Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Opublikowane w kategorii

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią się one od siebie zachowaniem ich przedstawicieli, światopoglądem, wyznawanymi wartościami czy celami i niewątpliwie różnice te są coraz bardziej zauważalne ze względu na niebywały postęp technologiczny, którego jesteśmy naocznymi świadkami. A zatem pokoleniem nazywa się grupę ludzi w podobnym wieku, których ukształtowały podobne doświadczenia i przeżycia, jednak na ich określenie używa się kilku tajemniczo brzmiących liter alfabetu. Dowiedz się, jakie są różnice między pokoleniami X, Y, Z.

Pokolenie X

Pokolenie X oznacza osoby urodzone w latach 60 i 70-tych oraz w pierwszej połowie lat 80-tych XX wieku. Jest to generacja, która wyrosła w PRL-u, dlatego cechuje ją bunt wobec patriarchalnego systemu życia. Potrafi krytycznie odnosić się do zastałej tradycji swoich ojców i negować wpojone im przez nich zasady. Z drugiej strony, podstawową wartością pokolenia X wciąż jest praca, która daje stabilizację, możliwości rozwoju i szukania swojego indywidualnego ja. Praca nie jest już dla nich jedynie wyuczonym fachem, a połączeniem zdobytej wiedzy oraz doświadczenia ze zdolnościami komunikacji interpersonalnej i obecnie uważa się, że jest to najlepiej wykształcone pokolenie.

Istotne różnice pomiędzy pokoleniami X, Y, Z wynika z faktu, że generacja X urodziła się i żyła w czasach przed rewolucją informatyczną. Choć jej przedstawiciele wychowali się bez telefonii i internetu, to na co dzień potrafią z nich świetnie korzystać dzięki naturalnym zdolnościom do szybkiej akomodacji w nowych warunkach. Jednak to, co ich wyróżnia w szczególności to fakt, że dalej silnie stawiają na komunikację tradycyjną twarzą w twarz oraz doskonale potrafią odczytywać komunikaty werbalne i niewerbalne.

Pokolenie Y

Pokolenie Y to generacja ludzi urodzonych w latach 80 i 90-tych XX wieku. Często nazywa się ją milenialsami czy pokoleniem cyfrowym ze względu na fakt, iż wyż demograficzny tej generacji przypadł na przełom wieków w momencie rozkwitu technologicznego. Choć wielu przedstawicieli Pokolenia Y pamięta czasy, kiedy nie posiadali jeszcze telefonu (stacjonarnego, o komórkowym nie wspominając) ani komputera i Internetu to są jednocześnie pierwszym pokoleniem, które znało dobrodziejstwa nowych technologii już od urodzenia. Pokolenie Y dorastało wraz z tymi technologiami, naocznie obserwując zmianę cywilizacji analogowej na kulturę cyfrową.

Różnice między pokoleniami X, Y, Z w kontekście generacji Y to przede wszystkim fakt, że w przeciwieństwie do pokolenia X nie musieli o nic walczyć, a dzieci urodzone w latach 90-tych były już wolnymi Polakami. Milenialsi mieli zatem wolność obywatelską, a dodatkowo rodzice zapewnili im dostęp do edukacji wyższej oraz stabilizację materialną. Pokolenie Y to osoby bardziej pewnie siebie niż poprzednia generacja, stawiają na nieustanną naukę, płynnie posługują się językami obcymi zwłaszcza zachodnimi i wymagają bardziej elastycznych kontaktów międzyludzkich. Wynika to z faktu, że wychowali się z dostępem do Internetu, dlatego relacja face to face została zaspokojona relacją internetową, przez co ich komunikacja jest bardziej powierzchowna niż w przypadku pokolenia X. Milenialsi wykazują się z jednej strony zdolnością do szybkiego przyswajania dużej ilości wiedzy w zależności od ich aktualnych potrzeb, z drugiej strony mają skłonność do rozpraszania swojej uwagi. Mimo to potrafią doskonale korzystać z nowoczesnych technologii zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy oraz do poszerzania swoich horyzontów i osiągania zamierzonych celów.

Pokolenie Z

Podstawowa różnica między pokoleniami X, Y, Z wynika z faktu, że generacja Z nie zna już świata sprzed ery Internetu, bo jej przedstawiciele urodzili się po roku 2000. Oznacza to, że życie realne stapia się u nich z życiem wirtualnym. Dzięki codziennej komunikacji przez media społecznościowe żyją tym, co dzieje się w sieci. Ich motorem działania jest to, że muszą nadążać za tym, co dzieje się wokół nich, czy raczej co dzieje się w sieci. Nie tylko potrafią tworzyć relacje z obywatelami całego świata, a język angielski to dla nich drugi język poza językiem ojczystym, to dodatkowo sami tworzą swoje kanały, blogi czy podcasty, którymi dzielą się w Internecie. Pokolenie Z to obywatele świata, nie przywiązują się do domu rodzinnego i w ogóle do żadnych miejsc, uwielbiają za to podróżować i poznawać obce kultury. Z drugiej strony, nie potrafią nawiązywać prawdziwych trwałych relacji oraz ciężko im skupić uwagę na jednym temacie, ponieważ ich mobilność i energia stale każe im szukać nowych rzeczy. Uważa się, że jest to pokolenie najbardziej roszczeniowe ze wszystkich, ale i najbardziej odważne i łatwo dostosowujące się do szybko zmieniającej się sytuacji.

Dołącz do grupy My V & Me lub podziel się swoimi przeżyciami na Forum My-V.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również