Jestem kobieta. Płeć w życiu prenatalnym.

Jestem kobietą. Płeć w życiu prenatalnym

Opublikowane w kategorii

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jakie parametry dokładnie mają wpływ na różnicowanie płci w okresie prenatalnym? Co takiego stało się podczas ciąży, że jesteś dziś kobietą? Kształtowanie płci to proces złożony. Jest on uwarunkowany genetycznie i hormonalnie. Płeć w życiu prenatalnym – jeśli jesteś ciekawa, jak powstaje płeć i co ma na nią największy wpływ, przeczytaj poniższy artykuł. Płeć w życiu prenatalnym 

Zacznijmy od początku – zapłodnienie

Niezwykle ważne, choć nie najważniejsze w procesie kształtowania płci, są chromosomy. Można zatem powiedzieć, że już sam moment zapłodnienia ma ogromne znaczenie. Owszem, płeć dziecka w dużej mierze jest zależna od tego, jaki rodzaj chromosomu płciowego przekaże ojciec. Matka zawsze może bowiem przekazać chromosom X. Ojcowie zaś chromosom X lub Y. Jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik z chromosomem X, powinna urodzić się dziewczynka. Jeśli zaś do zapłodnienia dojdzie w wyniku połączenia komórki jajowej z plemnikiem z chromosomem Y, powinien urodzić się syn. Jak się jednak okazuje, nie jest to takie oczywiste. Proces kształtowania płci jest dużo bardziej złożony, niż mogłoby się z pozoru wydawać.

Hormony są najważniejsze

Kwestia chromosomów pozwala określić rodzaj płci pod względem genetycznym. Nie można jednak zapominać o hormonach płodowych, które odgrywają kluczową rolę w całym procesie. Przez pierwszych kilka tygodni można więc przyjąć, iż każde poczęte dziecko jest bipotencjalne, ponieważ płód może rozwinąć się zarówno w kierunku żeńskim, jak i męskim.

W przypadku płodów genetycznie męskich najważniejszy okres rozwoju płci trwa od 7 do 20 tygodnia ciąży. Między 6 a 9 tygodniem powstają jądra. Wówczas rozpoczyna się intensywna produkcja testosteronu, który przyczyni się do powstania męskich narządów płciowych wewnętrznych i zewnętrznych. Między 15 a 18 tygodniem życia płodu hormon ten osiąga swój maksymalny poziom i dochodzi wówczas do jego zmniejszenia.

W przypadku płodów genetycznie żeńskich istotny moment w procesie kształtowania płci przypada na okres pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży. W czasie tym dochodzi do powstania jajników. Pierwsze oznaki tworzenia się jajników można zaobserwować już między 6 a 8 tygodniem ciąży, ponieważ wówczas dochodzi do namnażania się komórek rozrodczych. Po urodzeniu dziewczynka będzie miała najwięcej komórek w całym swoim życiu. Później ich liczba zacznie spadać, a kiedy dojdzie do ich całkowitego wyczerpania, kobieta będzie w okresie menopauzalnym.

Kiedy można ustalić płeć dziecka?

Płeć dziecka można ustalić podczas badania USG między 18 a 22 tygodniem ciąży. Wówczas można mówić o najbardziej wiarygodnym wyniku. Podstawowym badaniem pozwalającym określić płeć dziecka jest USG płodu wykonane przez powłoki brzuszne. Płeć dziecka można poznać także poprzez wykonanie nieinwazyjnego testu genetycznego przeprowadzanego z krwi żylnej. Stuprocentową pewność można uzyskać również na podstawie badania płynu owodniowego pobranego z macicy.

Narządy męskie i żeńskie – słów kilka o interseksualizmie

Choć w większości przypadków w okresie prenatalnym wszelkie procesy przebiegają prawidłowo i dzięki temu rodzi się chłopiec lub dziewczynka, to jednak zdarzają się sytuacje, w których można mówić o interseksualizmie lub inaczej – obojnactwie. Określeń tych używa się w przypadku płodu łączącego w sobie zarówno narządy płciowe męskie, jak i żeńskie. Najczęściej w celu jednoznacznego określenia płci wykonuje się dodatkowe badania hormonalne i genetyczne. W dzisiejszych czasach jednak przed podjęciem jakichkolwiek wiążących decyzji, namawia się rodziców do pozostawienia wyboru dziecku. Płeć to bowiem nie tylko wygląd narządów, ale także chromosomy, hormony, budowa mózgu i wiele aspektów związanych z psychiką dziecka i jego tożsamością. Aby więc nie wyrządzić małemu człowiekowi krzywdy, najlepiej wstrzymać się z podejmowaniem jakichkolwiek działań do czasu, aż młoda kobieta lub mężczyzna będzie w stanie samodzielnie określić swoją tożsamość.

Źródło
Stwórz z nami silną kobiecą społeczność i dołącz do naszej prywatnej grupy na Facebook’u

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również