Mikcja czy dobrze to robisz?
MyBody

Mikcja czy dobrze to robisz?

Mikcja to medyczny termin związany z oddawaniem moczu. Mózg odbiera sygnał o konieczności oddania moczu, kiedy ten zaczyna napierać na ścianki pęcherza. Proces oddawania moczu za pomocą cewki moczowej może być jednak zaburzony, pomimo przyjmowania odpowiedniej dawki płynów w ciągu doby. Postanowiłam więc napisać ten artykuł, aby opowiedzieć Ci o tym, jak powinien przebiegać proces prawidłowego opróżniania pęcherza. Dzięki temu będziesz w stanie zastanowić się nad tą kwestią i jednocześnie sprawdzić, czy w Twoim przypadku wszystko przebiega zgodnie z ustalonymi normami, czy też powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości. Dowiedz się, o czym mogą świadczyć niepokojące objawy.

Kinga Wolska Kinga Wolska · 8 lutego 2025

Poznaj normy dotyczące oddawania moczu

W pierwszej kolejności zajmijmy się ilością i częstotliwością opróżniania pęcherza. W tej kwestii wszystko zależne jest od ilości przyjmowanych płynów w ciągu dnia. Oczywistym jest bowiem fakt, iż osoba pijąca więcej, częściej będzie odwiedzać toaletę. Jeśli jednak przyjmujesz w ciągu dnia zalecaną ilość wody, czyli około 2-2,5 litra, częstotliwość opróżniania pęcherza powinna wynosić od 4 do 6 razy na dobę. W ciągu dnia powinnaś wówczas oddawać od 300 do 400 ml moczu. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż czasem pod wpływem spożywania napojów moczopędnych, takich jak kawa lub alkoholu, ilość wizyt w toalecie w ciągu dnia może się zwiększyć.

Norma, która obowiązuje wszystkich bez wyjątku, związana jest natomiast ze sposobem oddawania moczu. W tym przypadku nie liczy się, ile spożyłaś wody w ciągu dnia. W trakcie zdrowego opróżniania pęcherza nie powinno towarzyszyć Ci uczucie dyskomfortu. Nie powinnaś też odczuwać pieczenia i dolegliwości bólowych. Strumień powinien być nieprzerwany, a po wszystkim powinnaś odczuwać ulgę i mieć wrażenie, iż Twój pęcherz został w całości opróżniony. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to możesz być pewna, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Objawy zaburzeń mikcji

Jeśli w ciągu dnia oddajesz mocz mniej niż 4 razy lub więcej niż 6 razy, a nie zmieniłaś nic w kwestii ilości przyjętej wody, ani nie spożywałaś alkoholu i kawy, możesz podejrzewać, że z Twoim organizmem dzieje się coś złego. Do najczęstszych objawów zaburzeń mikcji można zaliczyć:

  • częstomocz – oddawanie małej ilości moczu w krótkich odstępach czasu,
  • wielomocz – zwiększona ilość wydalonego moczu w ciągu doby,
  • skąpomocz – zmniejszona ilość oddawanego moczu w ciągu doby,
  • bolesne oddawanie moczu,
  • pieczenie w cewce moczowej,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • słaby strumień,
  • nietrzymanie moczu,
  • kropelkowe nietrzymanie moczu,
  • częste oddawanie moczu w nocy,
  • nocne moczenie.

Każdy objaw może świadczyć o rozwijaniu się poważnej choroby, dlatego jeśli cokolwiek z powyższej listy Cię niepokoi, powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny zaburzeń mikcji

Przyczyn nieprawidłowego oddawania moczu może być bardzo wiele. Większość objawów może zwiastować chorobę nerek lub rozwój cukrzycy. Przyczyną nieprawidłowych mikcji może być także zapalenie cewki moczowej lub pęcherza oraz przerost gruczołu krokowego. Czasem nieprawidłowe oddawanie moczu jest także wynikiem rozrostu nowotworowego lub odwodnienia.

Kto jest narażony na problemy z prawidłowym oddawaniem moczu?

Zaburzenia oddawania moczu mogą pojawić się w przypadku każdego, niezależnie od wieku i płci. Kobiety bardzo często zmagają się z problemem nietrzymania moczu, który najczęściej jest wynikiem zaniechania ćwiczeń mięśni dna miednicy. Mężczyźni również mogą borykać się z nietrzymaniem moczu. W ich przypadku przyczyną jest natomiast przerost prostaty. Co ciekawe na pojawienie się zaburzeń mikcji częściej narażone są osoby otyłe. Problemy tego rodzaju nie omijają także osób po przebytych operacjach związanych z układem moczowym. W przypadku dzieci najczęściej występuje problem nocnego moczenia. Przypadłość ta jednak powinna minąć w okolicach 5 roku życia. Jeśli jednak tak się nie stanie, konieczne jest wówczas wykonanie szczegółowych badań i przeprowadzenie konsultacji z psychologiem, bowiem w takich przypadkach często przyczyną okazują się być problemy związane z dziecięcą psychiką.

MyBody

Najnowsze