owulacja - kiedy, jak i gdzie wyr

Owulacja – kiedy, jak i gdzie?

Opublikowane w kategorii

Teoretycznie każda z nas wie, czym jest owulacja. Wiedza ta jednak najczęściej kończy się na posiadaniu informacji, iż jest to najbardziej płodny dzień w trakcie trwania całego cyklu miesiączkowego. Jeśli planujesz zajść w ciążę, taka znikoma ilość danych może okazać się niewystarczająca do poczęcia dziecka. W poniższym artykule postaram się przybliżyć Ci wszystkie najważniejsze kwestie związane z owulacją. Mam nadzieję, że informacje te okażą się pomocne również w Twoim przypadku.

Czym właściwie jest owulacja?

Owulacja jest procesem, który zdarza się raz w ciągu pełnego cyklu miesiączkowego. Wówczas dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Owulacja trwa około 24 godzin i pojawia się zwykle między 12 a 16 dniem przed kolejnym krwawieniem. Zasada ta obowiązuje jednak wyłącznie w przypadku kobiet, których cykle są prawidłowe. Kiedy możemy mówić o prawidłowym cyklu? Wtedy, kiedy trwa on od 26 do maksymalnie 35 dni. Panie, których cykl trwa krócej lub dłużej, powinny niezwłocznie udać się po poradę ginekologiczną.

Warto podkreślić, że czasem dochodzi do sytuacji, kiedy termin owulacji się przesuwa. Zwykle dzieje się tak na skutek nadmiernego stresu, przemęczenia, złej diety lub przebytych chorób w danym cyklu, takich jak grypa czy przeziębienie.

Więcej niż jedna owulacja w ciągu jednego cyklu – czy to możliwe?

Owszem, zdarzają się takie sytuacje. Wówczas dochodzi do poczęcia bliźniąt dwujajowych. Co ciekawe, takie sytuacje częściej pojawiają się u kobiet starszych. Statystycznie to właśnie w grupie wiekowej powyżej 35 roku życia częściej dochodzi do pojawienia się ciąży bliźniaczej.

W ciążę możesz zajść nie tylko podczas owulacji!

Istnieje różnica pomiędzy owulacją, a dniami płodnymi. Nasienie może być aktywne w ciele kobiety nawet do pięciu dni. W ciążę można więc zajść dzięki stosunkowi seksualnemu bez zabezpieczenia, który odbył się do pięciu dni przed uwolnieniem jajeczka. Dzięki temu pary nie muszą ulegać niezdrowej presji i nerwowemu liczeniu, aby z pewnością współżyć dokładnie w dniu owulacji. Dodatkowe dni płodne to większa elastyczność w planowaniu i większe szanse na to, iż dojdzie do zapłodnienia w danym cyklu miesiączkowym.

Skąd możesz wiedzieć, że masz owulację?

Można wyróżnić kilka symptomów, które pojawiają się w tym czasie u większości kobiet. Nie wszystkie muszą być oczywiście właściwe dla każdego przypadku. Któryś z nich powinien jednak się pojawić:

  • Ból w okolicach podbrzusza – Kobiety bardzo często w trakcie trwania owulacji odczuwają delikatny dyskomfort w okolicach podbrzusza, zwłaszcza z jednej strony. Przyczyną tego bólu jest uwalnianie komórki jajowej z jajnika.
  • Ból Piersi – w przypadku niektórych kobiet stają się w tym okresie bardziej wrażliwe na dotyk.
  • Wyższa temperatura ciała – Temperatura kobiet w czasie owulacji może być bliska 37 stopniom Celsjusza.
  • Skąpe krwawienie – W wyniku owulacji w przypadku niektórych pań może wystąpić niewielkie krwawienie, które jednak nie powinno trwać dłużej niż 4 dni.
  • Kleisty śluz – Kobiety mogą zaobserwować w trakcie trwania owulacji nieco inny wygląd śluzu. Wówczas staje się on śliski i kleisty, nierzadko przypomina białko jaja kurzego. Jego zadaniem jest zakonserwowanie plemników do czasu uwolnienia komórki jajowej. Jest on więc odpowiedzialny za zjawisko występowania dni płodnych. Większość kobiet odczuwa w tym czasie wrażenie nadmiernej wilgoci w miejscach intymnych
Zrób test, jeśli chcesz mieć pewność

Na rynku dostępne są testy owulacyjne, które możesz nabyć bez recepty w niemal każdej aptece lub drogerii. Zasada ich działania jest tożsama do zasady działania testów ciążowych. Pozwalają one określić zawartość hormonu luteinizującego, a w niektórych przypadkach możliwe jest także określenie poziomu estrogenu. Producenci nie dają co prawda stu procentowej gwarancji, co do skuteczności tychże testów, aczkolwiek jeśli chcesz uniknąć mierzenia temperatury i obserwowania wydzieliny z pochwy lub boisz się, że przegapisz właściwy moment, możesz dla własnego spokoju wypróbować to rozwiązanie.

Dołącz do nas na Facebooku

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również