Sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia

Sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia

Opublikowane w kategorii

Jeśli stale brakuje ci czasu w ciągu dnia i zastanawiasz się, gdzie podziały się kilka godzin pomiędzy porankiem, pracą a życiem rodzinnym i czy doba na pewno ma 24 godziny to zdecydowanie w twoim życiu brak organizacji. Zarządzanie swoim czasem, aby umiejętnie podzielić go na pracę, obowiązki domowe, życie rodzinne i prywatne oraz swoje hobby to ogromna sztuka. Im szybciej się jej nauczysz, tym lepiej dla ciebie. Poznaj sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia. 

Organizowanie i planowanie dnia pozwoli ci zaoszczędzić czas

Jeśli wydaje ci się, że jesteś w miarę zorganizowaną osobą lub masz problem z ustaleniem dziennego grafiku, ale chciałabyś zyskać kilka dodatkowych godzin dziennie, powinnaś postawić na systematyczność w planowaniu swojego czasu. Zauważ, że najbogatsze osoby, które osiągnęły sukces w życiu zawodowym i rodzinnym,  zawsze kończą dzień od zaplanowania tego, co będą robić jutro. Stosują też inne tricki, które pozwalają im trzymać w sztywnych ramach dzień za dniem, godzina za godziną. Jak to robią?

Poznaj najlepsze sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia:

Wieczorem planuj jutrzejszy dzień

Jednym z nawyków, których powinnaś szybko się nauczyć, jest planowanie jutrzejszego dnia każdego wieczora. Nie rób tego rano, ponieważ będziesz wtedy dopiero, co obudzona i twój umysł z pewnością pominie wiele rzeczy. Codziennie przed pójściem spać weź notes lub kalendarz i poświęć 15 minut na to, aby w miarę szczegółowo zaplanować kolejny dzień. Dzięki tremu, jeśli wstaniesz rano, będziesz miała już gotową listę rzeczy do zrobienia, a twój umysł od razu nastawi się na działanie.

Ustal priorytety

Najlepsze sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia dotyczą przede wszystkim podziału twoich obowiązków na ważne i nieważne. Najlepiej, jeśli do tego celu posłużysz się sposobem amerykańskiego prezydenta Dwighta Eisenhowera, który podzielił obowiązki codzienne, tygodniowe i miesięczne w następujący sposób:

  • ważne i pilne – zadania przeterminowane i kryzysowe, które należy wykonać natychmiast;
  • ważne i niepilne – rozwiązywanie problemów w domu i w pracy, budowanie relacji z rodziną, relaks;
  • nieważne i niepilne – sprawy błahe, ale konieczne do wykonania jak najszybciej; a więc odpowiedzi na maile, spotkania, rachunki do opłacenia;
  • nieważne i niepilne – rozpraszacze w postaci social media i telefonów, niektóre przyjemności.

Dzięki takiej organizacji czasu nie będziesz musiała codzienne rano zastanawiać się i tracić czasu, które sprawy powinnaś wykonać jako pierwsze, a które mogą poczekać.

Zapisuj i opisuj wszystko, o czym pomyślisz

Planowanie dnia poprzez zapisywanie i opisywanie wszystkich rzeczy, które powinnaś wykonać w określonym czasie to niezawodne sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia. Poza domem możesz nosić ze sobą niewielki notes i cokolwiek przypomnisz sobie w pracy, w sklepie lub w drodze do domu, bez względu na to, czy dotyczy to kupienie mleka, wykonania telefonu do klienta czy zarezerwowaniem hotelu na wspólny odpoczynek. Zapisuj także złote myśli czy idee, które pojawią się w twojej głowie. Z kolej za pomocą opisów umieszczonych na samoprzylepnych karteczkach możesz zorganizować swoje dokumenty, umowy, certyfikaty czy inne rzeczy, które kurzą się na twoich półkach. Dzięki temu nigdy więcej nie będzie marnowała czasu na ich odnalezienie.

Wypracuj codzienne rytuały

Rytuały, czyli czynności, które wykonujesz regularnie to idealne sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia. Jest to lista rzeczy ważnych i mniej ważnych, które bez względu na inne obowiązki i humor zawsze wykonujesz codziennie, kilka razy w tygodniu czy w miesiącu. Szczególnie ważne są rytuały poranne, które raz na zawsze wyplenią chaos z twojego dnia. Może to być półgodzinna medytacja, czytanie twojej ulubionej książki, słuchanie muzyki czy przeznaczenie godziny w pracy na odczytywanie i odpisywanie na maile. Równie ważne są rytuały wieczorne, dzięki którym odetchniesz po całym dniu pracy i obowiązków, a które zrelaksują cię i przygotują do snu. Wszystkie rytuały wyrabiają schematy działania, które niezwykle skutecznie sprawdzają się w organizowaniu i planowaniu twojego czasu.

Pozbądź się rozpraszaczy

Czasem najlepsze sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia okazują się najprostsze i tak jest też w tym przypadku. Jeśli chcesz mieć więcej czasu w ciągu dnia i być bardziej zorganizowana przede wszystkim zacznij od uprzątnięcia stanowiska swojej pracy,  czegokolwiek by ona nie dotyczyła. Największe rozpraszacze to oczywiście telefon i media społecznościowe, przez które tracisz mnóstwo niepotrzebnego czasu. Jeśli masz ważne rzeczy do zrobienia, wyłącz lub wycisz je. Nie daj się wciągnąć w rozmowę ze znajomymi – na to przyjdzie czas wieczorem. To samo zrób z telewizorem i Internetem. Wyłącz je, aby ciekawe programy i strony internetowe, nie zaabsorbowały Twojej uwagi.  Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, szybko zobaczysz, jaka jesteś produktywna i ile czasu oszczędzasz.

Podziel się z nami swoimi sposobami na dobrze zorganizowany dzień na grupie My V & Me i na kobiecym forum My-V.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również