Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Opublikowane w kategorii

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią się one od siebie zachowaniem ich przedstawicieli, światopoglądem, wyznawanymi wartościami czy celami i niewątpliwie różnice te są coraz bardziej zauważalne ze względu na niebywały postęp technologiczny, którego jesteśmy naocznymi świadkami. A zatem pokoleniem nazywa się grupę ludzi w podobnym wieku, których ukształtowały podobne doświadczenia i przeżycia, jednak na ich określenie używa się kilku tajemniczo brzmiących liter alfabetu. Dowiedz się, jakie są różnice między pokoleniami X, Y, Z.

Pokolenie X

Pokolenie X oznacza osoby urodzone w latach 60 i 70-tych oraz w pierwszej połowie lat 80-tych XX wieku. Jest to generacja, która wyrosła w PRL-u, dlatego cechuje ją bunt wobec patriarchalnego systemu życia. Potrafi krytycznie odnosić się do zastałej tradycji swoich ojców i negować wpojone im przez nich zasady. Z drugiej strony, podstawową wartością pokolenia X wciąż jest praca, która daje stabilizację, możliwości rozwoju i szukania swojego indywidualnego ja. Praca nie jest już dla nich jedynie wyuczonym fachem, a połączeniem zdobytej wiedzy oraz doświadczenia ze zdolnościami komunikacji interpersonalnej i obecnie uważa się, że jest to najlepiej wykształcone pokolenie.

Istotne różnice pomiędzy pokoleniami X, Y, Z wynika z faktu, że generacja X urodziła się i żyła w czasach przed rewolucją informatyczną. Choć jej przedstawiciele wychowali się bez telefonii i internetu, to na co dzień potrafią z nich świetnie korzystać dzięki naturalnym zdolnościom do szybkiej akomodacji w nowych warunkach. Jednak to, co ich wyróżnia w szczególności to fakt, że dalej silnie stawiają na komunikację tradycyjną twarzą w twarz oraz doskonale potrafią odczytywać komunikaty werbalne i niewerbalne.

Pokolenie Y

Pokolenie Y to generacja ludzi urodzonych w latach 80 i 90-tych XX wieku. Często nazywa się ją milenialsami czy pokoleniem cyfrowym ze względu na fakt, iż wyż demograficzny tej generacji przypadł na przełom wieków w momencie rozkwitu technologicznego. Choć wielu przedstawicieli Pokolenia Y pamięta czasy, kiedy nie posiadali jeszcze telefonu (stacjonarnego, o komórkowym nie wspominając) ani komputera i Internetu to są jednocześnie pierwszym pokoleniem, które znało dobrodziejstwa nowych technologii już od urodzenia. Pokolenie Y dorastało wraz z tymi technologiami, naocznie obserwując zmianę cywilizacji analogowej na kulturę cyfrową.

Różnice między pokoleniami X, Y, Z w kontekście generacji Y to przede wszystkim fakt, że w przeciwieństwie do pokolenia X nie musieli o nic walczyć, a dzieci urodzone w latach 90-tych były już wolnymi Polakami. Milenialsi mieli zatem wolność obywatelską, a dodatkowo rodzice zapewnili im dostęp do edukacji wyższej oraz stabilizację materialną. Pokolenie Y to osoby bardziej pewnie siebie niż poprzednia generacja, stawiają na nieustanną naukę, płynnie posługują się językami obcymi zwłaszcza zachodnimi i wymagają bardziej elastycznych kontaktów międzyludzkich. Wynika to z faktu, że wychowali się z dostępem do Internetu, dlatego relacja face to face została zaspokojona relacją internetową, przez co ich komunikacja jest bardziej powierzchowna niż w przypadku pokolenia X. Milenialsi wykazują się z jednej strony zdolnością do szybkiego przyswajania dużej ilości wiedzy w zależności od ich aktualnych potrzeb, z drugiej strony mają skłonność do rozpraszania swojej uwagi. Mimo to potrafią doskonale korzystać z nowoczesnych technologii zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy oraz do poszerzania swoich horyzontów i osiągania zamierzonych celów.

Pokolenie Z

Podstawowa różnica między pokoleniami X, Y, Z wynika z faktu, że generacja Z nie zna już świata sprzed ery Internetu, bo jej przedstawiciele urodzili się po roku 2000. Oznacza to, że życie realne stapia się u nich z życiem wirtualnym. Dzięki codziennej komunikacji przez media społecznościowe żyją tym, co dzieje się w sieci. Ich motorem działania jest to, że muszą nadążać za tym, co dzieje się wokół nich, czy raczej co dzieje się w sieci. Nie tylko potrafią tworzyć relacje z obywatelami całego świata, a język angielski to dla nich drugi język poza językiem ojczystym, to dodatkowo sami tworzą swoje kanały, blogi czy podcasty, którymi dzielą się w Internecie. Pokolenie Z to obywatele świata, nie przywiązują się do domu rodzinnego i w ogóle do żadnych miejsc, uwielbiają za to podróżować i poznawać obce kultury. Z drugiej strony, nie potrafią nawiązywać prawdziwych trwałych relacji oraz ciężko im skupić uwagę na jednym temacie, ponieważ ich mobilność i energia stale każe im szukać nowych rzeczy. Uważa się, że jest to pokolenie najbardziej roszczeniowe ze wszystkich, ale i najbardziej odważne i łatwo dostosowujące się do szybko zmieniającej się sytuacji.

Dołącz do grupy My V & Me lub podziel się swoimi przeżyciami na Forum My-V.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Buty ślubne polskich marek nie za miliony

Najpiękniejsze buty ślubne polskich marek

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety,…

Sylwia Nadomska 22 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również