Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Opublikowane w kategorii

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu małżonków bez względu na powód rozstania. Obie strony nawet w kilka miesięcy po rozwodzie nie mogą pożegnać się z przeszłością i stale myślą o sobie nawzajem. Jednak, jeśli doszło już do tak radykalnego rozwiązywania swoich małżeńskich problemów, z pewnością musiało wydarzyć się coś, co odsunęło od siebie dwie niegdyś kochające się do szaleństwa osoby.

Rozwód – czy możliwy jest powrót do eks małżonka?

 

Rozwód bez względu na przyczynę, z której się odbył, często traktowany jest zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę jako życiowa porażka. Dwoje kochających się niegdyś ludzi nie przetrwało próby, na jaką została wystawiona ich miłość. Nawet po kilku miesiącach czy latach eks małżonkowie potrafią analizować sytuacje i konflikty, które doprowadziły do tak radykalnej decyzji. Zastawiają się, czy była ona dobrym wyjściem z sytuacji, przypominają sobie zarówno wady byłego partnera, jak i jego zalety, a nawet w głębi duszy myślą o powrocie.

Rozwód bardzo silne wpływa na postrzeganie drugiej osoby. Oczywiście w początkowej fazie oboje partnerów wini najczęściej tę drugą połówkę za kłótnie i problemy małżeńskie. Upatruje w niej samych złych cech, wmawia sobie, że to przecież niemożliwe, aby można było poślubić kogoś takiego. Jednak, gdy mija pierwsza faza pełna złości, rozgoryczenia i frustracji często małżonkowie spoglądają na siebie bardziej przychylnym okiem. Nierzadko zdarza się, że utrzymują ze sobą kontakt za pomocą SMS-ów czy rozmów telefonicznych, a nawet spotykają się na wspólną kawę czy obiad na mieście.

Jeśli powodem rozstania były brak komunikacji i utrata zainteresowania fizycznością partnera, a oboje byłych małżonków wciąż żywi do siebie ciepłe uczucia, których już nic nie jest w stanie zmienić, mogą oni pomyśleć o terapii dla par. Jeśli wcześniej z niej nie korzystali, mogą spróbować z pomocą terapeuty ponownie odbudować swój związek, choć nie będzie to proste. Jednak, gdy już przekonają się, że decyzja o rozwodzie nie była dobrym rozwiązaniem i dalej chcą wiązać ze sobą przyszłość, czasem warto spróbować.

Kiedy utrzymanie relacji z byłym małżonkiem jest niemożliwe?

 

Jak rozwód zmienia postrzeganie na inną osobę, decydują przede wszystkim okoliczności, w jakich do niego doszło. Jeśli powodem była zdrada w większości przypadków nie ma mowy o  powrocie do siebie, czy nawet o przyjacielskiej relacji. Zdrada wywraca do góry nogami cały świat osoby zdradzonej. Po rozwodzie z małżonkiem, który nas zdradził, przestajemy uważać go za osobę wiarygodną i godną zaufania. Przypisujemy mu najgorsze cechy, a za choćby jedną niewinną próbę pomyślenia o nim czegoś pozytywnego, same karcimy się w duchu. Zadecydowane nie jest to już ta sama osoba, której powiedzieliśmy sakramentalne “Tak”. I nic tego już nie zmieni – dla nas tamta osoba umarła, a zamiast niej jest nowa, inna, nieznana, budząca obawy i wątpliwości.

Rozwód bardzo mocno zmienia postrzeganie na inną osobę, w momencie, gdy jego przyczyną były nałogi, które doprowadziły małżeństwo do ruiny. Obwiniamy drugą osobę o słabość, brak silnej woli i odpowiedzialności za nas i za rodzinę. Mamy do niej pretensje, że nas zawiodła i przedłożyła nałogi nad wspólne szczęście, które razem budowaliśmy tyle lat.

Najmocniej jednak rozwód zmienia patrzenia na drugą osobę w przypadku, gdy w małżeństwie pojawiła się przemoc. I tu ciężko znaleźć sensowne argumenty przeciwko naszemu złemu myśleniu o byłym małżonku Wszak to on, biorąc z nami ślub, zobowiązał się zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa, być naszą ochroną i ostoją, miał dbać o nas, nasze szczęście i dobro naszych dzieci, a tymczasem okazał się jedynym oprawcą. Co więcej, często nie możemy mu wybaczyć i spojrzeć inaczej jak na osobę, która nie panuje nad swoimi pierwotnymi instynktami.

Czujemy także złość na siebie, że pozwoliliśmy, aby druga — tak bliska nam niegdyś — osoba, zniszczyła nasze poczucie godności oraz wpędzała nas w myśli, że to może my popełniłyśmy gdzieś błąd, a to, co nas spotkało to nasza kara.

Dołącz do grupy My-V & Me 

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Buty ślubne polskich marek nie za miliony

Najpiękniejsze buty ślubne polskich marek

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety,…

Sylwia Nadomska 22 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również