Co to jest srom?

Poznaj sekrety swoich części intymnych

Opublikowane w kategorii

Potoczny język sprawił, że często mianem pochwy nazywane są wszystkie części żeńskich narządów płciowych. Jednak to tylko skrót myślowy, a budowa kobiecego ciała jest dużo bardziej skomplikowana. Dlatego sprawdź, co to jest srom i jakie pełni funkcje w Twoim organizmie.

Czym jest srom?

Tak naprawdę wszystkie zewnętrzne żeńskie narządy płciowe to właśnie srom. Właśnie z tego powodu w jego skład wchodzi wzgórek łonowy, wargi sromowe większe i mniejsze, przedsionek pochwy, łechtaczka, spoidło przednie, tylne wargi sromowe, napletek oraz wędzidełko łechtaczki, a także wędzidełko warg sromowych. Sama widzisz, że budowa sromu jest wyjątkowo skomplikowana. To samo dotyczy funkcji, jakie pełni w Twoim organizmie.

Jak wygląda srom? Popularne defekty

Zwróć uwagę na to, że nie ma jednego wzoru, który pokazałby Ci, czy Twój srom dobrze wygląda. Po prostu u każdej kobiety strefa intymna może wyglądać inaczej, dlatego nie miej kompleksów związanych z budową sromu. Poza tym ta część ciała może ulegać zmianom pod wpływem ciąży, porodu lub wraz z wiekiem.  Ważne jest tylko to, abyś nie miała żadnych defektów, które wpływałyby na Twój komfort, pewność siebie czy odbierałyby Ci satysfakcję podczas stosunku. Do najczęstszych problemów można zaliczyć:

  • Przerost warg sromowych – ten defekt może dotyczyć zarówno warg sromowych mniejszych, jak i większych. Przerost znacznie wpływa na obniżenie Twojego komfortu, utrudnia aktywność fizyczną, a przy tym obniża pewność siebie. Jednak możesz pozbyć się tego problemu, wykonując odpowiedni zabieg.
  • Przerost łechtaczki – czasem przyczyną tego schorzenia jest po prostu wada genetyczna lub fizjologiczna. Oprócz tego przerost łechtaczki może mieć związek z hormonami.

Jakie funkcje pełni srom?

Srom pełni bardzo ważną funkcję w Twoim organizmie, ponieważ chroni wewnętrzne narządy płciowe przed zanieczyszczeniem. Oprócz tego ma też wiele innych zadań, dlatego istotne jest to, abyś zadbała o prawidłową higienę tych części ciała. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja strefa intymna jest bezpieczna.

Bariera ochronna

Bez wątpienia jedną z najważniejszych funkcji sromu jest ochrona niektórych części ciała. Pofałdowania skóry i tkanki tłuszczowej sprawiają, że Twoje ciało zyskało doskonałe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami, bakteriami czy wirusami. Poza tym srom stanowi ochronę przed urazami mechanicznymi, które mogłyby wpłynąć negatywnie na prawidłowe działanie poszczególnych narządów płciowych.

Ułatwia stosunek płciowy

Srom dba o odpowiedni poziom nawilżenia w trakcie stosunku. Oprócz tego zwiększa Twoją przyjemność w trakcie intymnych kontaktów – w końcu to wyjątkowo ukrwiona część ciała, więc prawidłowa stymulacja może przynieść Ci sporo satysfakcji. Tym bardziej że srom składa się z dwóch stref erogennych – łechtaczki i mniejszych warg sromowych. Gdy tylko wprowadzisz w stan podniecenia srom, to ulega on licznym zmianom fizycznym, m.in. zwiększa swoją objętość, staje się grubszy oraz prowadzi do osiągnięcia orgazmu – jeżeli pieszczoty są utrzymane. Zwróć również uwagę na to, że budowa sromu jest nastawiona właśnie na jej funkcje seksualne i reprodukcyjne. Poza tym ma kontakt z wieloma wydzielinami np. z moczem, krwią, potem i z sebum.

Higieniczne

Wiesz już, że srom chroni Twoje wewnętrzne narządy przed licznymi zagrożeniami. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w trakcie ciąży, ponieważ narządy rodne są dobrze zabezpieczone, a bakterie czy wirusy nie przedostają się do płodu. Oprócz tego srom pozwala Ci utrzymać właściwą florę bakteryjną w zewnętrznych i wewnętrznych narządach płciowych – zachwianie tej równowagi może skutkować infekcjami. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena. Pamiętaj tylko o tym, abyś wybierała produkty z pH naturalnym dla strefy intymnej – wskaźnik kwasowości powinien być mniejszy niż 7. Wtedy nie wpłynie negatywnie na naturalną barierę Twojego ciała. Zauważ również, iż srom zapewnia odpowiednie nawilżenie, za co odpowiedzialne są gruczoły Bartholina. Poza tym ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny, a jest to możliwe dzięki zatrzymaniu wilgoci.

Jak należy dbać o higienę sromu?

Mnogość zadań, jakie stoją przed sromem, sprawia, że musisz naprawdę mocno postarać się o to, aby ten narząd dobrze funkcjonował. W porównaniu do pochwy, która ma właściwości samoczyszczące, srom wymaga odpowiedniej higieny. Najlepiej korzystaj wtedy z naturalnych składników, a przede wszystkim z delikatnych preparatów, które nie zaburzają flory bakteryjnej sromu. Pamiętaj także o tym, aby przynajmniej raz na dzień obmyć tę część ciała letnią wodą. Wykorzystaj też wtedy dedykowany kosmetyki bez środków chemicznych. W ten sposób nie tylko zmniejszysz ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, ale również zmniejszysz pieczenie pochwy i zapomnisz o bólu w trakcie stosunku. Gdy będziesz wybierać preparat do higieny sromu, sprawdź, czy ma w swoim składzie bakterie Lactobacillus – to właśnie one występują naturalnie w tej strefie, więc dostarczając je, masz pewność, że nie zachwiejesz flory bakteryjnej okolic intymnych.

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również