Mastektomia jest zabiegiem, podczas którego usuwana zostaje jedna lub dwie piersi. Wszystko zależy od tego, gdzie wystąpiły zmiany nowotworowe. Jest to najbardziej radykalny krok, ponieważ w wielu przypadkach wystarczające jest wycięcie samego guza z odpowiednim buforem w postaci zdrowej tkanki. Można wyróżnić trzy podtypy mastektomii terapeutycznej – prostą, radykalną i zmodyfikowaną. W praktyce oznacza to, iż podczas zabiegu usuwany jest gruczoł piersiowy, a w niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie także okolicznych tkanek i mięśni piersiowych.
Mastektomię przeprowadza się w przypadku kobiet, którym postawiono diagnozę choroby nowotworowej, ograniczonej do gruczołu piersiowego. Wskazaniem do mastektomii są następujące okoliczności:
W przypadku niektórych pań rekomenduje się wykonanie mastektomii profilaktycznej. Dotyczy to kobiet, które genetycznie są obciążone rozwojem raka piersi. Zabieg ten jest rekomendowany w momencie, kiedy nie rozpoznano jeszcze choroby nowotworowej. Pierś usuwana jest więc celem zapobiegnięcia rozwoju raka w przyszłości. W przeciwieństwie do mastektomii terapeutycznej, mastektomia profilaktyczna dotyczy obu piersi. Nosicielstwo wadliwych genów, będących podstawą do przeprowadzenia mastektomii profilaktycznej, można określić na podstawie wyników testów genetycznych, które określają mutacje genów BRCA1 i BRCA2.
Kobiety po mastektomii mogą skorzystać z możliwości przeprowadzenia rekonstrukcji piersi. Jest to nieskomplikowany, rutynowy zabieg, podczas którego wykorzystuje się implanty lub tkanki własne pacjentki. Nierzadko jednak sama rekonstrukcja nie jest w stanie ukoić bólu i żalu kobiety po stracie piersi. Wiele pacjentek w okresie walki z chorobą przeżywa permanentny stres, który nie ustaje po zakończeniu leczenia. Kobiety boją się powrotu nowotworu, zaatakowania drugiej piersi i kolejnych złych doświadczeń. Panie, którym usunięto pierś, nierzadko zmagają się ze spadkiem samooceny i poczucia własnej wartości. W wielu przypadkach konieczne jest wówczas wdrożenie wsparcia psychologicznego. Rekonstrukcja piersi tylko z pozoru oddaje kobiecość i pozwala wrócić do normalności. Nierzadko to właśnie dopiero terapia pozwala zrozumieć, iż mastektomia nie jest powodem do wstydu i kompleksów, a kobiecości nie determinuje rozmiar biustu, lecz siła i charakter.
Absolutnie nie i jest to najbardziej oczywista, jedynie słuszna odpowiedź. Mastektomia to symbol walki, hartu ducha, siły i determinacji. Kobieta, która poddała się zabiegowi usunięcia piersi powinna odczuwać wyłącznie dumę, a nie wstyd! Nie bez powodu organizacja, która skupia kobiety po mastektomii przyjęła nazwę Amazonek. Wojowniczki te obcinały sobie piersi, aby nie przeszkadzały im w walce. Współczesne amazonki to więc pełnowartościowe kobiety, które dzięki swojemu wysiłkowi mogą odkrywać życie na nowo. Paniom, które poddały się zabiegowi mastektomii chylę czoła i ściskam najmocniej jak się da. Jesteście wzorem dla nas wszystkich. Zasługujecie wyłącznie na podziw i ogromny szacunek.
Przeczytaj więcej artykułów!