oddech wyróżniający

Naucz się prawidłowo oddychać. Jak dotlenić całe ciało?

Opublikowane w kategorii

Założę się, że na co dzień nie zwracasz uwagi na to, jak oddychasz. Gdybym Cię teraz zapytała, czy w ogóle potrafisz oddychać, zabrzmiałoby to trochę jak swego rodzaju prowokacja. Proces ten wydaje nam się przecież wyjątkowo prosty, w końcu wszystko wówczas dzieje się właściwie samo. Ale czy na pewno tak właśnie powinno być? W procesie oddychania bierze udział wiele mięśni. To od Ciebie zależy czy dotlenisz całe ciało, czy tylko dostarczysz organizmowi niezbędne minimum tlenu. Jeśli nie do końca wiesz o co chodzi, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak oddychać prawidłowo.

Główne tory oddechowe

Oddech piersiowy i oddech brzuszny to główne tory oddechowe. W przypadku oddechu piersiowego istotną rolę odgrywa oczywiście klatka piersiowa. Podczas wdechu powiększa ona swoją objętość, a podczas wydechu zmniejsza. W przypadku oddechu brzusznego istotną rolę odgrywa przepona. Podczas wdechu obniża się ona pionowo w dół. Wydech natomiast jest aktem biernym i wówczas przepona unosi się do góry. Podczas tego toru oddechowego odczuwalne jest delikatne napięcie w dolnej części brzucha.

Korzyści wynikające z oddechu brzusznego

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego oddech brzuszny jest taki ważny. Zacznę od negatywnych skutków wynikających z nieprawidłowego oddychania. Szybki, płytki, głośny i niedokładny oddech sprawia, że mózg jest zdecydowanie słabiej dotleniony. To z kolei przyczynia się do tego, iż gorzej myślimy, jesteśmy rozdrażnieni i spięci oraz nie potrafimy rozwiązać nawet błahych problemów.

Postaram się po krótce opowiedzieć Ci o zmianach, jakie zaobserwowałam na własnym przykładzie. Przede wszystkim znacznie zredukowałam uczucie zmęczenia, które niegdyś towarzyszyło mi każdego dnia. Prawidłowa technika sprawia bowiem, że oddech staje się głębszy, a to z kolei pozytywnie wpływa na dotlenienie i odżywienie komórek. Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że obecnie mam dużo więcej energii, a kawę piję wyłącznie dla walorów smakowych. Poprawiło się także moje trawienie. Ciągła praca jamy brzusznej masuje przy okazji narządy wewnętrzne. Jestem też mniej zestresowana i zdecydowanie bardziej spokojna. Inne zalety, które z pewnością docenię w przyszłości to na pewno pozytywny wpływ na pracę kręgosłupa. Dzięki temu już teraz mogę wyeliminować ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Argument, który już na pewno Cię przekona to fakt, iż długi świadomy oddech może opóźnić procesy starzenia.

Jak oddychać prawidłowo przeponą?

Jeśli już udało mi się przekonać Cię do przejścia na lepszą stronę oddechu, muszę na chwilę ostudzić Twój entuzjazm. Nauka aktywacji przepony nie jest łatwa i wymaga sporego zaangażowania. Proces ten jest jednak wart zachodu, co z pewnością zaobserwujesz w niedalekiej przyszłości.

Naukę możesz rozpocząć na dwa sposoby – w pozycji leżącej lub siedzącej. Połóż się na plecach, zegnij nogi, a stopy oprzyj o podłogę i postaraj się zrelaksować mięśnie brzucha. Jedną rękę połóż na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Wdychając powietrze staraj się cały czas unosić nieznacznie brzuch do góry. Początkowo klatka piersiowa też będzie się unosić, ale dbaj o to aby działo się to dopiero w drugiej kolejności. Wykonując wydech musisz zwrócić uwagę, aby powietrze było spuszczane z brzucha. Początkowo może wydawać Ci się to zbyt trudne, ale pamiętaj, że trening czyni mistrza.

W pozycji siedzącej musisz usiąść na skraju krzesła w siadzie skrzyżnym. Kręgosłup musisz mieć stale wyprostowany, ramiona zrelaksowane, a dłonie ułożone na kolanach. Wykonując wdech napełnij brzuch powietrzem, aby później wypuścić je przy wydechu. Cały czas obserwuj jak Twój brzuch faluje. Dzięki temu będziesz mieć pewność, iż ćwiczenie wykonujesz prawidłowo.

Staraj się ćwiczyć codziennie. Jeśli jednak uznasz, że nie dasz sobie rady samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który pokaże Ci jak oddychać prawidłowo i dopracuje z Tobą technikę.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również