Rodzice a dzieci - jak utrzymać dobre relacje?

Rodzice a dzieci – jak utrzymać dobre relacje?

Opublikowane w kategorii

Czy istnieją jedyne i właściwe, sprawdzone metody na utrzymanie dobrych relacji na linii rodzic- dziecko? Nie do końca. Każda rodzina jest inna, a co za tym idzie, ma inne, wypracowane przez lata sposoby komunikacji. Utrzymanie jej, to podstawa dobrej relacji na linii rodzic- dziecko. I to bez względu na to, ile ma lat. Choć wraz wiekiem wiele się zmienia, rozmowa to podstawa. Co jeszcze jest ważne?

Szacunek

Gdy mowa o szacunku na linii rodzice – dzieci, z pewnością większość z nas ma przed oczyma kadry ze starych filmów i książek. Ojciec rodziny trzymający na dystans, wymagający od wszystkich milczenia i zgody na wszystko. A już z pewnością nieznoszący sprzeciwu. Ten rodzaj szacunku to bardziej toksyczna relacja niż zdrowa rodzinna atmosfera. I nie o taką relację tu chodzi.

Rzadko kiedy rodzice zdają sobie sprawę z faktu, jak wielkim autorytetem są w oczach swoich dzieci. Przynajmniej w początkowych latach. Później, wraz z okresem buntu dorastania, wydaje się, że po szacunku nie pozostało już właściwie nic. Jednak to nieprawda. To, czy dziecko będzie nadal szanowało swojego rodzica zależy w dużej mierze od tego, czy rodzic szanuje dziecko. Respektowanie jego praw oraz traktowanie na równi, to połowa recepty na sukces w utrzymaniu dobrych relacji. Ta, łączy się bezpośrednio z następnym aspektem.

Akceptacja przede wszystkim

Małe dziecko od początku ma pod górkę. Jak się urodzi, od razu słyszy- „o, podobny do mamusi lub tatusia”. To porównanie, w różnych, często też negatywnych kontekstach prześladuje je przez całe życie. Każde dziecko jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Być może ma coś z charakteru lub wyglądu swoich bliskich, genów nie oszukasz. Nie zapominaj jednak, że to młody człowiek, stojący na początku ścieżki, którą ty już przeszłaś. Do poznania samego siebie.

Akceptacja nie oznacza biernego patrzenia wszystko, co robi twoje dziecko. Nie powstrzymuj się od wyrażania swoich opinii i uczuć. Jednak, rób to w sposób konstruktywny i zrozumiały dla dziecka czy nastolatka. Staraj się nie oceniać i nie porównywać, skupiając się bardziej na konkretnych wydarzeniach niż ogólnych określeniach. Dziecko musi mieć pewność, że pomimo wszystko zawsze może zwrócić się do ciebie. Zarówno w dobrych, jak i złych chwilach.

Jasna komunikacja

Rozmowa z dzieckiem, a potem już z nastolatkiem, często przypomina mówienie do ściany. Powtarzasz coś kilkanaście razy, a i tak wydaje ci się, że nie dotarł sens tego, co chciałaś przekazać. Zastanów się jednak, czy wyrażasz się jasno dla odbiorcy? Przekonanie, że pewne rzeczy przecież są jasne same z siebie, oraz że druga strona się domyśli o co chodzi, schowaj między bajki.

Im ważniejszą rzecz chcesz przekazać, tym bardziej skup się na jasności wypowiedzi. Odwołuj się przy tym do przykładów z życia wziętych. Unikaj za to jakichkolwiek porównań do innych osób. Ogólniki typu „ja w twoim wieku…”, „szanuj się!”, one zwyczajnie nie zadziałają.

Przeczytaj artykuł jak rozmawiać z dziećmi o seksie (klik)

Przestrzeń do rozwoju

Naturalnym odruchem każdego rodzica jest to, że za wszelką cenę chce chronić swoje dziecko przed potencjalnym zagrożeniem. Jednak nie da się uchronić go przed wszystkim. Dziecko, a potem już nastolatek i dorosły, świadomie poznaje świat i układa sobie życie po swojemu. I tak, jak jazda na rowerze czy rolkach, wiąże się z potencjalnym upadkiem, tak i życie nie zawsze jest różowe. Rozwój to także popełnianie błędów i ponoszenie ich konsekwencji. Aby utrzymać dobre relacje na linii rodzic- dziecko, powstrzymaj się od opinii i kąśliwych komentarzy. Jeżeli sądzisz, że takie mentalne wbijanie szpilek jest dobre, bo ty też takie dostawałaś, to przykro mi, jesteś w błędzie. One nie motywują we właściwy sposób. A już z pewnością psują relacje rodzinne.

Ostatnią radą niech będzie – wysłuchaj, wtedy masz pewność, że również będziesz wysłuchana. Paradoksalnie tego najbardziej brakuje nam w codziennych relacjach. Lubimy oceniać, szafować dobrymi radami, lecz ze słuchaniem, co mówi druga strona, nie jest już tak łatwo. A to przecież podstawa komunikacji. Również w relacji rodzic- dziecko.

Dołącz do naszej społeczności My-V & Me!

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również