Seks naszych przodków. Jak oni to robili w innych epokach?

Seks naszych przodków. Jak oni to robili w innych epokach?

Opublikowane w kategorii

Wydawać by się mogło, że seks zawsze wyglądał tak samo. Jak się jednak okazuje, każda epoka rządziła się swoimi prawami, miała swoje własne przyzwyczajenia i inne spostrzeżenia dotyczące intymnej sfery życia. O tym, jak zmieniał się seks na przestrzeni wieków, przeczytasz w poniższym artykule.

Prehistoria – popęd i nieczystość rytualna

Uprawianie seksu w czasach prehistorycznych kojarzone było wyłącznie z instynktem i popędem, choć możliwość równoczesnej stymulacji ośrodków przyjemności już wtedy zaczynała być dostrzegalna. Współżycie hamowane było w okresie menstruacji. Niemożność zrozumienia przyczyn tego zjawiska sprawiła, że w epoce tej kwestia menstruacji i krwawienia z dróg rodnych uznawana była za zjawisko nieczystości rytualnej. Nasi przodkowie uprawiali seks od tyłu, ponieważ była to najprostsza forma zaspokojenia popędu.

Starożytność bez tematów tabu

W starożytności seks był czymś zupełnie naturalnym, a w tematyce cielesności nie istniały niemal żadne tematy tabu. Ludzie w tamtych czasach, zwłaszcza osoby sprawujące władzę, korzystali z uroków życia i wykorzystywali swój seksualny potencjał. Egipcjanie, Grecy i Rzymianie dość wcześnie zaczynali życie w małżeństwie. Obietnica wierności jednak miała niewiele wspólnego z rzeczywistością. Romanse były na porządku dziennym, aczkolwiek na skoki w bok mogli pozwolić sobie wyłącznie mężczyźni. Kobieta, która zdecydowała się na zdradę, mogła zostać ukarana przez męża. Jej kochankowi zaś groziła kastracja. Panowie żyjący w tej epoce nie dawali swoim kobietom orgazmu, ponieważ kobieca rozkosz uważana była za zło. W starożytności pisano erotyki oraz stawiano pomniki przedstawiające penisy o różnych kształtach i wymiarach. W okresie tym kwitła także prostytucja, którą opodatkowano i objęto państwową kontrolą.

Średniowiecze – ukłon w stronę kobiet

Teoria, iż kobiety także potrzebują cielesnych uniesień, po raz pierwszy pojawiła się w średniowieczu. Kanonista Hostiensis podkreślał, że niezaspokojona kobieta może ulec pokusie i dopuścić się cudzołóstwa. Kościół utrzymywał, iż seks jest zarezerwowany wyłącznie dla małżeństw i powinien być wykorzystywany jedynie do celów prokreacyjnych. Współżycie dla przyjemności uznawano jednak za grzech lekki, jeśli tylko grzesznicy współżyli w odpowiedniej pozycji, znanej dzisiaj jako pozycja misjonarska i nie zapobiegali zapłodnieniu.

Nowożytność – sadyzm, zoofilia i potępienie masturbacji

W tematyce seksu wiele zmieniło się w literackich epokach renesansu i baroku. Epoki te pełne były miłosnych igraszek, ale seks w tym okresie był zdominowany głównie przez sadyzm i masochizm. Choć pojęcia te pojawiły się znacznie później, to jednak w tamtych czasach rozkosz była wynikiem zadawania bólu i okrucieństwa. Renesansowa i barokowa ludność lubowała się w zadawaniu bólu, ale także w otrzymywaniu kar. Powszechne stało się także kazirodztwo, a stosunki płciowe pomiędzy córkami i ojcami właściwie nikogo nie dziwiły. W okresie tym kwitła także zoofilia. Mężczyznom obcującym ze zwierzętami groziła chłosta lub śmierć poprzez spalenie. Największym problemem w czasach nowożytnych była jednak masturbacja. Samodzielne zaspokajanie swoich potrzeb uznawano za zboczenie i dewiację. Twierdzono, iż taki akt może prowadzić do ślepoty, a nawet przedwczesnej śmierci.

Współczesność – seks ma wiele znaczeń

Dopiero w czasach współczesnych udało się zerwać z większością mitów związanych z seksem. Ludzie zaczęli dostrzegać przyjemność płynącą ze współżycia i przestali przypisywać intymnej sferze życia wyłącznie zaspokajanie popędów. Rola prokreacji również przestała mieć pierwszorzędne znaczenie. Dewiacje seksualne, jak zoofilia, gwałt i seks z nieletnimi nadal były i są piętnowane, aczkolwiek nie przypisuje się do tego typu aktów mistycznych aspektów, gniewu bóstw itp. Ludzie stali się otwarci na seks i zaczęli próbować wielu różnych pozycji, które do tej pory uznawano za grzech. Kobiety również zyskały prawo do przyjemności, a orgazm płci pięknej przestał być tematem tabu. Kwestie te nie zmieniły się po dziś dzień, a tematyka seksu wciąż ewoluuje.

Stwórz silną kobiecą społeczność i dołącz do naszej prywatnej grupy na Facebooku!

Polecane

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Buty ślubne polskich marek nie za miliony

Najpiękniejsze buty ślubne polskich marek

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety,…

Sylwia Nadomska 22 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również