rozwijającej się infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Suchość pochwy może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem infekcji. Panie często uskarżają się na tę dolegliwość również w wyniku źle dobranej antykoncepcji hormonalnej. W takich przypadkach wystarczy zmienić rodzaj pigułek na inny.

Higiena przede wszystkim!

Aby cieszyć się pełnym zdrowiem okolic intymnych, należy pamiętać o podstawowych zasadach prawidłowej higieny. Przede wszystkim do codziennej pielęgnacji nie stosuj żeli intymnych o nienaturalnym, chemicznym składzie. Unikaj wykorzystywania preparatów sztucznie barwionych i perfumowanych. Higiena miejsc intymnych powinna odbywać się wyłącznie przy udziale wody z dodatkiem kosmetyków o neutralnym, kwaśnym pH. Pochwę po kąpieli wycieraj ręcznikiem papierowym lub suchym ręcznikiem przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Unikaj także stosowania perfumowanych oraz bielonych wkładek higienicznych i podpasek.

Nawilżanie podczas stosunku

Nawilżanie pochwy powinno przebiegać przy użyciu lubrykantów i żeli na suchość pochwy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu środków. Zwykle są one tworzone na bazie gliceryny, wody, silikonu i oleju. Najlepiej jednak wykorzystywać lubrykanty na bazie wody lub silikonu. Te pierwsze sprawdzą się w każdym przypadku. Te drugie zaś idealnie odnajdą się podczas seksu analnego. Preparat można nałożyć bezpośrednio do przedsionka pochwy lub na prącie partnera. Przed użyciem musisz jednak koniecznie sprawdzić skład wybranego preparatu. Po pierwsze, źle dobrany lubrykant może jeszcze bardziej podrażnić pochwę. Po drugie, wiele dostępnych środków negatywnie wpływa na lateks, co obniża skuteczność prezerwatyw i wymusza zastosowanie dodatkowej formy antykoncepcji. Do nawilżania pochwy można stosować także naturalne metody. W tej materii świetnie sprawdzi się np. olej kokosowy, wazelina i oliwka. Naturalne środki pozwolą Ci wyeliminować ryzyko wykorzystania preparatów o wątpliwej recepturze.

A co z dietą?

Okazuje się, że w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia pochwy ważne jest także stosowanie zdrowej diety. Koniecznie należy spożywać pokarmy i produkty bogate w fitoestrogeny. Dzięki nim można dostarczyć do organizmu niezbędne hormony i uzupełnić ich poziom. Znajdziesz je w roślinach strączkowych i produktach sojowych. Powinnaś także spożywać produkty bogate w witaminę D oraz dbać o odpowiednie nawodnienie. Pij wodę regularnie oraz stosuj ziołowe i owocowe herbatki.

Polecane

Własny kanał na youtube

Własny kanał na youtube – jeszcze hobby, czy już praca?

Czołowi polscy Youtuberzy potrafią zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie….

Aleksandra Szczęsna 10 kwietnia, 2021
przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama?

Instagram to prawdziwa kopalnia inspiracji. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hashtagi,…

Justyna Kos 10 kwietnia, 2021
Orgazm pochwowy

Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy

Dawno temu, guru psychoanalizy, Zygmunt Freud określił, że kobieta ma…

Kinga Wolska 5 kwietnia, 2021
Tarczyca - to ona Tobą rządzi

Tarczyca – to ona Tobą rządzi

Czy wiesz, że choroby związane z tarczycą nierzadko obniżają komfort…

Anna Markowska 3 kwietnia, 2021
kobiecy wytrysk

Wyższy poziom Twojej przyjemności

To, że mężczyźni mają wytrysk, wiedzą wszyscy. Ale kobiety? Niby…

Maria Przędolska 2 kwietnia, 2021

Mizoginia współcześnie – czym się objawia

Był nim Jan Jakub Rousseau, który twierdził, że kobiety są…

Nadia Kopeć 18 marca, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Maria Przędolska 18 marca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 marca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również