Podmywanie – zrób to dobrze
MyV

Podmywanie – zrób to dobrze

Prawidłowe mycie pochwy pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Niestety wiele kobiet nie wie, jak w odpowiedni sposób dbać o higienę w tamtych okolicach. Zaniedbanie tych kwestii i niewłaściwa pielęgnacja, może być źródłem pojawienia się wielu kłopotliwych problemów zdrowotnych, które obniżą jakość i komfort kobiecego życia. Postanowiliśmy więc zebrać w całość wszystkie najważniejsze informacje związane z tym jakże prozaicznym tematem, aby nie było już więcej niedomówień i aby każda z nas robiła to po prostu dobrze. Dowiedz się, o czym musisz bezwzględnie pamiętać i jak dobrze się podmyć.

Sylwia Nadomska Sylwia Nadomska · 24 lutego 2021

Sprawdź czym!

Kwestia, którą trzeba poruszyć w pierwszej kolejności, dotyczy oczywiście wyboru środków do higieny miejsc intymnych, ponieważ bardzo często już na tym etapie pojawiają się pierwsze problemy. Niestety wiele kobiet wciąż używa do mycia pochwy zwykłego żelu pod prysznic. To ogromny błąd. Takie środki do kąpieli są bowiem pełne sztucznych substancji, które mają negatywny wpływ na wrażliwe rejony w tychże okolicach. Sytuacji nie rozwiąże jednak przypadkowy wybór płynu dedykowanego do higieny intymnej. W wielu przypadkach producenci określają tym mianem zwykłe środku, które są pełne substancji barwiących i zapachowych. Dobrze dobrany środek do higieny intymnej powinien mieć pH zbliżone do pH pochwy, a zatem wartość ta powinna oscylować w okolicy 4,5. Przed zakupem należy więc dokładnie zweryfikować skład i wykluczyć wszystkie środki o wartości znacznie przewyższającej oraz preparaty, których receptura składa się w dużej mierze z PEGów, SLSów i innych szkodliwych substancji. Pamiętaj też, że ostatecznie do mycia miejsc intymnych wystarczy po prostu woda.

Do podmywania nie powinno się wykorzystywać także żadnych gąbek, ponieważ zwykle są one siedliskiem bakterii, które mogą być przyczyną pojawienia się infekcji intymnych oraz wystąpienia podrażnień. Do higieny miejsc intymnych najlepiej więc wykorzystać po prostu dłoń.

Ważny jest moment!

Ginekolodzy zastrzegają, iż podmywanie pochwy powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie. Poranny i wieczorny prysznic to jednak niejedyne okazje do dbania o higienę miejsc intymnych. Zaleca się, aby podmywanie wykonywać po każdym wypróżnieniu i po każdym stosunku płciowym. Mycie okolic intymnych to bowiem nie tylko pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu, ale także forma ochrony przed podrażnieniami i infekcjami.

Jak robić to dobrze?

Skoro już wiemy jakimi środkami i kiedy należy myć pochwę, pozostaje nam dowiedzieć się, jak właściwie pielęgnować miejsca intymne. Przede wszystkim o higienę tych okolic najlepiej dbać pod prysznicem, szczególnie w okresie menstruacji. Odradzam kąpiele w wannie, zwłaszcza długie i gorące. Jeśli już musisz koniecznie posiedzieć w wannie, wybierz letnią wodę i zoptymalizuj czas kąpieli. Pochwę należy myć od przodu do tyłu. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu można wyeliminować ryzyko przedostania się bakterii z okolic odbytu do miejsc intymnych.

Po podmywaniu należy wytrzeć pochwę suchym ręcznikiem, najlepiej takim który będzie dedykowany wyłącznie do tego typu zadań. Miejsca intymne należy delikatnie osuszyć poprzez dociskanie tkaniny, a nie poprze pocieranie. Pochwy nie powinno się myć od środka. Nie zaleca się także stosowania irygacji.

O tym także pamiętaj!

Jeśli chcesz w odpowiedni sposób zadbać o higienę miejsc intymnych, pamiętaj także o kilku dodatkowych, równie istotnych kwestiach. Na co dzień wybieraj odpowiednio dopasowaną bieliznę. Stawiaj na wysokiej jakości materiały, najlepiej na naturalną bawełnę. Unikaj stringów, koronek i syntetycznych tkanin. W nocy zrezygnuj ze spania w majtkach. Dzięki temu pochwa będzie miała okazję się przewietrzyć, a to wyeliminuje ryzyko produkowania nadmiernej ilości śluzu.

O higienę dbaj także podczas menstruacji. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym wymienianiu środków higienicznych. Wybieraj bezwonne i niebielone podpaski, tampony i wkładki. Jeśli masz skłonności do alergii, zrezygnuj także z wykorzystywania zapachowych papierów toaletowych, dezodorantów intymnych i pudrów.

MyV

Najnowsze