Mit idealnej waginy. Czy wszystkie mają taką samą jak ja?
MyV

Mit idealnej waginy. Czy wszystkie mają taką samą jak ja?

Wagina to na tyle intymne miejsce kobiecego ciała, że nadal jest owiane pewną zasłoną tajemnicy. Jednak my nie boimy się trudnych tematów czy z pozoru wstydliwych zagadnień. Dlatego tym razem zastanowimy się, czy istnieje idealna wagina oraz przedstawimy aż 5 najpopularniejszych typów wagin.

Aleksandra Szczęsna Aleksandra Szczęsna · 22 grudnia 2020

Wagina – podstawowa wiedza w pigułce

Zanim przedstawimy, najczęściej występujące typy waginy, warto dowiedzieć się o niej trochę więcej. Przede wszystkim potocznie nazywana jest kobiecą pochwą. To bardzo elastyczne włókno, które stanowi ostatni odcinek układu rozrodczego. Bezpośrednio do waginy przylega szyjka macicy.

Jeśli chodzi o wygląd waginy, to ma ona charakterystycznych cylindryczny kształt. Nad nią znajduje się łechtaczka oraz wzgórek łonowy, z kolei od zewnętrznej strony umiejscowione zostały wargi sromowe – mniejsze oraz większe. Kobiety, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, w dolnej części pochwy posiadają także błonę dziewiczą.

Sądzimy, że warto na moment zatrzymać się przy wątku związanym z tym, jakie właściwie funkcje pełni wagina. Zatem wchodzi ona w skład układu rozrodczego, w końcu to właśnie do pochwy zostaje wprowadzony członek, przenoszący nasienie, które następnie przedostaje się do macicy i jajowodu, a wtedy dochodzi do zapłodnienia. Dzięki wyjątkowo silnemu unerwieniu waginy kobieta w trakcie stosunku płciowego może odczuwać znacznie większą przyjemność.

Jednak nie można zapomnieć też o tym, że wagina pełni bardzo ważną funkcję również w trakcie porodu naturalnego. To właśnie tą drogą przychodzi na świat dziecko.

Inną rolą waginy jest choćby przedostawanie się na zewnątrz krwi w trakcie miesiączki.

5 najpopularniejszych typów wagin

Nawet jeśli wagina przybiera odrobinę różną formę zewnętrzną, to i tak jej budowa zawsze jest taka sama. Najczęściej waginy różnią się od siebie przede wszystkim kształtem, kolorem oraz rozmiarem. Poznaj najczęściej spotykane typy wagin:

Barbie

Tego typu waginę wyróżniają przede wszystkim bardzo małe wargi sromowe mniejsze oraz niewielkie wargi sromowe większe. Często powoduje to również, że wręcz z pozoru nie są one widoczne, stąd też skojarzenie z Barbie. Jeśli masz właśnie taki rodzaj waginy, to wszystko jest jak najbardziej w porządku i nie musisz obawiać się, że coś jest z Tobą nie tak.

Motylek

Waginy, które mają raczej małe wargi sromowe większe, a przy tym duże wargi sromowe mniejsze są określane mianem motylków. Często tylko z pozoru wargi sromowe mniejsze sprawiają wrażenie większych niż wargi sromowe większe, gdyż te drugie zostają częściowo ukryte przez nadmiar skóry. Jednak, jeśli faktycznie jeden z rodzajów warg sromowych jest zbyt duży, a przy tym powoduje dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego czy nawet po prostu podczas noszenia bielizny, to być może warto przemyśleć zabieg, który pozwoli odzyskać komfort życia i znów cieszyć się bliskością ukochanej osoby.

Asymetria

Przede wszystkim warto podkreślić, że to bardzo powszechne zjawisko, kiedy wargi sromowe mają różne rozmiary, a przez to jedna jest dłuższa i bardziej wystająca od drugiej. Najczęściej dotyczy to warg sromowych mniejszych.

Bułeczka

Kolejny typ waginy charakteryzuje się tym, że wargi sromowe większe mają większy rozmiar niż wargi sromowe mniejsze. Z powodu sporej dysproporcji dochodzi do sytuacji, kiedy to wargi sromowe mniejsze praktycznie przestają być widoczne.

Podkowa

Ostatnim często spotykanym typem waginy jest tzw. podkowa. Można ją opisać w taki sposób, że wargi sromowe większe częściowo zakrywają mniejsze wargi sromowe.

Poza tym musisz wiedzieć, że wagina może mieć też różne kolory – od fioletowej, różowej, po brązowa czy czerwoną. To całkowicie normalne i nie musisz się niepokoić. Jedynie  powinnaś stać się bardziej czujna, kiedy wargi sromowe staną się czerwone, a przy tym obolałe. Może to oznaczać, że wdała się jakaś infekcja czy podrażnienie i konieczna jest konsultacja lekarska.

Mit idealnej waginy – czy taka w ogóle istnieje?

Każda z nas jest inna. Być może to zdanie słyszałaś już tyle razy, że masz ochotę przewracać oczami, kiedy tylko ponownie ktoś je wypowie. Po prostu chcemy uzmysłowić Ci, że jeśli kształt Twojej waginy nie wpisuje się w powyższe opisy, to nie oznacza, że coś jest z Tobą nie tak. Po prostu to kilka najczęściej powtarzających się typów, ale zdecydowanie jest ich znacznie więcej. I to właśnie jest piękne. Dzięki temu, że się różnimy, każda z nas jest idealna, ale na swój wyjątkowy sposób. Nie zapominaj o tym! Idealna wagina to Twoja wagina!

Oczywiście, jeśli kształt czy wielkość Twojej waginy, a może inne jej cechy związane już typowo z budową, stanowią dla Ciebie spory kompleks lub wywołują dyskomfort, to możesz skorzystać z coraz popularniejszej waginoplastyki. W końcu ginekologia estetyczna właśnie po to została stworzona i jedynie od nas powinno zależeć, czy potrzebujemy skorzystać z takiej możliwości. Masz wybór – zatem sama zdecyduj o swoim ciele oraz zaakceptuj się taką, jaka jesteś, bo to czyni Cię wyjątkową.

MyV

Najnowsze