Pochwica

Pochwica — czym jest?

Opublikowane w kategorii

Pochwica to rodzaj zaburzenia seksualnego u kobiet, które powoduje zamknięcie się otworu pochwy tuż przed próbą penetracji. Reakcja ta jest wywołana silnymi i bolesnymi skurczami mięśni pochwy i jest niezależna od woli kobiety. Powoduje to niemożność wprowadzenia członka do pochwy lub silny bóle w trakcie stosunku, co w konsekwencji doprowadza do niechęci do takich zbliżeń. Jakie są przyczyny pochwicy i jak wygląda jej leczenie?

Pochwica najczęstsze — objawy

Pochwica jest mimowolnym skurczem mięśni pochwy na tyle silnym, że uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego poprzez penetrację członkiem. Według badań, aby mówić o tym zaburzeniu, objawy te muszą występować bezpośrednio przed zbliżeniem. Skurcz ten wywołany jest czynnikami psychicznymi i somatycznymi o podłożu seksualnym. A zatem może do niego dojść nawet na samą myśl o seksie. Warto jednak dodać, że z reguły skurcze nie występują w momencie wkładania do pochwy tamponu czy wziernika, jednak niektóre przypadki odnotowują objawy pochwicy także podczas takich czynności.

Z drugiej strony, choć pochwica uniemożliwia penetrację pochwy członkiem, kobiety z tym zaburzenie mogą odbywać i odczuwają przyjemność z gry wstępnej, pettingu, seksu oralnego czy stosunku udowego, podczas którego mężczyzna osiąga erekcję w trakcie wykonywania ruchów posuwisto-zwrotnych pomiędzy udami partnerki.

Pochwica – przyczyny

Główne przyczyny pochwicy leżą w psychice kobiety. Jeśli doświadczyła ona traumatycznych przeżyć związanych z seksem np. wykorzystywania seksualnego w młodości, gwałtu lub przemocy podczas seksu, a nawet nieudanej inicjacji seksualnej, jej lęk przed penetracją będzie powodował skurcze macicy jako wyraz tych przeżyć.

Pochwica może także być wynikiem ogólnych zaburzeń kompulsywno-lękowych: lękiem przed zakażeniem chorobami wenerycznymi podczas stosunku, niechcianą ciążą, odrazą do nasienia czy nieuzasadnionym przekonaniem o bólu w trakcie stosunku.

Co więcej, jeśli kobieta została wychowana w przeświadczeniu, że seks jest czymś złym, podświadomie może zamykać się na tego rodzaju doświadczania. Pochwica może być konsekwencją złej edukacji seksualnej lub jej całkowitego braku. Nieznajomość budowy własnego ciała, błędne wyobrażenie o członku, który jest zbyt duży, aby mógł się zmieścić w pochwie lub też przeświadczenie, że stosunek wiąże się z bólem to kolejne powody, które mogą objawiać się bolesnymi skurczami tuż przed próbą penetracji.

Pochwica, poza podłożem psychicznym, może mieć również podłoże fizyczne. Jeśli takie objawy pojawią się u kobiety, powinna ona przebadać się u ginekologa. Należy wykluczyć możliwość owrzodzeń i pęknięć narządów płciowych i w ich okolicach, które mogą prowadzić do niekontrolowanych skurczów mięśni pochwy oraz zrobić dokładny wywiad z lekarzem.

Pochwica — leczenie

Pochwica stanowi poważny problem w związku i uniemożliwia w pełni cieszenie się ze zbliżeń z partnerem, dlatego powinna być leczona. Przede wszystkim przy rozpoznaniu u siebie powyższych objawów niezwłocznie udaj się do ginekologa na badanie narządów płciowych. Wykonaj także zalecone przez niego badania hormonalne oraz badanie krwi, wykluczające  inne choroby, które mogłyby mieć pośredni wpływ na to zaburzenie.

Kolejnym krokiem będzie podjęcie terapii u psychologa i seksuologa, którzy pomogą znaleźć przyczyną problemów w psychice kobiety oraz wprowadzić metody leczenia. Przede wszystkim powinno zacząć się leczenie od pozbycia się lęków z przeszłości. Terapia ta może być połączona z właściwą edukacją seksualną oraz środkami farmakologicznymi o działaniu rozkurczającym i rozluźniającym mięśnie lub środkami o działaniu przeciwlękowym czy przeciwdepresyjnym, a także przeciwbólowym.

Pochwica powinna być również leczona poprzez stopniowe oswajanie kobiety z penetracją. Działanie to polega na wsuwaniu do pochwy palców oraz mniejszych przedmiotów, a następnie coraz większych, aby kobieta mogła przywyknąć do takiej sytuacji. Początkowo można robić to samodzielnie, później zaś w towarzystwie partnera.

Podsumowując, pochwica to zaburzenie seksualne o podłożu psychiczno-somatycznym. Niekontrolowane bolesne skurcze mięśnia pochwy uniemożliwiają odbycie stosunku z penetracją. Aby ją leczyć, przede wszystkim należy znaleźć źródło przyczyny w psychice kobiety, które podświadomie wywołują u niej strach przed taką formą zbliżenia. Warto także zbadać swoje zdrowie oraz wspomóc się terapią u seksuologa. Dzięki terapii u psychologa i systematycznym próbom oswajania się z penetracją w wielu przypadkach możliwe jest pozbycie się tej dolegliwość i czerpanie przyjemności z seksu.

Dołącz do grupy My V & Me na Facebooku!

Polecane

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Buty ślubne polskich marek nie za miliony

Najpiękniejsze buty ślubne polskich marek

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety,…

Sylwia Nadomska 22 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również