Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Opublikowane w kategorii

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu małżonków bez względu na powód rozstania. Obie strony nawet w kilka miesięcy po rozwodzie nie mogą pożegnać się z przeszłością i stale myślą o sobie nawzajem. Jednak, jeśli doszło już do tak radykalnego rozwiązywania swoich małżeńskich problemów, z pewnością musiało wydarzyć się coś, co odsunęło od siebie dwie niegdyś kochające się do szaleństwa osoby.

Rozwód – czy możliwy jest powrót do eks małżonka?

 

Rozwód bez względu na przyczynę, z której się odbył, często traktowany jest zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę jako życiowa porażka. Dwoje kochających się niegdyś ludzi nie przetrwało próby, na jaką została wystawiona ich miłość. Nawet po kilku miesiącach czy latach eks małżonkowie potrafią analizować sytuacje i konflikty, które doprowadziły do tak radykalnej decyzji. Zastawiają się, czy była ona dobrym wyjściem z sytuacji, przypominają sobie zarówno wady byłego partnera, jak i jego zalety, a nawet w głębi duszy myślą o powrocie.

Rozwód bardzo silne wpływa na postrzeganie drugiej osoby. Oczywiście w początkowej fazie oboje partnerów wini najczęściej tę drugą połówkę za kłótnie i problemy małżeńskie. Upatruje w niej samych złych cech, wmawia sobie, że to przecież niemożliwe, aby można było poślubić kogoś takiego. Jednak, gdy mija pierwsza faza pełna złości, rozgoryczenia i frustracji często małżonkowie spoglądają na siebie bardziej przychylnym okiem. Nierzadko zdarza się, że utrzymują ze sobą kontakt za pomocą SMS-ów czy rozmów telefonicznych, a nawet spotykają się na wspólną kawę czy obiad na mieście.

Jeśli powodem rozstania były brak komunikacji i utrata zainteresowania fizycznością partnera, a oboje byłych małżonków wciąż żywi do siebie ciepłe uczucia, których już nic nie jest w stanie zmienić, mogą oni pomyśleć o terapii dla par. Jeśli wcześniej z niej nie korzystali, mogą spróbować z pomocą terapeuty ponownie odbudować swój związek, choć nie będzie to proste. Jednak, gdy już przekonają się, że decyzja o rozwodzie nie była dobrym rozwiązaniem i dalej chcą wiązać ze sobą przyszłość, czasem warto spróbować.

Kiedy utrzymanie relacji z byłym małżonkiem jest niemożliwe?

 

Jak rozwód zmienia postrzeganie na inną osobę, decydują przede wszystkim okoliczności, w jakich do niego doszło. Jeśli powodem była zdrada w większości przypadków nie ma mowy o  powrocie do siebie, czy nawet o przyjacielskiej relacji. Zdrada wywraca do góry nogami cały świat osoby zdradzonej. Po rozwodzie z małżonkiem, który nas zdradził, przestajemy uważać go za osobę wiarygodną i godną zaufania. Przypisujemy mu najgorsze cechy, a za choćby jedną niewinną próbę pomyślenia o nim czegoś pozytywnego, same karcimy się w duchu. Zadecydowane nie jest to już ta sama osoba, której powiedzieliśmy sakramentalne “Tak”. I nic tego już nie zmieni – dla nas tamta osoba umarła, a zamiast niej jest nowa, inna, nieznana, budząca obawy i wątpliwości.

Rozwód bardzo mocno zmienia postrzeganie na inną osobę, w momencie, gdy jego przyczyną były nałogi, które doprowadziły małżeństwo do ruiny. Obwiniamy drugą osobę o słabość, brak silnej woli i odpowiedzialności za nas i za rodzinę. Mamy do niej pretensje, że nas zawiodła i przedłożyła nałogi nad wspólne szczęście, które razem budowaliśmy tyle lat.

Najmocniej jednak rozwód zmienia patrzenia na drugą osobę w przypadku, gdy w małżeństwie pojawiła się przemoc. I tu ciężko znaleźć sensowne argumenty przeciwko naszemu złemu myśleniu o byłym małżonku Wszak to on, biorąc z nami ślub, zobowiązał się zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa, być naszą ochroną i ostoją, miał dbać o nas, nasze szczęście i dobro naszych dzieci, a tymczasem okazał się jedynym oprawcą. Co więcej, często nie możemy mu wybaczyć i spojrzeć inaczej jak na osobę, która nie panuje nad swoimi pierwotnymi instynktami.

Czujemy także złość na siebie, że pozwoliliśmy, aby druga — tak bliska nam niegdyś — osoba, zniszczyła nasze poczucie godności oraz wpędzała nas w myśli, że to może my popełniłyśmy gdzieś błąd, a to, co nas spotkało to nasza kara.

Dołącz do grupy My-V & Me 

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również