Nie chcę mieć dzieci. Jak rozmawiać z rodziną, by nie naciskała

Nie chcę mieć dzieci. Jak rozmawiać z rodziną, by nie naciskała?

Opublikowane w kategorii

Świadoma rezygnacja z rodzicielstwa w naszym społeczeństwie wciąż budzi ogromne kontrowersje. Posiadanie potomstwa jest dla nas bowiem naturalną koleją rzeczy. Choć przykro to przyznać, to jednak wielu osobom wciąż ciężko uwierzyć, że dwoje dorosłych ludzi naprawdę może nie chcieć mieć dzieci, a małżeństwa z długoletnim stażem muszą wręcz mierzyć się z podejrzeniami o problemy z płodnością. Jeśli Ty także świadomie rezygnujesz z macierzyństwa, przeczytaj mój artykuł i sprawdź, jak rozmawiać z rodziną, aby uniknąć nacisków z jej strony.

Dlaczego rodzina pozwala sobie na komentarze, czyli słów kilka o presji obyczajowej

Choć nie istnieje żadne prawo, które nakazywałoby mieć dzieci, to jednak wielu osobom fakt ten nie przeszkadza w komentowaniu rezygnacji z macierzyństwa. Presja obyczajowa jest wyjątkowo silna, a nasze babcie, matki, ciotki i przyjaciółki, które są już mamami, pozwalają sobie podejmować dyskusje na temat tego, dlaczego powinnyśmy mieć dzieci i najlepiej w jakiej ilości. Takie rozmowy zwykle wywołują frustracje i silne, negatywne emocje. Nierzadko dochodzi wówczas do kłótni i chociaż wiesz, że masz prawo podjąć własny, świadomy wybór, to jednak cała ta sytuacja kosztuje Cię ogromną ilość nerwów.

Presja obyczajowa wywodzi się z czasów, kiedy kobieta była stworzona głównie do wypełniania swojej biologicznej roli. Choć jako kobiety przeszłyśmy długą drogę i wywalczyłyśmy w końcu prawo do realizowania również własnych ambicji, to jednak w kwestii macierzyństwa niewiele się zmieniło. Smutne jest to, że to głównie kobiety naciskają na siebie wzajemnie. Kobiety – matki nierzadko nie chcą zrozumieć świadomego wyboru kobiety bez dzieci i wpędzają ją w poczucie, iż jest czymś niepełnym, nie do końca spełnionym.

Co powiedzieć, kiedy zostaniesz wywołana do tablicy?

Przede wszystkim weź pod uwagę, że nie musisz się z niczego tłumaczyć. To właśnie od tego powinnaś zacząć. Dlaczego ktoś uzurpuje sobie prawo do zadawania tego rodzaju pytań? Przecież posiadanie potomstwa jest ściśle związane z intymną sferą życia. To trochę tak, jakbyś Ty pytała kobiety z najbliższego otoczenia o szczegóły związane z ich życiem seksualnym. Przecież nie zadajesz pytania swojej cioci podczas rodzinnej uroczystości, ile razy w miesiącu współżyje z wujkiem. Dlaczego więc Twoja ciotka może zadawać pytanie, kiedy będziecie mieli dziecko? Nie może! Koniec i kropka.

Pozostaje jedynie pytanie, jak przekonać bliskich, że tego rodzaju pytania i naciski są niestosowne. W takich przypadkach postaw na spokój i opanowanie. Powiedz otwarcie o tym, iż nie planujesz mieć potomstwa, bo zwyczajnie tego nie chcesz i zakończ temat. Staraj się nie prowadzić długiego monologu, bo Twój rozmówca może to potraktować jako zachętę do dalszej dyskusji. Oczywiście w większości przypadków sam spokój i tak Cię nie uratuje. Z pewnością usłyszysz groźbę numer jeden – Kiedyś będziesz żałować, albo groźbę numer dwa – Jeszcze zachcesz, ale będzie za późno. W takiej sytuacji możesz spokojnie powiedzieć, iż nie należysz do osób, które żałują podjętych decyzji. Podkreśl, że jesteś dorosła i skoro potrafisz zdecydować o innych ważnych wyborach życiowych, jak wybór partnera, zakup mieszkania, zmiana pracy itp., to z pewnością w kwestii macierzyństwa również poradzisz sobie samodzielnie.

Pamiętaj, aby na każdym etapie rozmowy zachować spokój. Nerwy i nieeleganckie odpowiedzi w niczym nie pomogą. Nie podkreślaj, że macierzyństwo jest beznadziejne, bo tak naprawdę, skoro nie decydujesz się na bycie matką, to nie możesz wydać takiej opinii. Powiedz jednak o tym, co jest dla Ciebie ważne, jakie są Twoje priorytety i dlaczego tak naprawdę wolisz zrezygnować z macierzyństwa. Gwarantuję, że naprawdę bliska Ci osoba zrozumie Twoje powody, doceni szczerość i nie będzie więcej naciskała.

Dlaczego pytania o macierzyństwo są nie na miejscu?

Na koniec chciałabym poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię. Jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci do głowy zapytać kogoś, dlaczego nie chce mieć dzieci, pamiętaj, że nigdy nie wiesz, jakie są prawdziwe powody braku potomstwa. Być może po raz kolejny pytasz o posiadanie dzieci i stosujesz najbardziej popularne groźby w stosunku do kobiety bezdzietnej lub takiej która poroniła już kolejny raz. Nigdy nie wiesz jaka historia kryje się za drugim człowiekiem. A nawet jeśli za brak potomstwa odpowiada zwyczajna niechęć do dzieci lub potrzeba realizowania siebie na innych polach, to również nie masz prawa tego oceniać. Takie pytania są nietaktowne i świadczą wyłącznie o Tobie. Każda z nas może wybrać to, co dla niej najlepsze. Nie ma lepszych i gorszych wyborów. Są tylko świadome decyzje, które należy uszanować.

Stwórz z nami silną kobiecą społeczność i dołącz do naszej prywatnej grupy na Facebooku!

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również