Psycholog dziecięcy - kiedy udać się na terapię

Psycholog dziecięcy – kiedy udać się na terapię?

Opublikowane w kategorii

Czy każde odstępstwo od normy powinno wzbudzić w rodzicu czujność? W końcu każde dziecko rozwija się we własnym tempie i żadne nie jest takie samo. Owszem, lecz są takie objawy i sytuacje których zwyczajnie nie możesz przemilczeć i przejść obok nich obojętnie. Im szybsza reakcja rodzica, tym większa szansa na powrót do normalności. O jakich symptomach mowa?

 

Nieharmonijny rozwój

U najmłodszych dzieci, wychwycenie nieprawidłowości wymaga dużo spostrzegawczości. Czasem coś może wywołać u nas intuicyjny niepokój. Powinny nas zaalarmować odstępstwa od normy – dziecko nie stawia pierwszych kroków, nie wskazuje palcem, nie wydaje z siebie żadnych dźwięków podobnych do gaworzenia lub sylabizowania. Być może jest za bardzo wycofane, nie bawi się z innymi, albo jest nadaktywne lub wręcz agresywne.

Wielu nowych rzeczy możemy dowiedzieć się o naszych pociechach, gdy idą do przedszkola czy szkoły. Niepokój budzi tu brak umiejętności społecznych, albo nieharmonijny rozwój. Ten ostatni to ponadprzeciętny rozwój w jednych aspektach, np. w intelektualnych i motorycznych, ale niedostateczny w sferze emocjonalnej lub społecznej. Oczywistym powodem są tiki, moczenie nocne albo jąkanie. Do tej grupy należą również zaburzenia lękowe, odżywiania, relacji z otoczeniem, albo wszystkie związane z doświadczeniem silnego stresu. Niejako naturalnie pojawia się tu pytanie – kto wychwytuje i kieruje na terapię?

 

3 x P – pedagog, psycholog i psychiatra

Pedagog przedszkolny czy szkolny to pierwsza linia obserwacyjnego frontu. Jeżeli pani w grupie lub nauczyciel w szkole wychwytuje nieprawidłowości, dziecko trafia do pedagoga. Ma on przede wszystkim wspierać harmonijny rozwój dziecka. Ale również zaalarmować, gdy widzi konieczność działań wykraczających poza jego kompetencje.

O ile pedagog zajmuje się bardziej problemami natury wychowawczej, o tyle psycholog skupia się na psychice dziecka. Przygląda się jego rozwojowi, procesom psychicznym oraz tym jak maluch odbiera otaczającą go rzeczywistość. To z nim w pierwszej kolejności dziecko przepracowuje wszystkie traumy czy stresogenne sytuacje. U małego dziecka może to być rozwód rodziców, przeprowadzka do innego miasta, pojawienie się rodzeństwa czy nawet zmiana przedszkola.

Wizyta u psychiatry powinna być niezbędna, gdy podejrzewa się u dziecka zaburzenia związane z autyzmem, ADHD, zespołem Aspergera, silnym zaburzeniem lękowym. Aby zgłosić się do poradni, nie potrzebujesz skierowania. Pamiętaj, że konsultacja psychiatryczna nie równa się automatycznym zleceniem do leczenia na zamkniętym oddziale psychiatrycznym.

 

Na życiowym zakręcie

Podobnie jak dorosły, dziecko również potrzebuje specjalisty by poukładać sobie pewne sprawy w głowie. Zazwyczaj jest to rozwód rodziców albo inna silna trauma związana z ze stratą bliskiej osoby. To zresztą nie muszą być spektakularne kryzysy. Zmiana szkoły, problemy wieku dorastania, silne poczucie wyobcowania czy depresja. Nie tylko dorośli zmagają się z otaczającym światem, dzieci również. Na swój sposób. I czasem jedynym możliwym wyjściem jest rozmowa z psychologiem dziecięcym

Wydaje się, że młode pokolenie o wiele dojrzalej traktuje temat wizyt u psychologa niż wielu dorosłych. Dla nich najczęściej jest to taka sama, zwyczajna wizyta jak u dentysty czy dermatologa. To raczej dorośli robią z tego problem, wciąż zadając sobie jedno pytanie.

 

Gdzie zawiodłam?

Kiedy rodzic dowiaduje się, że jego dziecko musi udać się na terapię, najczęściej zaczyna sobie zadawać pytania. Czy mogłam to przewidzieć? Gdzie popełniłam błąd? Dlaczego nie wychwyciłam tego wcześniej? Te pytania są jak najbardziej normalne, bo zwykle rozwiązania wszelkich problemów zaczynamy szukać u siebie. Na pewne rzeczy jednak nie masz wpływu. Inne, po prostu musiały się wydarzyć. Jedyne, co pozostało ci, to zrobić wszystko by pomóc dziecku w terapii. Bywa, że musisz zgłosić się na nią równolegle do dziecka. Zrób to wtedy dla waszego wspólnego dobra.

 

Nigdy nie jest za późno na terapię. Nie można jednak z nią zwlekać. Dziecko, przez wychwycone nieprawidłowości i zaburzenia stara się odreagować coś, z czym sobie nie radzi. Szybka reakcja na nie, to również szybka pomoc. Udziel mu jej jak najszybciej. Zasługuje na to.

 

Twórz z nami społeczność silnych i niezależnych kobiet i podziel się swoimi doświadczeniami. 

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również