Lifestyle

Lifestyle

Przyjemność czy prokreacja. Jak seks postrzegany jest w różnych kulturach

Przyjemność czy prokreacja. Jak seks postrzegany jest w różnych kulturach

Gdyby ktoś pytał, czy nasz stosunek do kochania się wynika z natury czy kultury, niech zwróci uwagę: gatunek ludzki ten sam, a w jednej części świata przyjemność z seksu jest niemal boska, a w innej diabelska. Jak wszystkie zasady współżycia społecznego także i za tymi stoją ludzie, którzy je kiedyś opracowali. Dziś ich pilnują, za narzędzie regulacji mając religię, prawo lub karzący wzrok sąsiedzki, czyli wstyd.

Anna Augustyn-Protas Anna Augustyn-Protas · 9 grudnia 2022
Czego nauczyła nas pandemia koronawirusa w 2020 r.?

Czego nauczyła nas pandemia koronawirusa w 2020 r.?

Choć w XXI wieku miały już miejsce kryzysy gospodarcze czy ekonomiczne, to jednak 2020 rok przyniósł zupełnie nowe wyzwanie, z którym musiało poradzić sobie większość państw z całego świata. Czas ten okazał się trudny – szczególnie pod względem psychicznym. Stałe zagrożenie, a nawet obawa o życie i zdrowie najbliższych to spore obciążenie, niosące też za sobą wartościowe lekcje. Sprawdź, czego nauczyła nas pandemia koronawirusa w 2020 r.!

Anna Markowska Anna Markowska · 22 grudnia 2020
Tradycyjny gorset a gorset społeczny

Tradycyjny gorset a gorset społeczny

Przez wiele wieków kobiety musiały nosić gorsety, żeby skutecznie ukryć swoje wdzięki, a przy okazji ukształtować sylwetkę zgodnie z obowiązującą modą. Jednak tak naprawdę to nie był jedynie trend odzieżowy. W końcu gorsety miały też ukrócić charakter kobiety i pokazać jej, jak powinna się zachowywać. Na przestrzeni lat udało się wyzwolić z ciasnego ucisku gorsetu, ale czy na pewno dotyczy to również ograniczeń nakładanych przez społeczeństwo?

Kamila Mańkowska Kamila Mańkowska · 1 lutego 2020