Niezwykle ważne, choć nie najważniejsze w procesie kształtowania płci, są chromosomy. Można zatem powiedzieć, że już sam moment zapłodnienia ma ogromne znaczenie. Owszem, płeć dziecka w dużej mierze jest zależna od tego, jaki rodzaj chromosomu płciowego przekaże ojciec. Matka zawsze może bowiem przekazać chromosom X. Ojcowie zaś chromosom X lub Y. Jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik z chromosomem X, powinna urodzić się dziewczynka. Jeśli zaś do zapłodnienia dojdzie w wyniku połączenia komórki jajowej z plemnikiem z chromosomem Y, powinien urodzić się syn. Jak się jednak okazuje, nie jest to takie oczywiste. Proces kształtowania płci jest dużo bardziej złożony, niż mogłoby się z pozoru wydawać.
Kwestia chromosomów pozwala określić rodzaj płci pod względem genetycznym. Nie można jednak zapominać o hormonach płodowych, które odgrywają kluczową rolę w całym procesie. Przez pierwszych kilka tygodni można więc przyjąć, iż każde poczęte dziecko jest bipotencjalne, ponieważ płód może rozwinąć się zarówno w kierunku żeńskim, jak i męskim.
W przypadku płodów genetycznie męskich najważniejszy okres rozwoju płci trwa od 7 do 20 tygodnia ciąży. Między 6 a 9 tygodniem powstają jądra. Wówczas rozpoczyna się intensywna produkcja testosteronu, który przyczyni się do powstania męskich narządów płciowych wewnętrznych i zewnętrznych. Między 15 a 18 tygodniem życia płodu hormon ten osiąga swój maksymalny poziom i dochodzi wówczas do jego zmniejszenia.
W przypadku płodów genetycznie żeńskich istotny moment w procesie kształtowania płci przypada na okres pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży. W czasie tym dochodzi do powstania jajników. Pierwsze oznaki tworzenia się jajników można zaobserwować już między 6 a 8 tygodniem ciąży, ponieważ wówczas dochodzi do namnażania się komórek rozrodczych. Po urodzeniu dziewczynka będzie miała najwięcej komórek w całym swoim życiu. Później ich liczba zacznie spadać, a kiedy dojdzie do ich całkowitego wyczerpania, kobieta będzie w okresie menopauzalnym.
Płeć dziecka można ustalić podczas badania USG między 18 a 22 tygodniem ciąży. Wówczas można mówić o najbardziej wiarygodnym wyniku. Podstawowym badaniem pozwalającym określić płeć dziecka jest USG płodu wykonane przez powłoki brzuszne. Płeć dziecka można poznać także poprzez wykonanie nieinwazyjnego testu genetycznego przeprowadzanego z krwi żylnej. Stuprocentową pewność można uzyskać również na podstawie badania płynu owodniowego pobranego z macicy.
Choć w większości przypadków w okresie prenatalnym wszelkie procesy przebiegają prawidłowo i dzięki temu rodzi się chłopiec lub dziewczynka, to jednak zdarzają się sytuacje, w których można mówić o interseksualizmie lub inaczej – obojnactwie. Określeń tych używa się w przypadku płodu łączącego w sobie zarówno narządy płciowe męskie, jak i żeńskie. Najczęściej w celu jednoznacznego określenia płci wykonuje się dodatkowe badania hormonalne i genetyczne. W dzisiejszych czasach jednak przed podjęciem jakichkolwiek wiążących decyzji, namawia się rodziców do pozostawienia wyboru dziecku. Płeć to bowiem nie tylko wygląd narządów, ale także chromosomy, hormony, budowa mózgu i wiele aspektów związanych z psychiką dziecka i jego tożsamością. Aby więc nie wyrządzić małemu człowiekowi krzywdy, najlepiej wstrzymać się z podejmowaniem jakichkolwiek działań do czasu, aż młoda kobieta lub mężczyzna będzie w stanie samodzielnie określić swoją tożsamość.