Ślub humanistyczny. Co to jest

Ślub humanistyczny. Co to jest?

Opublikowane w kategorii

Miłość pomiędzy dwojgiem ludzi to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakie istnieją. Zakochana para pragnie podzielić się swoim szczęściem z całym światem, nie zawsze musi to jednak być ślub kościelny czy ślub cywilny. Ile par tyle oczekiwań względem ceremonii. Jedne nie wyobrażają sobie ślubu bez kościoła i słów przysięgi składanych przed Bogiem, inne potrzebują wyłącznie aktu cywilnego, który wiąże dwie osoby w świetle prawa. Istnieje także inna opcja, jaką jest ślub humanistyczny.

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to sposób na powiedzenie „Kocham cię” drugiej osobie na swoich własnych warunkach. W Polsce nie wiąże się on z żadnymi konsekwencjami prawnymi, nie jest też uznawany przez Kościół, mimo to cieszy się coraz większą popularnością. Jego idea odnosi się do człowieka i wszystkiego, co go otacza oraz nastawiona jest na maksymalną personalizację ceremonii weselnej. Słowa przysięgi wypowiadane są nie przed Bogiem ani urzędnikiem, ale przed człowiekiem w tym wypadku przed ukochaną osobą. Ten rodzaj ceremonii odbywa się w obecności mistrza ceremonii tzw. celebranta. Może to być przyjaciel, brat lub kuzynka jednak muszą oni być zarejestrowani w Towarzystwie Humanistycznym. Ich rolą jest nie tylko towarzyszenie parze młodej, ale i służeniem radą oraz pomocą w trakcie przygotowań do ceremonii. Istnieją również specjalne agencje, które zajmują się organizacją tych ślubów.

Jaki jest koszt ceremonii?

Ich koszt to około 500-100 zł za ceremonię i konsultację przy tworzeniu scenariusza ceremonii. W przypadku, gdy para chce bardziej spersonalizować ślub, chce, aby odbył się np.: na statku, pod wodospadem czy w trakcie lotu balonem, cena odpowiednio wzrośnie.

Ślub humanistyczny – personalizacja na najwyższym poziomie

W Polsce ślub humanistyczny nie wiąże się z żadnymi skutkami prawnymi. Warto jednak wiedzieć, że w USA, Norwegii czy Szwecji śluby te są całkowicie zalegalizowane. Dlaczego młode pary tak chętnie decydują się na ślub humanistyczny? Przede wszystkim, dlatego że dzięki temu ta podniosła, choć raczej symboliczna, ceremonia, a właściwej jej przebieg, może być dowolnie kształtowana przez nich samych. Zakochani nie muszą już uzależniać ceremonii od godzin pracy urzędnika, co oznacza, że ślub ten może odbyć się o zachodzie lub wschodzie słońca. Ceremonia może też odbyć się niezależnie od miejsca. Jeśli kochasz góry, lasy lub jesteś fanem jazdy konnej i chciałbyś właśnie w takich warunkach przeprowadzić ceremonię, ślub humanistyczny jest dla ciebie. Chodzi w nim bowiem o skoncentrowanie się na waszej wspólnej miłości i powiązaniu okoliczności jej wyznania z naturą lub pasjami, które wspólnie macie.

Własna przysięga

Przede wszystkim jednak ślub humanistyczny daje wam możliwość napisania własnej przysięgi. Nie musicie zatem podążać za schematem i powtarzać słów przysięgi za kapłanem w Kościele. Po prostu mówicie to, co chcielibyście tak naprawdę powiedzieć drugiej osobie w tej uroczystej chwili. Możecie także zrezygnować z formalnych strojów jak biała suknia ślubna czy wytworny garnitur i indywidualnie dobrać takie stroje, które najlepiej będą was wyrażały, a nawet wykorzystać różne tematyczne przebrania. Taki spersonalizowany ślub humanistyczny to wyjątkowa okazja do wyrażenia łączących was uczuć, a także naprawdę świetna zabawa, którą ze śmiechem będziecie wspominać do końca życia.

Ślub humanistyczny — dla kogo?

Ślub humanistyczny to doskonała propozycja dla wszystkich par, które cenią sobie nietuzinkowość i nieszablonowość. To także rozwiązanie dla osób, które nie mogą wziąć ślubu cywilnego i/lub kościelnego czy też nie chcą ich brać, dla osób po rozwodzie, a także dla par homoseksualnych.

Jednak istnieją również przepisy wskazujące na przypadki, w których ślub humanistyczny nie może być zawarty. Ceremonia ta nie może się odbyć i nie zostanie uznana przez kodeks humanistów, jeśli:

  • jedna z osób jest niepełnoletnia;
  • osoby pozostają związku małżeńskim;
  • osoby są spokrewnione ze sobą w linii prostej, są rodzeństwem lub kuzynostwem;
  • osoba posiada pewien stopień niedorozwoju umysłowego lub ma stwierdzone choroby psychiczne;
  • jedna z osób jest całkowicie ubezwłasnowolniona.

Co sądzisz o takiej ceremonii? Podziel się tym z nami!

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również