Selfcare jako rytuał
MyBody

Selfcare jako rytuał

Przewlekły stres dotyka mnóstwo osób. Nadmiar obowiązków, nauki i pracy często powoduje nieustanne napięcie, które może odbić się na zdrowiu, nie tylko psychicznym.

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 9 lutego 2022

Wydawać by się mogło, że w tym nadmiarze obowiązków ciężko znaleźć czas na zadbanie o siebie. Pośpiesznie więc myjemy twarz, nakładamy pielęgnacyjne kremy, mając w głowie pozostałe obowiązki, a nie to, co aktualnie dzieje się wokół nas. Dlaczego warto skupić się na tym, co aktualnie przeżywamy i potraktować małe przyjemności jak rytuały? Podczas wykonywania naszych codziennych obowiązkach często zapominamy o sobie. Pijąc poranną kawę przeglądamy social media, zamiast skupiać się na jej smaku, jedząc obiad oglądamy serial, nie poświęcając uwagi potrawie. Nie jesteśmy obecni w danym momencie, bo nieustannie odpływamy myślami gdzieś indziej. Zamartwiamy się na przyszłość, myślimy o obowiązkach lub rozmyślamy o błędach przeszłości, zamiast skupić się na tym co tu i teraz. Jesteśmy przez to coraz bardziej spięci, a nadmiar docierających do nas informacji sprawia, że jesteśmy przebodźcowani.

Czym jest mindfulness?

Kiedy zaczynamy traktować codzienne czynności jak rytuały praktykujemy mindfulness, czyli technikę uważności. Pozwala ona na skupieniu się na TU I TERAZ. Uważność można określić jako świadomość obecnej chwili. Wiele osób korzysta z niej poprzez medytację czy skupianie się na oddechu. Jednak technikę uważności można również wprowadzić do pielęgnacji, dzięki czemu staje się ona codziennym, odprężającym rytuałem.

Oczyszczanie z masażem twarzy

Oczyszczanie twarzy z wszelkich zanieczyszczeń oraz makijażu łatwo połączyć z wykonaniem masażu, który nie tylko pozwoli Ci się odprężyć, ale też pomoże ujędrnić skórę i rozluźnić mięśnie.
Zwilż twarz i dłonie letnią wodą i nałóż niewielką ilość kosmetyku myjącego. Skup się na jego zapachu i konsystencji. Przyłóż ręce do brody i delikatnymi, posuwistymi ruchami przesuwaj dłonie od brody, przez żuchwę, do uszu. Następnie przejdź przez czoło, usta, nos z powrotem do brody. Ruch ten powtórz kilkakrotnie. Połóż dwa palce wskazujące na czubku nosa i opuszkami palców wykonuj malutkie kółeczka do zewnątrz. Ten przyjemny ruch pozwoli na dokładne oczyszczenie nosa.
Aby zmyć makijaż z rzęs i powiek ułóż dłonie na wewnętrznej krawędzi brwi i wykonaj ruch okrężny opuszkami palców – od brwi, przez górną powiekę, do zewnętrznej krawędzi oka, dolną powieką do wewnątrz i powtórz kilka razy. Ruch ten możesz wykonywać również przy porannym oczyszczaniu twarzy, dzięki czemu oczy będą mniej spuchnięte. Spłukuj kosmetyki oczyszczające lekko ciepłą wodą, a następnie zamiast mocnego pocierania twarzy ręcznikiem przykładaj delikatnie jego materiał do twarzy. Podczas nakładania kremu lub serum nawilżającego również możesz wykonać szybki masaż twarzy, opierając się na tych samych ruchach, co przy oczyszczaniu skóry.

Maseczka algowa

Raz w tygodniu pozwól sobie na odrobinę luksusu. Maseczka algowa to świetny i bardzo uniwersalny kosmetyk, bo nadaje się do właściwie każdego typu cery. Maseczka ta opiera się na alginacie,, czyli ekstrakcie z alg, który jest niesamowicie odżywczy dla skóry. Zawiera bogactwo witamin, między innymi C, B, E, które działają antyoksydacyjnie i przyspieszają regenerację skóry. Po wykonaniu maseczki skóra jest rozjaśniona i nawilżona. Warto pod maseczkę nałożyć serum lub krem nawilżający, ponieważ dzięki okluzji zwiększy wchłanianie składników odżywczych.

Jak wykonać maseczkę algową?

Do proszku stopniowo dodawaj wody, tak, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Następnie za pomocą szpatułki przenieś maseczkę na twarz i nałóż jej grubą warstwę. Maseczka zastyga na skórze, po 15-20 minutach możesz zdjąć ją jednym ruchem z twarzy bez użycia wody, dzięki czemu nie zmywasz ze skóry cennych składników odżywczych. Maskę algową możesz wykonywać raz w tygodniu np. podczas relaksu w wannie.

Szczotkowanie ciała na sucho

Masaż szczotką jest niesamowicie przyjemnym rytuałem, który daje ogrom korzyści całemu ciału. Delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wrastania włosków oraz pojawienia się rogowacenia okołomieszkowego. Oprócz tego stymuluje przepływ krwi, co sprawia, że skóra jest odżywiona i dotleniona. Podczas szczotkowania ciała na sucho wykonujemy również drenaż limfatyczny, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko powstania obrzęku limfatycznego nóg, który często dotyka osób pracujących siedząc.

Jak wykonywać masaż szczotką?

Wykonuj masaż rano lub przed kąpielą. Zacznij od dolnej części nóg i delikatnym, posuwistym ruchem przesuwaj szczotę od kostek do kolan. Nie przyciskaj jej zbyt mocną do skóry, bo przy zbyt agresywnym masażu mogą pojawić się tzw. pajączki oraz popękane naczynka. Aby otrzymać wszystkie korzyści z masażu wystarczy delikatny ruch. Następnie przejdź na uda i pupę. Tutaj wykonuj delikatnie koliste ruchy od kolan do bioder. Brzuch i piersi masuj delikatnie, również okrężnymi ruchami, a na rękach wykonaj posuwisty ruch od dłoni do ramion. Dobrym zakończeniem masażu będzie rozmasowanie węzłów chłonnych znajdujących się pod pachami za pomocą kolistych ruchów z wykorzystaniem palców. Dzięki temu uaktywnimy je i masaż będzie jeszcze skuteczniejszy.
To tylko kilka przykładów codziennych czynności, które mogą stać się dla nas rytuałami odrywającymi nas od rzeczywistości. Tak naprawdę wiele czynności, które codziennie wykonujemy możemy zamienić w relaksujące czynności. Może to być nawet sprzątanie w rytm miłej muzyki! Najważniejsze jest to, aby znajdować przyjemności w najprostszych czynnościach

MyBody

Selfcare jako rytuał

Dlaczego zbyt intensywny trening może pogarszać stan skóry?

Regularna aktywność fizyczna to tak naprawdę klucz do młodości. Jednak nie każdy trening, będzie przynosił nam duże korzyści. Najważniejsze jest to, aby był on umiarkowany, dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Dlaczego? Aktywność fizyczna to podstawa piramidy zdrowia człowieka. Jest kluczowa dla funkcjonowania naszego organizmu. Ma ona być umiarkowana, czyli z wydatkiem energetycznym 200-300kcal na

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 10 czerwca 2022

Najnowsze