seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Opublikowane w kategorii

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi przy porodzie jest „tylko nie patrz tam w dół, czuwasz przy mojej głowie!” Kobiety często boją się traumy, jaka może dotknąć partnera, gdy zobaczy wychodzące w waginy dziecko. I generalnie, trudno z tym polemizować.

Jesteś piękna, pamiętaj o tym

Ciąża zmienia ciało kobiety. Piersi robią się pełniejsze, sylwetka bardziej zaokrąglona i kobieca. Do tego rosnący brzuszek wskazuje, że pod sercem rozwija się nowe życie. Te piękne chwile pozostawiają nierzadko na ciele kobiety trwałe zmiany – blizna po cesarskim cięciu, jeżeli takie było. Ale i rozstępy, cellulit, wysuszona skóra a czasem i brązowe plamy, wynikające z działania hormonów.

Rolą mężczyzny jest sprawić, by młoda mama czuła się atrakcyjna, kochana i bezpieczna. Przede wszystkim jednak, akceptowana taką, jaką jest. Z lekkim nadbagażem kilogramów i wszystkim tym, co pozostało po ciąży. Urodzenie dziecka sprawia, że kobieta przyjmuje na siebie dodatkową rolę. Staje się mamą. I jak we wszystkim, także i tu musi się oswoić z sytuacją. Czas połogu, w ostatnich latach niebezpiecznie skracany, jest właśnie tym czasem adaptacyjnym. Być może potrzeby seksualne odejdą na chwilę na dalszy plan, lecz daj sobie czas i przestrzeń. Chęć bliskości z partnerem wraca i to szybko.

Kiedy można zacząć?

Zwyczajowo, po 6 tygodniach od porodu, młoda mama przychodzi na konsultację ginekologiczną. Lekarz robi badanie USG macicy, sprawdzając, czy wszystko dobrze się goi. Wtedy też, zazwyczaj pada pytanie o powrót do współżycia. Jeżeli z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwskazań, seks może wrócić po 6 do 8 tygodni od porodu naturalnego. Gdy dziecko zostało urodzone przez cesarskie cięcie, termin ten może być dłuższy ze względu na gojące się pooperacyjne rany.

Pierwsze zbliżenie może generować wiele stresu. Kobieta, która urodziła dziecko, musi się zmierzyć nie tylko z nową rolą jaka przyszła jej w udziale, ale i z zawirowaniami hormonalnymi i towarzyszącym mu „baby blues”. To wszystko sprawia, że na początku może nie być w ogóle zainteresowana seksem. Dlatego też, rozmawiajcie o tym. Na spokojnie, bez wymuszeń, krzyków i łez. Zacznijcie powoli, od pieszczot, pozostawiając samym sobie to, do czego was to zaprowadzi. Być może skończy się na pieszczotach, a może na czymś więcej?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Dobrą praktyką jest, aby po porodzie udać się od urofizoterapepty. Brzmi bardzo skomplikowanie, ale to fizjoterapeuta specjalizujący się w typowo kobiecych mięśniach. Sprawdzi więc zarówno mięśnie brzucha, czy dobrze się zeszły po ciąży, dokona również oceny mięśni Kegla, odpowiadających za trzymanie moczu. Jednak, to niejedyna ich funkcja. Mięśnie dna miednicy sprawiają pieczę nad prawidłowym trzymaniem kobiecych narządów rodnych. Dodatkowo, odpowiednio wyćwiczone, zwiększają ilość i intensywność odczuwanych orgazmów. Większą przyjemność odczuwasz nie tylko ty, ale i twój partner.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Możesz robić to sama, bez żadnych gadżetów, w pozycji leżącej lub stojącej. Kluczowym elementem jest tutaj właściwe wyczucie tych mięśni. A potem, zacznij od kilku powtórzeń. Dobrym pomysłem jest zakup Kulek Gejszy, które genialne w swojej prostocie, ćwiczą mięśnie Kegla podczas twojego ruchu. Przy ich wyborze, kieruj się przede wszystkim najwyższą jakością wykonania. Najlepsze i najbardziej higieniczne będą te wykonane z silikonu medycznego.

Im bardziej kobieta jest świadoma swojego ciała, tym odczuwa większą satysfakcję z seksu. Jeżeli wie, czego chce, to również potrafi naprowadzić na to swojego partnera. Nie bój się rozmawiać o seksie, a już tym bardziej, nie wahaj się, przed mówienie otwarcie, co sprawia ci przyjemność, a co ból. Nawet najmniejszy dyskomfort sprawia, że radość ze współżycia pęka niczym bańka mydlana. Seks po ciąży może być jeszcze przyjemniejszy niż przed. Daj sobie jednak czas i zaakceptuj swoje ciało. Możesz być pewna, że jest jeszcze piękniejsze i seksowniejsze niż przed.

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również