Nie-tylko-drag-king

Nie tylko drag king

Opublikowane w kategorii

Różnorodność dodaje światu ciekawości, tajemniczości i zabawy. Właśnie o to dbają AFAB queen, które tworząc alternatywną osobowość, pokazują światu swój styl oraz charakter. Przy tym uwypuklają swoje najważniejsze cechy, żeby jeszcze bardziej podkreślić drugą stronę swojej persony. Te barwne postacie spotkasz nie tylko na marszach równości, ale również podczas ich występów. Poznaj polskie bio queen i przekonaj się, ile mają charyzmy i dystansu.

AFAB queen — co to znaczy?

Czy termin drag queen kojarzy Ci się przede wszystkim z mężczyznami przebierającymi się za kobiety? Obecnie to określenie jest jeszcze szersze, ale też często jest stosowane zamiennie do np. AFAB queen — pojęcie jest dość szerokie i nie zamyka się jedynie na płeć biologiczną. Kolejnym terminem jest bio queen czy faux queen — to obraźliwa nazwa, dlatego lepiej jej nie stosuj. Zastanawiasz się, czym dokładnie zajmują się AFAB queen? Otóż przede wszystkim bawią się tradycyjnymi i powszechnie znanymi rolami czy normami. Poza tym nieco prześmiewczo podchodzą do zasad przypisanych konkretnym płciom. Często też organizują występy, podczas których uczą i pokazują w nieco zabawny, a także mocno przerysowany sposób to, jak zachowują się kobiety.

Kluczowe jest to, że drag queen tworzą osobowość sceniczną — często różniącą się od tego, jak one zachowują się na co dzień. W ten sposób jeszcze łatwiej jest im pokazać swoją prawdziwą energię, siłę czy charyzmę.

Jaka jest historia AFAB queen?

Tak naprawdę AFAB queen czy drag queen to pojęcia, które są dość młode — tym bardziej w odniesieniu do kobiet. Wcześniej dużo popularniejsze było przebieranie się za mężczyznę. Jednak rodziło to pewne ograniczenia, gdyż od razu wskazywało na to, że kobieta musi być transseksualna. Zaczęło się to zmieniać w latach 1996-2005, kiedy to w San Francisco zaczęto organizować konkurs „Faux Queen”. Od tego momentu kobiety nie boją się przebierać za kobiety. Ważne jest także to, że w ten sposób płeć przestała być dla nich ograniczeniem. Po prostu mogą pokazać siebie — dokładnie takie, jakie są.

Poznaj najbardziej znane polskie bio queen

W Polsce kobiety drag queen nadal stanowią niewielką społeczność. Jednak już to grono wyróżnia się swoim barwnym charakterem oraz zachwycającymi performansami. Zatem poznaj dwie spośród polskich bio queen.

Lola Eyeonyou Potocki

Lola sama siebie przedstawia jako drag performerkę, którą jest od 2015 roku. Obecnie uchodzi za jedną z najsłynniejszych drag queen w Polsce. Głównie ze względu na jej barwne występy, w których jak sama podkreśla, może wyzbyć się swojej płci kulturowej. Każdy z tych performansów to również wyraźny przekaz — w końcu Lola bardzo dosadnie podkreśla wtedy swoje przemyślenia czy poglądy. Zachowuje jednak w tym sporą równowagę, więc przede wszystkim jej występy to doskonała zabawa. Gdy zobaczysz jeden z jej performansów na pewno wiele nauczyć się od niej i nabierzesz trochę dystansu. Lola skutecznie też walczy ze schematami, a przy tym dba o wyśmienitą rozrywkę, bo jak sama mówi, drag ma przede wszystkim zapewniać zabawę. Lola Eyeonyou Potocki wyróżnia się także swoją kreatywnością i oryginalnymi strojami, które sama tworzy. Dzięki nim jeszcze mocniej podkreśla niezależność, ale też daje wyraz swojej osobowości.

Jak chce być postrzegana Lola? Jako aktywistka, drag performerka oraz artystka. Jeżeli chcesz się przekonać, co powstaje po takim połączeniu, to wybierz się na jej występ do poznańskiego klubu Punto.

Lizzy Strata

Prywatnie Ola Juchacz, a w świecie drag queen znana jako Lizzy Strata. Sama siebie określa jako AFAB queen i obecnie jest jedną z najbarwniejszych przedstawicielek poznańskiego środowiska LGBTQ+. Lubi nazywać siebie babą przebraną za babę. Choć chce też być uznawana za aktywistkę. Jako Lizzy lubi być w centrum uwagi, bo to właśnie wtedy może wyrazić swoją ekspresję. Poza tym chętnie wykorzystuje swoje ciało do zwrócenia uwagi na naprawdę istotne sprawy. Szczególnie często bierze udział w performansach i dyskusjach na temat osób nieheteronormatywnych, ich pragnieniach, potrzebach czy zdrowiu psychicznym. Poza tym marzy o świecie, który naprawdę będzie równy.

Czym wyróżniają się drag queen?

AFAB queen przede wszystkim pokazują światu swoje zupełnie inne oblicze. Stworzenie alternatywnej osobowości pozwala wychodzić im poza schematy, a nawet własną strefę komfortu. Wtedy nareszcie mogą dać upust swojej frustracji, kreatywności czy po prostu zawalczyć o wolność, na której tak im zależy. Dlatego bardzo często performansy są szokujące dla postronnych osób, bo drag queen potrafią dać tam upust swoim emocjom. Po prostu nie boją się śmiać, igrać swoim ciałem, poruszać tematy tabu, a nawet okazywać agresję. W ten sposób możesz odnieść wrażenie, że wręcz czarują publicznością.

Dodatkowo drag queen dla podkreślenia charakteru swojej alternatywnej osobowości wykorzystują mocny makijaż, a także ciekawe i naprawdę wyróżniające się stroje. Kobiety często jeszcze bardziej uwydatniają swoje kształty bądź zakładają specjalne poduszki do powiększenia biustu czy bioder. Wtedy mogą jeszcze lepiej wyśmiewać, szokować lub po prostu zabawić się płcią sceniczną.

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również