rozmowa o miesiączce wyróżniający

Mamo mam okres! – jak rozmawiać z nastolatką o miesiączce

Opublikowane w kategorii

Pierwszy okres powinien zapisać się w pamięci nastolatki, jako wyjątkowo pozytywne wspomnienie. Pomimo ogromu emocji i pewnie też wielu obaw, jest to przecież piękny moment, w którym mała dziewczynka wkracza w świat kobiecości. To od Ciebie jednak zależy czy ten pierwszy krok będzie świadomy, czy też postawiony po omacku. Jak więc sprawić, żeby Twoja nastoletnia córka czuła, że ma w Tobie oparcie? Co powiedzieć, a co lepiej przemilczeć podczas rozmowy w tym ważnym dniu? Wykorzystaj moje wskazówki, a Twoja córka odnajdzie w Tobie przyjaciela.

Przypomnij sobie swój pierwszy okres

Pamiętam, jak z zazdrością słuchałyśmy opowieści koleżanki z klasy, która ze swoją mamą rozmawiała na każdy temat. Poruszały niemal wszystkie kwestie związane z seksualnością, które w wielu domach były tematem tabu. W dniu pojawienia się pierwszej miesiączki dostała od taty mały bukiet kwiatów, a mama zabrała ją na szarlotkę z lodami. Byłyśmy w ogromnym szoku.

My, miałyśmy raczej negatywne doświadczenia. Większość z nas płakała, choć właściwie same nie wiedziałyśmy, jaki jest powód tej rozpaczy. Mamy zwykle same bardzo zawstydzone mówiły, że przecież nie ma o co płakać, bo nic się takiego nie stało. Niektóre z moich koleżanek usłyszały, że najbliższych kilkadziesiąt lat będą miały przechlapane. Pojawiły się także stwierdzenia, że podczas okresu lepiej nie nosić spódniczek, bo jeszcze ktoś zauważy i będzie wstyd. Niektóre z nas nie mogły liczyć nawet na chwilę rozmowy. Dostały jedynie w ciszy podpaskę, oczywiście pokątnie tak żeby tata i bracia nie wiedzieli, co się dzieje. Choć… Może to i lepiej. Milczenie zawsze jest lepsze od powielania mitów lub wpędzania dziecka w zakłopotanie i zawstydzenie.

Przypomnij sobie dzień, w którym sama dostałaś pierwszy okres. Jeśli Twoje wspomnienia są negatywne, pamiętaj że czas pierwszej miesiączki Twojej córki będzie świetnym momentem do przerwania tego emocjonalnego impasu. Odpowiednim zachowaniem możesz naprawić relację matka – córka w przyszłych pokoleniach.

O czym należy rozmawiać?

Przede wszystkim rozmowy związane z menstruacją powinny zacząć się dużo wcześniej. W dniu pojawienia się pierwszej miesiączki Twoja córka powinna być już w pełni świadoma tego co się wydarzy. Nie zostawiaj edukacji w tym zakresie szkole. Nie wiesz, kto będzie prowadził tego typu zajęcia. Być może będzie to pani od religii, która przy wymawianiu słowa „okres” ściszy głos i stanie się czerwona. Nie zostawiaj tak ważnych spraw w rękach obcych ludzi, za których wiedzę i podejście do tematu nie możesz ręczyć. Nie załatwiaj tego tematu podczas jednej rozmowy. Postaraj się nie robić specjalnej otoczki, przez którą obie będziecie skrępowane. Rozmowy o okresie, podobnie jak te o seksie, powinny wychodzić naturalnie. Jeśli odpowiednio do tego podejdziesz, Twoja córka nabierze do Ciebie zaufania i w razie jakichkolwiek wątpliwości sama zapyta Cię o radę.

No dobrze, ale co Twoja córka powinna usłyszeć podczas tego dnia? Wszystko to, co Ty chciałaś usłyszeć od swojej mamy. Powiedz jej, że to ważny moment i zrób wszystko, aby wzmocnić pozytywne wrażenia. Zabierz córkę na spacer, do kina lub do kawiarni. Zróbcie razem coś, co sprawi młodej kobiecie przyjemność. Dzięki temu dasz jej do zrozumienia, że wkroczyła w kolejny etap kobiecości, który wcale nie musi być przykrym doświadczeniem.

Czego absolutnie nie robić?

Przede wszystkim nie bagatelizuj pojawienia się pierwszej miesiączki u Twojej córki i nie rób z tego tematu do żartów. To ważny moment i nie powinien być obiektem kpin. Nie pozwól sobie na kąśliwe uwagi i nie demonizuj. Być może w Twoim odczuciu menstruacja nie jest najszczęśliwszym czasem w życiu kobiety, ale Twoja córka nie musi się od razu zniechęcać i przyjmować Twojej postawy. Pod żadnym pozorem nie rozmawiaj z partnerem i innymi członkami rodziny o okresie nastolatki, zwłaszcza w prześmiewczym tonie. Uwagi w stylu „Kasia jakaś nerwowa dzisiaj. Pewnie dlatego że dostała pierwszego okresu” są nie na miejscu i niczemu nie służą. W ten sposób wprowadzisz córkę jedynie w zakłopotanie i zniechęcisz ją do zwierzeń w przyszłości.

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również