Najważniejszym argumentem przemawiającym za ćwiczeniem mięśni dna miednicy jest oczywiście dbanie o nasze zdrowie. Wiele kobiet przypomina sobie jednak o nich, dopiero gdy zajdą w ciążę, czy też wtedy, gdy pojawią się u nich problemy z nietrzymaniem moczu. Oto najważniejsze funkcje, jakie pełnią mięśnie dna macicy:
Warto zaznaczyć także, że prawidłowo funkcjonujące mięśnie dna macicy mają znaczący wpływ na przeżywanie orgazmu u kobiet.
Kluczowe staje się to, aby kobieta w ciąży miała elastyczne i sprężyste mięśnie dna macicy, gdyż są one odpowiedzialne za prawidłowe utrzymanie macicy. Wraz z rozwojem dziecka rośnie także macica, co sprawia, że zachowanie jej w odpowiedniej pozycji staje się coraz trudniejszym zadaniem dla mięśni dna macicy. Istotne jest to, aby w trakcie porodu mięśnie tak się rozluźniły, by dziecko mogło przyjść na świat. Kiedy będziesz używała ich świadomiej i znacząco je wzmocnisz, to etap wypychania dziecka przebiegnie sprawniej.
Jak widzisz, dbanie o odpowiednie wzmocnienie mięśni dna macicy odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego ciała, zdrowia oraz samopoczucia. Przekonaj się zatem teraz, jakie ćwiczenia powinnaś regularnie wykonywać.
To bardzo proste ćwiczenie, które na pewno znasz już ze szkoły podstawowej. Aby wykonać most, musisz położyć się na plecach i zgiąć nogi pod kątem 90 stopni. Następnie konieczne jest uniesienie bioder, pośladków i ud tak, żeby ułożyły się w linię prostą. Wystarczy wytrzymać tak przez 3-5 sekund, a później wrócić do pozycji wyjściowej. Konieczne jest powtarzanie tego ćwiczenie 20-30 razy dziennie. Nie dość, że nie kosztuje ono wiele wysiłku, to jeszcze możesz je wykonać błyskawicznie.
Kolejne ćwiczenie, które można swobodnie wykonać w domu, pracy czy nawet jadąc autobusem, jest zaciskanie zwieraczy. W końcu nie ma znaczenia czy siedzisz bądź leżysz. Wystarczy zacisnąć zwieracze przez 5 sekund, a następnie je rozluźnić. Następnie wystarczy policzyć do dziesięciu i powtórzyć ćwiczenie 10 razy.
Inne ćwiczenie, którego zadaniem jest skuteczne wzmocnienie mięśni dna miednicy, można wykonać w dowolnej chwili – ale raczej w domu lub ewentualnie w gabinecie. Wystarczy, że wygodnie usiąść na krześle i pomiędzy kolanami umieścić niewielką piłkę czy też zwinięty ręcznik. Polega to na zaciskaniu przedmiotu przez 5 sekund i po chwili rozluźnianiu mięśni dna macicy. Ćwiczenie koniecznie trzeba powtórzyć 10-15 razy.
Dobrym ćwiczeniem jest też wykonanie wykroku i uklęknięcie na lewym kolanie, tak, aby prawa noga pozostała z przodu. Prawe kolano musi znajdować się na wysokości stopy. Ręce należy położyć na prawym udzie i starać się delikatnie pogłębić wykrok do przodu. W trakcie możesz poczuć mniejsze lub większe rozciąganie przedniej części uda. Postaraj się wtedy na chwilę wstrzymać ten ruch przez 5 sekund, a potem zmień nogę. Ćwiczenie warto powtórzyć 10 razy na każdą nogę.
Ćwiczenia to jedna sprawa, ale istnieje też wiele zachowań, których warto się wystrzegać, aby lepiej zadbać o mięśnie dna macicy. Przede wszystkim ważne staje się to, aby jeśli to tylko możliwe jak najrzadziej wstrzymywać mocz. Z drugiej strony nie ma sensu też działać zbyt pochopnie, czyli oddawać mocz, kiedy jeszcze nie czujesz takiej potrzeby, a np. wkrótce wychodzisz z domu. Takie działanie „w razie czego” oraz tzw. wyciskanie moczu także przynosi więcej szkody niż pożytku.
Nie zapomnij też o częstym piciu płynów – koniecznie min. 2 litry dziennie i rób to w regularnych odstępach czasowych.
Dla niektórych pań może to być nie dobra informacja, ale notoryczne chodzenie w butach na wysokich obcasach także niekorzystnie wpływa na mięśnie dna miednicy, więc warto to odrobinę ograniczyć.
Zastanawiasz się, czy już musisz ćwiczyć mięśnie dna macicy? Tak naprawdę zawsze odpowiedź brzmi tak, jednak przede wszystkim w następujących sytuacjach:
Pamiętaj o regularności, a unikniesz wielu nieprzyjemnych oraz niebezpiecznych sytuacji związanych z mięśniami miednicy.