Owulacja jest procesem, który zdarza się raz w ciągu pełnego cyklu miesiączkowego. Wówczas dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Owulacja trwa około 24 godzin i pojawia się zwykle między 12 a 16 dniem przed kolejnym krwawieniem. Zasada ta obowiązuje jednak wyłącznie w przypadku kobiet, których cykle są prawidłowe. Kiedy możemy mówić o prawidłowym cyklu? Wtedy, kiedy trwa on od 26 do maksymalnie 35 dni. Panie, których cykl trwa krócej lub dłużej, powinny niezwłocznie udać się po poradę ginekologiczną.
Warto podkreślić, że czasem dochodzi do sytuacji, kiedy termin owulacji się przesuwa. Zwykle dzieje się tak na skutek nadmiernego stresu, przemęczenia, złej diety lub przebytych chorób w danym cyklu, takich jak grypa czy przeziębienie.
Owszem, zdarzają się takie sytuacje. Wówczas dochodzi do poczęcia bliźniąt dwujajowych. Co ciekawe, takie sytuacje częściej pojawiają się u kobiet starszych. Statystycznie to właśnie w grupie wiekowej powyżej 35 roku życia częściej dochodzi do pojawienia się ciąży bliźniaczej.
Istnieje różnica pomiędzy owulacją, a dniami płodnymi. Nasienie może być aktywne w ciele kobiety nawet do pięciu dni. W ciążę można więc zajść dzięki stosunkowi seksualnemu bez zabezpieczenia, który odbył się do pięciu dni przed uwolnieniem jajeczka. Dzięki temu pary nie muszą ulegać niezdrowej presji i nerwowemu liczeniu, aby z pewnością współżyć dokładnie w dniu owulacji. Dodatkowe dni płodne to większa elastyczność w planowaniu i większe szanse na to, iż dojdzie do zapłodnienia w danym cyklu miesiączkowym.
Można wyróżnić kilka symptomów, które pojawiają się w tym czasie u większości kobiet. Nie wszystkie muszą być oczywiście właściwe dla każdego przypadku. Któryś z nich powinien jednak się pojawić:
Na rynku dostępne są testy owulacyjne, które możesz nabyć bez recepty w niemal każdej aptece lub drogerii. Zasada ich działania jest tożsama do zasady działania testów ciążowych. Pozwalają one określić zawartość hormonu luteinizującego, a w niektórych przypadkach możliwe jest także określenie poziomu estrogenu. Producenci nie dają co prawda stu procentowej gwarancji, co do skuteczności tychże testów, aczkolwiek jeśli chcesz uniknąć mierzenia temperatury i obserwowania wydzieliny z pochwy lub boisz się, że przegapisz właściwy moment, możesz dla własnego spokoju wypróbować to rozwiązanie.