Stosunek przerywany — nie jest metodą antykoncepcji!

Stosunek przerywany — nie jest metodą antykoncepcji!

Opublikowane w kategorii

Stosunek przerywany przez wiele par wciąż traktowany jest jako metoda antykoncepcji. Wynika to najczęściej z nieświadomości partnerów, że wyjęcie członka z pochwy przed ejakulacją nie jest jednoznaczne z nie dostaniem się plemników do dróg rodnych kobiety. Stosowanie tej metody znacznie podwyższa ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Najczęściej stosują ją osoby młode, które dopiero odkrywają świat seksu i wstydzą się lub boją się kupić środki antykoncepcyjne. Nie oznacza to, że nie stosują jej osoby dorosłe, których nie stać na skuteczne metody zabezpieczania się lub też nie stosują ich z pobudek ideologicznych.

Czym jest stosunek przerywany?

Stosunek przerywany polega na wyjęciu członka z pochwy tuż przed momentem wytrysku, który następnie odbywa się poza ciałem partnerki. Wymaga od mężczyzny znajomości swojego ciała i dokładnego wyczucia momentu, w którym nastąpi ejakulacja. Jednak należy pamiętać, że nawet jeśli warunki te zostaną spełnione, mężczyzna w chwili silnego podniecenia może nie zdążyć wyjąć penisa z ciała kobiety na czas, a nawet niewielka ilość spermy może zaowocować niechcianą ciążą.

Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji

Stosunek przerywany zwalnia mężczyznę od zakładania prezerwatywy, która zmniejsza doznania seksualne. Także kobieta nie musi wówczas stosować antykoncepcji hormonalnej, która może mieć negatywny wpływ na jej samopoczucie lub wagę ciała czy nie musi stosować wkładek domacicznych. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, bo nie musi również regularnie chodzić do ginekologa. Jednak stosowanie stosunku przerywanego jako metody skutecznej antykoncepcji jest błędnym rozumowaniem.

A zatem dlaczego stosunek przerywany to nieskuteczna metoda antykoncepcji? Dzieje się tak, ponieważ, nawet jeśli mężczyzna zdąży wyciągnąć członka przed wytryskiem, to jego ciało bezpośrednio przed ejakulacją produkuje wydzielinę, która może zawierać śladowe ilości plemników. Preejakulat to substancja wydzielana przez gruczoł opuszkowo-cewkowy, którego zadaniem jest zmiana odczynu kwaśnego cewki moczowej na zasadowy. Dzięki temu wytwarza się korzystne środowisko dla plemników, które podwyższa ich żywotność. Sama substancja może zawierać pewną ilość plemników, która jest zdolna do zapłodnienia komórki jajowej.

 Skuteczność — wskaźnik Pearla

W związku z powyższym stosunek przerywany nie jest uznawany za skuteczną metodę antykoncepcji przez Światową Organizację Zdrowia. Organizacja ta określa skuteczność różnych metod zapobiegania ciąży poprzez tzw. wskaźnik Pearla, który określa liczbę kobiet spośród 100 kobiet, które zaszły w ciążę, stosując wybraną metodę. A zatem, jeśli określona metoda antykoncepcji była stosowana przez 100 regularnie współżyjących kobiet i spośród nich jedynie 2 zaszły w ciążę, wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 2. I właśnie wskaźnik Pearla mniejszy bądź równy 2 określa najskuteczniejsze formy antykoncepcji. Natomiast stosunek przerywany posiada wskaźnik Pearla na poziomie 10-35, co oznacza, że od 10 do 35 kobiet na 100 regularnie współżyjących kobiet korzystających z tej metody zabezpieczania się zajdzie ciążę. Jak widać badania i statystyki wyraźnie wykluczają tę metodę jako skuteczny sposób na antykoncepcję.

Stosunek przerywany i jego negatywne następstwa

Stosunek przerywany nie tylko nie jest skuteczną metodą antykoncepcji. Prowadzi zarówno do wielu niechcianych ciąż, jak i powoduje szereg innych negatywnych skutków na tle seksualnym u obu partnerów. Przede wszystkim wiąże się z nieustanną potrzebą kontrolowania się mężczyzny podczas stosunku. Zarówno u partnera, jak i u partnerki stosunek przerywany wiąże się z poczuciem nieustannego lęku i niepokoju przed niechcianą ciążą, utrudnia osiąganie orgazmu i znacząco zmniejsza przyjemność z doznań seksualnych. To może prowadzić do utraty zainteresowania seksem lub niezadowolenia z pożycia, co jest krótką drogą do frustracji, coraz częstszych kłótni i rozstania. Warto także pamiętać, że stosunek przerywany ma ogromny wpływ na ciało i zdrowie mężczyzny. W momencie, gdy partner musi powstrzymywać się i opóźniać wytrysk prowadzi to do przerostu gruczołu krokowego i zwiększa się ryzyko powstawania problemów z erekcją i chorób prostaty.

Dołącz do naszej grupy My V & Me.

Polecane

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Buty ślubne polskich marek nie za miliony

Najpiękniejsze buty ślubne polskich marek

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety,…

Sylwia Nadomska 22 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również