Brzydki zapach z pochwy

Mam nieprzyjemny zapach z pochwy – jakie mogą być przyczyny?

Opublikowane w kategorii

Nieprzyjemna woń wydobywająca się z pochwy może powodować u Ciebie nie tylko poczucie wstydu, ale przede wszystkim informować Cię o chorobie. Zapach może przypominać rybę, chleb bądź piwo – wszystko zależy od tego, co jest przyczyną dolegliwości intymnych. Przekonaj się, co najczęściej powoduje nieprzyjemny zapach z pochwy!

Jakie są najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Bardzo ważne jest to, abyś regularnie obserwowała wszelkie zmiany, zachodzące w Twoim organizmie. Dotyczy to także strefy intymnej, czyli sromu i pochwy. W tym przypadku szczególnie zwróć uwagę na zapach i kolor wydzieliny, jaka się stamtąd wydobywa. Nieprzyjemna woń może informować Cię o tym, że zaczęła rozwijać się infekcja, dlatego postaraj się zapoznać z tym aromatem, a następnie udaj się do specjalisty – w końcu choroby wewnętrznych lub zewnętrznych narządów płciowym wymagają natychmiastowych interwencji. Koniecznie poznaj też najważniejsze przyczyny nieprzyjemnej woni, wydobywającej się z pochwy.

Zachwianie naturalnej flory bakteryjnej

Jednym z najczęstszych powodów zmiany aromatu pochwy jest właśnie zachwianie naturalnej flory bakteryjnej. Dzieje się tak dlatego, że w Twoim organizmie została zaburzona równowaga, wynikająca np. z namnażania się bakterii. W takim przypadku koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ infekcja może przenieść się również do wewnętrznych narządów płciowych. Jeżeli jesteś w ciąży, to taki stan jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla Ciebie, ale też dla rozwijającego się płodu. Zwróć także uwagę na to, iż florę bakteryjną możesz zaburzyć, jeżeli będziesz stosować niewłaściwe produkty do higieny intymnej. Pamiętaj, że muszą mieć odczyn kwasowy, bo właśnie taki jest naturalny dla pochwy.

Infekcja grzybicza

Nieprzyjemny zapach z pochwy często jest spowodowany infekcją grzybiczą. W takim przypadku aromat może przypominać woń drożdży, piwa lub chleba. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zazwyczaj to właśnie drożdżaki z rodzaju Candida albicans przyczyniają się do rozwoju infekcji grzybiczej. W szczególności problem ten dotyka kobiety, które zakończyły antybiotykoterapię. Wówczas leki mogą zniszczyć bądź wpłynąć  negatywnie na naturalną florę bakteryjną pochwy. Dlatego tak ważne jest to, abyś podczas leczenia przyjmowała probiotyk oraz regularnie jadła naturalny jogurt. W ten sposób uchronisz się przed infekcją i nieprzyjemnym aromatem z pochwy.

Zauważ, że infekcja grzybicza pochwy może powstawać przez nieprawidłową higienę bądź w wyniku niewłaściwej diety. Zatem ogranicz spożycie cukru, a nie tylko zminimalizujesz ryzyko chorób, ale też pozbędziesz się wstydliwej woni z pochwy.

Rzęsistkowica

Kolejną przyczyną pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z pochwy może być rzęsistkowica, czyli infekcja, która jest wywołana przez rzęsistki pochwowe. Ta choroba jest przenoszona drogą płciową i choć u mężczyzn zazwyczaj przebiega bezobjawowo, to jednak Ty możesz odczuwać pewne dolegliwości. Oczywiście jednym z objawów jest uporczywy aromat, wydobywający się z pochwy. Jednak nie tylko w ten sposób rozpoznasz tę infekcję. Centers for Disease Control and Prevention wśród objawów wymienia upławy– zazwyczaj mają żółty kolor, choć w przypadku mocno rozwiniętej choroby mogą stać się delikatnie zielone.

Niewłaściwa dieta

Czy wiesz, że to, co masz na talerzu, wpływa na zapach z Twojej pochwy? Dlatego, jeżeli wyczuwasz u siebie nieprzyjemną woń, to zastanów się, co ostatnio jadłaś. Przede wszystkim produkty typu czosnek i cebula mogą przyczyniać się do wydzielania charakterystycznego aromatu. Pamiętaj jednak, że musisz zjeść naprawdę sporą ilość tych produktów, aby wpłynął na zapach z pochwy. Dzieje się tak, ponieważ czosnek i cebula mają w składzie allicynę, która nie jest metabolizowana przez organizm człowieka. Właśnie z tego powodu możesz je wyczuć nie tylko w wydzielinie, wydobywanej z pochwy, ale również w pocie i w moczu. Jeżeli chcesz się pozbyć tej woni, to po prostu wyeliminuj czosnek i cebulę ze swojej diety na 72 godziny, a następnym razem, gdy będziesz miała na nie ochotę, to nieco ogranicz ich ilość.

Zbyt rzadka zmiana tamponów

W trakcie miesiączki właściwa higiena okolic intymnych jest bardzo ważna. W końcu w tym czasie Twój organizm jest jeszcze bardziej narażony na infekcje. Jeżeli nie zadbasz o częstą zmianę środków higienicznych, a szczególnie tamponów, to przyczynisz się do powstania nieprzyjemnego zapachu z pochwy. Pamiętaj, że utrzymanie takiego stanu może zagrozić Twojemu zdrowiu, a nawet życiu, więc zawsze dbaj o regularną wymianę tamponów w trakcie miesiączki.

Niewłaściwa higiena osobista

Czasem nienaturalny aromat z pochwy jest spowodowany niewłaściwą higieną okolic intymnych. W takim przypadku organizm po prostu daje Ci sygnał, że powinnaś większą uwagę przykładać do mycia sromu – pamiętaj, że pochwa ma właściwości samoczyszczące. Dlatego uzupełnij swoją kosmetyczkę o produkty do higieny intymnej. W ten sposób uda Ci się wyeliminować nieprzyjemny zapach, jeżeli jest spowodowany właśnie przez niewłaściwe praktyki.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również