Prolaktyna jaki ma wpływ na ciało kobiety

Prolaktyna jaki ma wpływ na ciało kobiety?

Opublikowane w kategorii

Prolaktyna jest zwykłym hormonem. Takim, jakich wiele w ludzkim organizmie. Zbudowanym ze 199 aminokwasów. Ma masę cząsteczkowa 23,4 kDa. Jednak ten hormon w życiu kobiety na wyjątkowe znaczenie. Jakie?

Prolaktyna, czyli?

Hormon ten produkowany jest przez przysadkę mózgową. Nazwa pochodzi od jednej z najważniejszych ról, jakie wykonuje w kobiecym organizmie. Prolaktyna bowiem wpływa między innymi na laktację. Ponadto niezwykle mocno działa w zakresie układu rozrodczego, odpornościowego, czy nastroju kobiety.

Naukowcy obliczyli, że w sumie spełnia ponad 300 innych ważnych funkcji w organizmie. Ogólnie dzieli się je na reprodukcyjne, regulacyjne i metaboliczne. Ciąża to złoty czas dla prolaktyny. Niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania gruczołów piersiowych, po już po porodzie zająć się wytwarzaniem mleka.

Jak zbadać poziom prolaktyny w organizmie?

Na szczęście nie trzeba tutaj żadnych specjalnych badań ani wizyty w szpitalu. Wystarczy tutaj zwykłe badanie krwi, które zrobisz w prawie każdym laboratorium. Jak to bywa w przypadku takich badań, krew najlepiej pobrać rano, na czczo. Lekarze sugerują również na kilka dni przed badaniem przerwę od stosunku seksualnego. Najlepiej dobrze się wyspać, unikać dużego wysiłku fizycznego i stresu. Cena takiego badania wynosi, w zależności od laboratorium i miasta w którym się go wykonuje, od 28 zł w Poznaniu do nawet 52 zł w Warszawie.

Gdy poziom prolaktyny jest za wysoki

Warto sprawdzić jej poziom w przypadkach gdy masz nieregularne cykle miesiączkowe, albo zupełny brak krwawienia. Niepokoić może również mleko występujące w piersiach u kobiet niebędących w ciąży i niekarmiących, czyli tzw. mlekotok. Czasem jej poziom wpływa na niepłodność. Kolejnym wyznacznikiem są objawy przypominające menopauzę, czyli suchość pochwy i odwapnienie kości.

Leczenie zbyt wysokiego poziomu prolaktyny nie jest łatwe. Po zrobieniu szeregu badań, przeprowadza się rzetelny wywiad z pacjentką, pytając właściwie o każdy element życia. Robi się również dodatkowe badania, mające na celu wykluczenie wszystkich dodatkowych bodźców, mogących być czynnikiem inicjującym wzrost tego hormonu. Najczęściej jest nim gruczolak. Ten guz, rosnący w tkance gruczołowej, ma zdolność do wytwarzania hormonów. Wraz z jego wzrostem, rośnie również poziom hormonów w organizmie. W tym prolaktyny.

Często czynnikiem mającym wpływ na wysoki poziom prolaktyny są przyjmowane leki. W najlepszym przypadku, ich zmiana, skonsultowana z lekarzem, rozwiązuje problem. W najgorszym, będzie trzeba zastosować inną formę leczenia. Dobrą stroną jest jednak fakt, że lecząc jedne schorzenia, obniża się jednocześnie zawyżony poziom prolaktyny.

Gdy poziom prolaktyny jest za niski

W organizmie występuje wtedy hipoprolatynemia. Jest to raczej rzadkie zjawisko, najczęściej występuje u osób z niedoczynnością przysadki. Zbyt niskie stężenie tego hormonu prowadzi do kłopotów z karmieniem u młodej mamy. Organizm zwyczajnie nie produkuje mleka po porodzie. Niektóre badania dowodzą, że niski poziom prolaktyny może wpływać na mniejszą odpowiedź immunologiczną na niektóre typy zakażeń. Jednak większość osób z hipoprolatynemią nie ma żadnych większych problemów zdrowotnych w związku z tą sytuacją.

Poziom prolaktyny u mężczyzn

Prolaktyna to nie tylko domena kobiet. Choć w naszym organizmie ma kluczowe znaczenie dla wielu funkcji, za kilka z nich odpowiada również w męskim organizmie. O podwyższonym poziomie tego hormonu może świadczyć obniżenie popędu płciowego, zaburzenia erekcji i niepłodność. Objawami mogą być również powiększenie gruczołów sutkowych, odwapnienie kości oraz zmniejszenie masy mięśniowej.

Przebieg leczenia jest właściwie podobny jak u kobiet. Po szczegółowym wywiadzie pacjenta, przeprowadza się dodatkowe badanie mające na celu ustalenie czynnika stymulującego wzrost prolaktyny w organizmie.

Prolaktyna to hormon jakich wiele w organizmie. Gdy jest w normie, zwykle nie przysparza wielu problemów, wspierając prawidłowe funkcjonowanie. Przy przekroczeniu norm, może jednak narobić wielu szkód w ciele zarówno kobiety jak i mężczyzny. Jedno jest więc pewne. Warto kontrolować jej poziom.

Dołącz do nas na Facebooku!
Przeczytaj więcej artykułów!

Źródło:

– Tomasz Bednarczuk, Agnieszka Guranowska, Hiperprolaktynemia i guz prolaktynowy

„Prolaktyna (PRL)–wielofunkcyjny, przysadkowy hormon peptydowy”

„Prolaktyna a aktywność seksualna u mężczyzn”

Polecane

Własny kanał na youtube

Własny kanał na youtube – jeszcze hobby, czy już praca?

Czołowi polscy Youtuberzy potrafią zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie….

Aleksandra Szczęsna 10 kwietnia, 2021
przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama?

Instagram to prawdziwa kopalnia inspiracji. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hashtagi,…

Justyna Kos 10 kwietnia, 2021
Orgazm pochwowy

Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy

Dawno temu, guru psychoanalizy, Zygmunt Freud określił, że kobieta ma…

Kinga Wolska 5 kwietnia, 2021
Tarczyca - to ona Tobą rządzi

Tarczyca – to ona Tobą rządzi

Czy wiesz, że choroby związane z tarczycą nierzadko obniżają komfort…

Anna Markowska 3 kwietnia, 2021
kobiecy wytrysk

Wyższy poziom Twojej przyjemności

To, że mężczyźni mają wytrysk, wiedzą wszyscy. Ale kobiety? Niby…

Maria Przędolska 2 kwietnia, 2021

Mizoginia współcześnie – czym się objawia

Był nim Jan Jakub Rousseau, który twierdził, że kobiety są…

Nadia Kopeć 18 marca, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Maria Przędolska 18 marca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 marca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również