Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?
MyBody

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza, przez co najbardziej znana, metoda pozbycia się owłosienia. Niestety zazwyczaj kojarzy nam się ona się z podrażnieniem, wrastaniem włosków i poczuciem dyskomfortu.

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 12 listopada 2021

Ale golenie maszynką nie musi być uciążliwe! Wprowadź delikatne zmiany w goleniu, dzięki czemu na skórze nie będą pojawiać się uciążliwe podrażnienia i bolesne krostki.

Nawilżona to zdrowa skóra!

Nawilżona skóra dużo rzadziej ulega podrażnieniom. Jest bardziej miękka dzięki czemu dużo rzadziej pojawiają się wrastające włoski. Krem nawilżający nakładaj codziennie, a nie tylko w dni depilacji. 

Zwróć uwagę na to, aby balsam, który wybierzesz, oprócz typowych składników nawilżających, takich jak alkohol cetylowy, kwas hialuronowy i gliceryna, posiadał dodatek składników regenerujących i odbudowujących skórę, Mogą to być ceramidy, alantonina lub skwalan. Do nawilżania wybierz delikatny balsam nawilżający, najlepiej bezzapachowy lub lekko pachnący. Skóra okolic intymnych jest cienka i wrażliwa, a substancje zapachowe mogą zwiększać podrażnienie.

Nawilżona skóra będzie dużo mniej podatna na podrażnienia, a ryzyko wrastania włosków mniejsze. 

 

Nie gól się pod włos

Podczas golenia pod włos ostrze maszynki jest bliżej skóry, a to powoduje większe ryzyko podrażnień. Oprócz tego, prowadząc ostrze tak blisko naskórka, naruszamy barierę hydrolipidową skóry, przez co jest ona jeszcze delikatniejsza i bardziej podatna na wszelkie infekcje, swędzenie i pojawianie się ran. 

Depilując się prowadź maszynkę z włosem. Skóra nie będzie wtedy tak gładka jak przy goleniu pod włos, ale za to nie pojawią się na niej czerwone, swędzące krostki, a dzięki temu Twój komfort będzie dużo większy.

Dezynfekcja to konieczność

Bakterie i grzyby najlepiej rozmnażają się w wilgotnym i ciepłym środowisku, zwłaszcza jeśli mają się czym odżywiać. Mokra maszynka w zaparowanej łazience, z resztkami włosków i naskórka po goleniu to zbiór idealnych warunków do ich namnażania. Mimo, że nie są widoczne gołym okiem, drobnoustroje rozmnażające się na maszynce mogą być naprawdę liczne. Ponowne wykonanie depilacji taką maszynką może wiązać się z infekcją lub pojawieniem się wielu podrażnieniem. 

Po wykonanej depilacji zdezynfekuj wielorazową maszynkę. 

Dezynfekcja maszynki krok po kroku

  • Dokładnie wypłucz z maszynki resztki włosków, najlepiej zrób to gorącą wodą. 
  • Osusz maszynkę papierem toaletowym lub papierem ręcznikowym. Postaraj się zebrać jak najwięcej wilgoci.
  • Spryskaj maszynkę płynem do dezynfekcji narzędzi. Dostaniesz go między innymi w sklepie z akcesoriami do robienia paznokci, jak również w niektórych drogeriach i aptekach. Niektóre preparaty wymagają zanurzenia w roztworze płynu dezynfekcyjnego. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu
  • Po czasie dezynfekcji, jaki producent płynu podaje na opakowaniu, osusz jeszcze raz dokładnie maszynkę i schowaj w suchym miejscu. Możesz maszynkę dodatkowo zawinąć w czysty papier 
Zapobieganie wrastającym włoskom

Jednym z najczęstszych powikłań po depilacji maszynką i woskiem są wrastające włoski. Spowodowane jest to osłabieniem włosa, który nie jest w stanie przebić się przez skórę, jednak nadal pod nią rośnie. Często doprowadza to do stanu zapalnego i nazbierana się ropy, co powoduje nieestetyczne, bolesne krosty. Mogą również doprowadzić do zapalenia mieszka włosowego, czyli zakażenia bakteryjnego, które zazwyczaj jest dość trudne do wyleczenia, bywa również bardzo bolesne. 

Regularnie wykonywany peeling złuszczy martwy naskórek dzięki czemu włoski mają cieńszą warstwę do przebicia, co daje mniejsze ryzyko wrastania. 

Wybierz jeden z delikatnych peelingów
  • Peeling drobnoziarnisty 

 Jeśli zdecydujesz się na peeling drobnoziarnisty wykonuj delikatny masaż kolistymi ruchami. Nie przyciskaj za mocno dłoni do skóry, może to wywołać podrażnienie. Peeling wcale nie musi być mocny i intensywny, aby był skuteczny! 

Drobinki, które możesz szukać w peelingu: perlit, korund, sól, glinki, węgiel

  • Peeling kwasowy 

Pomimo przekonania, że peeling kwasowy jest drażniący, jeśli kwasy w nim zawarte mają stosunkowo niskie stężenie, sprawdzi się również w pielęgnacji skóry okolic intymnych. Może to być peeling lub delikatny krem złuszczający przeznaczony do skóry twarzy, na bazie kwasu mlekowego, kwasu migdałowego lub kwasu laktobionowego. 

Jednak podczas wykonywania go bardzo ważne jest, aby omijać okolice warg sromowych!

  • Peeling enzymatyczny 

Peeling enzymatyczny to jeden z delikatniejszych peelingów dostępnych na rynku. Jednak i w tym przypadku należy uważać, żeby nie nałożyć go na wargi sromowe. 

Peeling ten zawiera enzymy, które delikatnie rozpuszczają nadmiar martwego naskórka. Enzymy te to bromelaina, papaina i keratolina. 

Jeśli wykonujesz taki peeling pierwszy raz warto nałożyć go na skórę na krócej niż sugeruje producent na opakowaniu. 

Każdy z peelingów wykonuj maksymalnie raz w tygodniu, 2-3 dni przed depilacją, ponieważ nawet najdelikatniejsze złuszczanie lekko uwrażliwia skórę.

 

Jaki kosmetyk do golenia wybrać?

Podczas golenia koniecznie używaj przeznaczonego do tego kosmetyku. Nałóż jego grubą warstwę, a przed samym goleniem odczekaj chwilę, aby mógł zmiękczyć skórę i włoski. Przy zakupie zwróć uwagę, żeby kosmetyk do golenia zawierał składniki łagodzące takie jak bisabobol, ekstrakt z aloesu, alantonina, ekstrakt z nagietka lub pantenol. 

Skóra po depilacji jest wrażliwa 

Po goleniu maszynką delikatna skóra okolic intymnych będzie reaktywna, skłonna do odwodnienia i do powstawania krostek. Osusz skórę czystym ręcznikiem i nałóż krem łagodzący lub delikatny balsam nawilżający. Dzięki temu zimniejszysz ryzyko przesuszenia i pojawienia się uczucia swędzenia. 

Odpowiednia bielizna po depilacji może dużo zmienić

Oprócz nawilżania bardzo ważne jest to, aby po depilacji założyć bieliznę wykonaną z przyjemnego dla skóry, przewiewnego materiału. Wybierz figi z bawełny, modalu, wiskozy, lnu lub jedwabiu. Natomiast jeżeli idziesz spać zdecyduj się na koszulę nocną bez zakładania bielizny. Dzięki temu skóra szybciej dojdzie do siebie. Syntetyczne tkaniny pozostaw na specjalne okazje. 

Po wprowadzeniu powyższych zasad w życie Twoja skóra okolic intymnych podziękuje Ci gładkością i miękkością!

MyBody

Najnowsze