Połóg? Czy ten temin brzmi znajomo?
MyBody

Połóg? Czy ten temin brzmi znajomo?

Dla wielu osób okres występujący po ciąży i porodzie, w którym zmiany anatomiczne i morfologiczne powoli i stopniowo ustępują, a kobiecy organizm wraca do stanu sprzed ciąży nadal pozostaje tematem tabu. Na wielu portalach i w poradnikach opisywane są zmiany zwiastujące zajście w ciąże, jej przebieg oraz metody rozwiązania ciąży. Mało mówi się natomiast o fizjologicznych procesach kobiecego organizmu, który po akcie porodu wraca do stanu pierwotnego. Ważnym jest, aby kobieta ciężarna była świadoma i przygotowana na drobne zmiany, które mogą w tym właśnie okresie następować w jej organizmie. Świadomość w znacznym stopniu wpływa na obniżenie poziomu lęku.

Paulina Basta (@medbabki) Paulina Basta (@medbabki) · 10 marca 2022

Połóg dzieli się na trzy okresy

Bezpośredni, wczesny i późny. Okres bezpośredni obejmuje pierwsze 24 h po akcie porodu. Wczesny natomiast dotyczy pierwszego tygodnia. Późnym określa się czas do 6 tygodni po porodzie. Istotny dla okresu ciąży parametr, jakim jest stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) w trakcie trwania połogu zanika. Następuje to około 11 a 16 dnia połogu. Hormony płciowe, takie jak progesteron, estriol, estron i estradiol wracają natomiast po około 1 tygodniu do poziomu sprzed ciąży. Karmienie piersią może opóźniać powrót prawidłowych stężeń.

Przyjrzyjmy się również kwestii pierwszej miesiączki

Pierwsza miesiączka po porodzie następuje w cyklu bezowulacyjnym. Termin pojawienia się pierwszej owulacji jest bardzo indywidualny i karmienie piersią może również opóźniać jej występowanie. U około 10-15% niekarmiących matek owulacja występuje około 6 tygodnia po porodzie.

W początkowym okresie trwania połogu kobiety mogą zaobserwować zmniejszone uczucie parcia na mocz i niecałkowite opróżnianie pęcherza, spadek parametrów hemoglobiny i hematokrytu (w stosunku do wyników w trakcie trwania ciąży). Po około 1 tygodniu połogu następuje normalizacja ciśnienia i częstości akcji serca i nieznaczne obniżenie stężenia żelaza. Młode matki w tym wyjątkowym okresie powinny w szczególności zwracać uwagę na dbanie o higienę miejsc intymnych. Okres połogu prowadzi do zwiększonego ryzyka pojawienia się zakażeń układu moczowego. Około 5 dnia połogu ilość oddawanego moczu może ulec znacznemu zwiększeniu. Kobiety oddają wtedy do około 3 litrów moczu na dobę.

Powrót do formy fizycznej

Ważną dla młodych matek kwestią jest zazwyczaj powrót do formy fizycznej sprzed okresu ciąży. Kluczowym jest aby do tematu utraty dodatkowych kilogramów podchodzić spokojnie, rozważnie i nie wywierać na sobie zbyt dużej presji. Ciało każdej kobiety funkcjonuje w sposób indywidualny i potrzebuje odpowiednio dużo czasu do adoptowania się do pełnienia nowych funkcji. Biorąc jednak pod uwagę pewne naukowo oszacowane dane, przeciętna utrata masy ciała podczas porodu wynosi u kobiet szacunkowo 5,5 kilogramów. W skład tych kilogramów wchodzi płód, popłód i wody płodowe. Podczas połogu natomiast kobieta zdolna jest utracić około 4 kilogramów. W skład tej wagi wchodzą płyny i elektrolity nagromadzone w czasie ciąży.

Postępowanie z pacjentką w trakcie połogu powinno być również traktowane jednostkowo. Każdy poród i połóg wygląda u kobiet odrobinę inaczej. Zazwyczaj jednak większość pacjentek po porodzie siłami natury, u których nie występują żadne komplikacje wypisywana jest do domu w 2 lub 3 dobie połogu. W przypadku rozwiązania drogą cięcia cesarskiego wypis następuje od 3 do 7 dobie. Uruchomienie pacjentek po porodzie naturalnym zaczyna się od około 6 h po porodzie naturalnym i 12 h po wykonanym cięciu cesarskim.

Stan emocjonalny

Niezwykle istotnym elementem dla młodej matki jest jej stan emocjonalny. W okresie połogu mogą występować przygnębienia poporodowe, które ustępują zazwyczaj w ciągu 2 tygodni. Spadki nastroju i samopoczucia nie powinny jednak zakłócać prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli u pacjentki podejrzewa się natomiast cięższą postać zaburzeń stanu emocjonalnego, należy poszerzyć diagnostykę w kierunku depresji okołoporodowej, poporodowej lub psychozy poporodowej. Taki stan wymaga pomocy psychologa i psychiatry. W połogu dochodzi również do pojawienia się laktacji. Rozpoczyna się ona wzrostem i rozwojem sutka, rozpoczęciem wydzielania mleka a następnie opróżnianiem się gruczołów piersiowych. Każda z piersi przybiera na masie około 400 gramów.

Zarówno sama ciąża, poród jak i okres poporodowy jest dla pierwiastki czymś nowym, nieznanym i mogącym wzbudzać lęk, wątpliwości. Należy nie bać pytać się o wszelkie niepokojące objawy i stany swojego lekarza prowadzącego. Zadaniem lekarza jest wyjaśnienie, podjęcie odpowiedniej diagnostyki i pomoc pacjentce przejść przez wszystkie te okresy w jak najlepszym samopoczuciu psychofizycznym.

 

MyBody

Połóg? Czy ten temin brzmi znajomo?

Dlaczego zbyt intensywny trening może pogarszać stan skóry?

Regularna aktywność fizyczna to tak naprawdę klucz do młodości. Jednak nie każdy trening, będzie przynosił nam duże korzyści. Najważniejsze jest to, aby był on umiarkowany, dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Dlaczego? Aktywność fizyczna to podstawa piramidy zdrowia człowieka. Jest kluczowa dla funkcjonowania naszego organizmu. Ma ona być umiarkowana, czyli z wydatkiem energetycznym 200-300kcal na

Paulina Basta (@medbabki) Paulina Basta (@medbabki) · 10 czerwca 2022

Najnowsze