Nie mam jednej piersi – Mastektomia to nie wstyd!
MyBody

Nie mam jednej piersi – Mastektomia to nie wstyd!

Operacyjne usunięcie piersi nierzadko bywa koniecznością, jeśli organ ten został zaatakowany przez nowotwór. Dla kobiet jest to zwykle bardzo trudne przeżycie. Pojawiają się wątpliwości, czy pomimo utraty atrybutu kobiecości nadal będą mogły dobrze wypełniać swoje dotychczasowe role – pełnowartościowej kobiety, matki, żony, partnerki. Czy zabieg ten nie zmieni nic w kwestii realizowania się na płaszczyźnie zawodowej. Często pojawia się także uczucie wstydu, skrępowania oraz spadek poczucia własnej wartości. Czy jednak powinno tak być? Przeczytaj o tym, dlaczego mastektomia powinna być powodem do dumy, a nie źródłem kompleksów.

Nadia Kopeć Nadia Kopeć · 12 lutego 2025

Na czym polega mastektomia?

Mastektomia jest zabiegiem, podczas którego usuwana zostaje jedna lub dwie piersi. Wszystko zależy od tego, gdzie wystąpiły zmiany nowotworowe. Jest to najbardziej radykalny krok, ponieważ w wielu przypadkach wystarczające jest wycięcie samego guza z odpowiednim buforem w postaci zdrowej tkanki. Można wyróżnić trzy podtypy mastektomii terapeutycznej – prostą, radykalną i zmodyfikowaną. W praktyce oznacza to, iż podczas zabiegu usuwany jest gruczoł piersiowy, a w niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie także okolicznych tkanek i mięśni piersiowych.

Co jest wskazaniem do wykonania mastektomii?

Mastektomię przeprowadza się w przypadku kobiet, którym postawiono diagnozę choroby nowotworowej, ograniczonej do gruczołu piersiowego. Wskazaniem do mastektomii są następujące okoliczności:

  • duży rozmiar guza o średnicy powyżej 2 cm,
  • więcej niż jedno ognisko raka w jednej piersi,
  • guz umiejscowiony za brodawką sutkową,
  • pierś zaatakowana w 25% przez zmiany rakowe.

Mastektomia profilaktyczna

W przypadku niektórych pań rekomenduje się wykonanie mastektomii profilaktycznej. Dotyczy to kobiet, które genetycznie są obciążone rozwojem raka piersi. Zabieg ten jest rekomendowany w momencie, kiedy nie rozpoznano jeszcze choroby nowotworowej. Pierś usuwana jest więc celem zapobiegnięcia rozwoju raka w przyszłości. W przeciwieństwie do mastektomii terapeutycznej, mastektomia profilaktyczna dotyczy obu piersi. Nosicielstwo wadliwych genów, będących podstawą do przeprowadzenia mastektomii profilaktycznej, można określić na podstawie wyników testów genetycznych, które określają mutacje genów BRCA1 i BRCA2.

Co po mastektomii?

Kobiety po mastektomii mogą skorzystać z możliwości przeprowadzenia rekonstrukcji piersi. Jest to nieskomplikowany, rutynowy zabieg, podczas którego wykorzystuje się implanty lub tkanki własne pacjentki. Nierzadko jednak sama rekonstrukcja nie jest w stanie ukoić bólu i żalu kobiety po stracie piersi. Wiele pacjentek w okresie walki z chorobą przeżywa permanentny stres, który nie ustaje po zakończeniu leczenia. Kobiety boją się powrotu nowotworu, zaatakowania drugiej piersi i kolejnych złych doświadczeń. Panie, którym usunięto pierś, nierzadko zmagają się ze spadkiem samooceny i poczucia własnej wartości. W wielu przypadkach konieczne jest wówczas wdrożenie wsparcia psychologicznego. Rekonstrukcja piersi tylko z pozoru oddaje kobiecość i pozwala wrócić do normalności. Nierzadko to właśnie dopiero terapia pozwala zrozumieć, iż mastektomia nie jest powodem do wstydu i kompleksów, a kobiecości nie determinuje rozmiar biustu, lecz siła i charakter.

Czy mastektomia to powód do wstydu?

Absolutnie nie i jest to najbardziej oczywista, jedynie słuszna odpowiedź. Mastektomia to symbol walki, hartu ducha, siły i determinacji. Kobieta, która poddała się zabiegowi usunięcia piersi powinna odczuwać wyłącznie dumę, a nie wstyd! Nie bez powodu organizacja, która skupia kobiety po mastektomii przyjęła nazwę Amazonek. Wojowniczki te obcinały sobie piersi, aby nie przeszkadzały im w walce. Współczesne amazonki to więc pełnowartościowe kobiety, które dzięki swojemu wysiłkowi mogą odkrywać życie na nowo. Paniom, które poddały się zabiegowi mastektomii chylę czoła i ściskam najmocniej jak się da. Jesteście wzorem dla nas wszystkich. Zasługujecie wyłącznie na podziw i ogromny szacunek.

Przeczytaj więcej artykułów!

MyBody

Najnowsze