Najlepsze książki dla dzieci o seksualności i dojrzewaniu

Najlepsze książki dla dzieci o seksualności i dojrzewaniu

Opublikowane w kategorii

Wielu rodziców zastanawia się, jak przeprowadzić ze swoimi pociechami trudne rozmowy o dojrzewaniu i tym, skąd się biorą dzieci. Jeśli jednak chcesz być świadomym rodzicem i wprowadzić swoje dziecko w te trudne, ale konieczne do przeprowadzenia, tematy najlepiej będzie, jeśli zrobisz to za pomocą książek edukacyjnych. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto samodzielnie edukować swoje pociechy do życia w rodzinie oraz przedstawimy najlepsze książki dla dzieci o seksualności i dojrzewaniu.

Wybór odpowiedzialnego rodzica

Dziecko obserwuje świat od najmłodszych lat i chłonie go wszystkimi zmysłami z niesłabnącą ciekawością. W życiu każdego rodzica nastanie w końcu moment, kiedy jego niewinna pociecha przyjdzie i zada bardzo ważne pytania. Będą one dotyczyły ich części intymnych oraz różnic pomiędzy dziewczynkami i chłopcami. Jeśli spodziewacie się kolejnego dziecka, nie powinno być dla was zaskoczeniem, że zapyta także o to, skąd się biorą dzieci. To na was, jako na odpowiedzialnych rodzicach, spoczywa obowiązek uświadomienia dzieciom, jak zbudowane jest ludzkie ciało i jak zmienia się wraz z upływem lat. Zaniedbanie edukacji najmłodszych może mieć w przyszłości bardzo negatywne skutki.

Książki dla dzieci o seksualności i dojrzewaniu to propozycja seksuologów i psychologów dziecięcych, które w sposób ciekawy i opisowy wyjaśnią dziecku dręczące go pytania. Tym bardziej że zostały one opracowane specjalnie z myślą o dziecięcym umyśle i jego rozwoju. Także wy jako rodzice dowiecie się z nich, jak rozmawiać z dzieckiem o tego typu sprawach tak, aby mogły ono je zrozumieć. W dobie otaczającego nas Internetu i seksu, który bez problemu można w nim znaleźć, na pewno nie chcielibyście, aby wasze dziecko samo poznawało go w sposób nieodpowiedni dla jego wieku i często niszczący jego psychikę. Dlatego już dziś powinniście dowiedzieć się, jak wprowadzić wasze pociechy w te delikatne tematy.

Jakie ksiązki dla dzieci o seksualności i dojrzewaniu wybrać?

Jeśli już podjęliście decyzje, że pora zapoznać wasze pociechy z tematyką seksualności, dowiedzcie się, jakie książki dla dzieci o seksualności i dojrzewaniu powinniście wybrać. Poniżej przedstawiamy ranking książek, które krok po kroku zapoznają wasze dziecko z tym tematem.

„Skąd się biorą dzieci?” Marcin Brykczyński

To ciekawa propozycja dla dwulatków, trzylatków, która pomoże im rozpocząć podstawową edukację na temat tego, skąd się biorą dzieci bez karmienia ich bajkami o pszczółkach, bocianie i kapuście. Książka zawiera zestaw wierszyków oraz ciekawych ilustracji doskonale działających na dziecięcą wyobraźnię.

„O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek”  Asia Olejarczyk

To kolejna książka idealna dla dzieci w wieku trzech lat i starszych. Dzięki niej dzieci w przystępny sposób dowiedzą się, jakie są różnice pomiędzy płciami w kwestii wyglądu, zachowania i zainteresowań. Dodatkowo zapozna je z tematyką czułości, nagości i intymności. Istotny jest także fakt, że uczuli dzieci, że nikt poza rodzicami czy lekarzem nie może ich dotykać.

„Książka pełna miłości, czyli jak Michałek przyszedł na świat” Alona Frankel

Jeśli szukacie książki dla dzieci o seksualności i dojrzewaniu, ta pozycja będzie wprost idealna. Napisana jest prostym, szczerym i  przystępnym dla dziecka językiem. Odpowiada na pytanie, skąd dziecko wzięło się na świecie, porusza temat miłości rodziców wraz z poczęciem, przebiegiem ciąży i porodem.

„Nie wierzcie w bociany” Elżbieta Pajączkowska, Krystyna Ponińska

To kolejna ciekawa propozycja dla najmłodszych, aby odpowiedzieć na nurtujące ich pytanie,  skąd się biorą dzieci. Ta bardzo metaforyczna książeczka, w której igraszki miłosne rodziców przedstawione są w bardzo czuły sposób, jest pozycją idealną, jeśli nie chcecie jeszcze wprowadzać dziecka w bardzo szczegółowy i prawdziwy dialog o seksualności.

„Skąd się (nie) biorą dzieci? Czyli dwa w jednym: opowieść dla Przedszkolaka i Małego Żaka oraz instruktarz w pigułce dla Dorosłych” Bianca-Beata Kotoro i Wiesław Sokoluk

Pozycja obowiązkowa, jeśli chodzi o książki dla dzieci o seksualności i dojrzewaniu. W szczery, a jednocześnie prosty sposób odpowiada na wiele najważniejszych zagadnień z zakresu seksualności i jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dodatkową zaletą tej pozycji jest fakt, że jest ona napisana także z myślą o rodzicu, który dzięki niej dowie się, jak rozmawiać z dzieckiem na te trudne tematy.

Masz swoje propozycje? Podziel się z nami!

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również