Sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia

Sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia

Opublikowane w kategorii

Jeśli stale brakuje ci czasu w ciągu dnia i zastanawiasz się, gdzie podziały się kilka godzin pomiędzy porankiem, pracą a życiem rodzinnym i czy doba na pewno ma 24 godziny to zdecydowanie w twoim życiu brak organizacji. Zarządzanie swoim czasem, aby umiejętnie podzielić go na pracę, obowiązki domowe, życie rodzinne i prywatne oraz swoje hobby to ogromna sztuka. Im szybciej się jej nauczysz, tym lepiej dla ciebie. Poznaj sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia. 

Organizowanie i planowanie dnia pozwoli ci zaoszczędzić czas

Jeśli wydaje ci się, że jesteś w miarę zorganizowaną osobą lub masz problem z ustaleniem dziennego grafiku, ale chciałabyś zyskać kilka dodatkowych godzin dziennie, powinnaś postawić na systematyczność w planowaniu swojego czasu. Zauważ, że najbogatsze osoby, które osiągnęły sukces w życiu zawodowym i rodzinnym,  zawsze kończą dzień od zaplanowania tego, co będą robić jutro. Stosują też inne tricki, które pozwalają im trzymać w sztywnych ramach dzień za dniem, godzina za godziną. Jak to robią?

Poznaj najlepsze sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia:

Wieczorem planuj jutrzejszy dzień

Jednym z nawyków, których powinnaś szybko się nauczyć, jest planowanie jutrzejszego dnia każdego wieczora. Nie rób tego rano, ponieważ będziesz wtedy dopiero, co obudzona i twój umysł z pewnością pominie wiele rzeczy. Codziennie przed pójściem spać weź notes lub kalendarz i poświęć 15 minut na to, aby w miarę szczegółowo zaplanować kolejny dzień. Dzięki tremu, jeśli wstaniesz rano, będziesz miała już gotową listę rzeczy do zrobienia, a twój umysł od razu nastawi się na działanie.

Ustal priorytety

Najlepsze sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia dotyczą przede wszystkim podziału twoich obowiązków na ważne i nieważne. Najlepiej, jeśli do tego celu posłużysz się sposobem amerykańskiego prezydenta Dwighta Eisenhowera, który podzielił obowiązki codzienne, tygodniowe i miesięczne w następujący sposób:

  • ważne i pilne – zadania przeterminowane i kryzysowe, które należy wykonać natychmiast;
  • ważne i niepilne – rozwiązywanie problemów w domu i w pracy, budowanie relacji z rodziną, relaks;
  • nieważne i niepilne – sprawy błahe, ale konieczne do wykonania jak najszybciej; a więc odpowiedzi na maile, spotkania, rachunki do opłacenia;
  • nieważne i niepilne – rozpraszacze w postaci social media i telefonów, niektóre przyjemności.

Dzięki takiej organizacji czasu nie będziesz musiała codzienne rano zastanawiać się i tracić czasu, które sprawy powinnaś wykonać jako pierwsze, a które mogą poczekać.

Zapisuj i opisuj wszystko, o czym pomyślisz

Planowanie dnia poprzez zapisywanie i opisywanie wszystkich rzeczy, które powinnaś wykonać w określonym czasie to niezawodne sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia. Poza domem możesz nosić ze sobą niewielki notes i cokolwiek przypomnisz sobie w pracy, w sklepie lub w drodze do domu, bez względu na to, czy dotyczy to kupienie mleka, wykonania telefonu do klienta czy zarezerwowaniem hotelu na wspólny odpoczynek. Zapisuj także złote myśli czy idee, które pojawią się w twojej głowie. Z kolej za pomocą opisów umieszczonych na samoprzylepnych karteczkach możesz zorganizować swoje dokumenty, umowy, certyfikaty czy inne rzeczy, które kurzą się na twoich półkach. Dzięki temu nigdy więcej nie będzie marnowała czasu na ich odnalezienie.

Wypracuj codzienne rytuały

Rytuały, czyli czynności, które wykonujesz regularnie to idealne sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia. Jest to lista rzeczy ważnych i mniej ważnych, które bez względu na inne obowiązki i humor zawsze wykonujesz codziennie, kilka razy w tygodniu czy w miesiącu. Szczególnie ważne są rytuały poranne, które raz na zawsze wyplenią chaos z twojego dnia. Może to być półgodzinna medytacja, czytanie twojej ulubionej książki, słuchanie muzyki czy przeznaczenie godziny w pracy na odczytywanie i odpisywanie na maile. Równie ważne są rytuały wieczorne, dzięki którym odetchniesz po całym dniu pracy i obowiązków, a które zrelaksują cię i przygotują do snu. Wszystkie rytuały wyrabiają schematy działania, które niezwykle skutecznie sprawdzają się w organizowaniu i planowaniu twojego czasu.

Pozbądź się rozpraszaczy

Czasem najlepsze sposoby na dobre organizowanie i planowanie dnia okazują się najprostsze i tak jest też w tym przypadku. Jeśli chcesz mieć więcej czasu w ciągu dnia i być bardziej zorganizowana przede wszystkim zacznij od uprzątnięcia stanowiska swojej pracy,  czegokolwiek by ona nie dotyczyła. Największe rozpraszacze to oczywiście telefon i media społecznościowe, przez które tracisz mnóstwo niepotrzebnego czasu. Jeśli masz ważne rzeczy do zrobienia, wyłącz lub wycisz je. Nie daj się wciągnąć w rozmowę ze znajomymi – na to przyjdzie czas wieczorem. To samo zrób z telewizorem i Internetem. Wyłącz je, aby ciekawe programy i strony internetowe, nie zaabsorbowały Twojej uwagi.  Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, szybko zobaczysz, jaka jesteś produktywna i ile czasu oszczędzasz.

Podziel się z nami swoimi sposobami na dobrze zorganizowany dzień na grupie My V & Me i na kobiecym forum My-V.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również