second hand sposób na bycie eko wyr

Second Hand – sposób na bycie eko?

Opublikowane w kategorii

Lumpeks, ciucholand, Second Hand. Sklepy z używaną odzieżą na dobre zakorzeniły się w naszej codzienności. O ile kiedyś pojawienie się tam miało jakąś otoczkę wstydu, o tyle teraz, to powód do dumy. Wszak kupując ubrania z drugiej ręki dbasz o przyszłość naszej wspólnej Planety. Jesteś więc eko!

Perełki z Second Hand-u

Wchodzisz do sporych rozmiarów sklepu, gdzie rzędy wieszaków wyznaczają trasę przemieszczania się. Uzbrojona w cierpliwość, rozglądasz się dokładnie czekając, aż coś wpadnie ci w oko. Przesuwasz więc wieszak za wieszakiem i… w końcu trafiasz na wymarzoną kurtkę, albo sukienkę. Być może to torebka? Może się zdarzyć i tak, że nawet nie brałaś pod uwagę zakupu tej konkretnej rzeczy. Jednak trafiłaś na perełkę. I wiesz, że nie możesz jej oddać w inne ręce. Zwłaszcza, że kosztuje grosze.

Zakupy w Second Handzie zazwyczaj nie obciążają zbytnio kieszeni. Nawet jeżeli ubrania nie są na wagę, a z wyceny, to z reguły płacisz jakąś 1/10 ceny sklepowej. Zazwyczaj są wysokiej jakości, czasem trafi się nawet coś z oryginalną, markową metką. Może wydawać się, że ubrania stamtąd są kiepskiej jakości. Nic jednak bardziej mylnego. Jeżeli wytrzymały tak długo u poprzedniego właściciela i jeszcze dobrze wyglądają, to muszą być naprawdę świetne. Podchodząc do zakupów racjonalnie i trzymając się pewnych zasad, możesz być pewna, że i dla siebie znajdziesz coś pięknego. I nikt nie zauważy, że to z Second Handu.

Kupując z drugiej ręki masz jeszcze jednego asa w rękawie. Jesteś po prostu eko! Wielkie domy mody coraz częściej w swoich nowych kolekcjach sięgają do poprzednich kreacji, by z nich stworzyć coś nowego. Taki modowy recykling jest coraz bardziej popularny i zyskuje spore grono fanów. Ty sama możesz zrobić nieco inaczej – kupując dobrej jakości ubrania po niskiej cenie, nie dość, że dbasz o swój portfel, to jeszcze pomagasz Ziemi.

ABC kupowania w lumpeksie

Przede wszystkim podejdź do tego na spokojnie. A nawet, uzbrój się w morze cierpliwości. Zarezerwuj sobie minimum godzinę. W tego typu sklepach niestety nic nie jest posegregowane rozmiarami, więc zapomnij o szybkim – wejdę, wybiorę i kupię. Tutaj nastaw się na szukanie. Niezwykle rzadko w takich miejscach można płacić kartą. Dlatego też podążając do tego sklepu, warto zaopatrzyć się w gotówkę. Przynajmniej masz z góry założone, ile zamierzasz maksymalnie wydać. To dobra strategia.

Przemyśl również konkretny sklep. Poszukaj na lokalnych forach. Dziewczyny z reguły dzielą się taką wiedzą – a nawet polecają sobie nawzajem najlepsze Second Hand-y. Jeżeli już masz konkretne miejsce, zbadaj teren. Sprawdź, kiedy mają nowy towar, wtedy znajdziesz najwięcej perełek, ale i w tym czasie będzie tam najwięcej klientów. Nie zawsze w takich warunkach da się zrobić normalne zakupy. Dzień później nie ma już takich tłumów. Najgorsze, co możesz zrobić, to iść na zakupy tuż przed nowym towarem. Wtedy zazwyczaj nie ma już nic godnego uwagi.

Kiedy jesteś już w ciucholandzie, szperaj, szukaj i przymierzaj. Absolutnie nie kupuj „na oko”, bo zazwyczaj to nie są trafione zakupy. Sięgaj również po te ubrania, które teoretycznie niezbyt do ciebie pasują. Może jednak zmienisz zdanie? To dobre miejsce na eksperymenty. Wszystkie upolowane ubrania, po przyniesieniu do domu należy absolutnie wyprać, zgodnie z informacją na metce. Dokładne wyczyszczenie to podstawa. Potem, możesz się już cieszyć z nowych ubrań za grosze.

Jeżeli nie lubisz wizyty w lumpeksach

Zawsze możesz skorzystać z ofert w internecie. Poszukaj zarówno na olx jak i na allegro. Zazwyczaj na tego typu ubraniach jest licytacja, zaczynająca się od naprawdę małych kwot. Bardzo popularna zrobiła się również aplikacja Vinted, dzięki której wystawisz swoje stare ubrania na sprzedaż i możesz coś kupić ciekawego z drugiej ręki. W tym przypadku może i nie tracisz czasu na przeszukiwanie wielu ubrań w Second Handzie, ale musisz zapłacić za wysyłkę.

Wizytę z Second-Handzie potraktuj jako przygodę. Może coś trafi się fajnego, a może nie do końca? Pamiętaj, że możesz tam nabyć nie tylko ubrania, ale i porcelanę oraz książki. I to za przysłowiowe grosze!

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również