Jak zmieniała się moda kobieca na przestrzeni ostatnich lat i dekad?
Lifestyle

Jak zmieniała się moda kobieca na przestrzeni ostatnich lat i dekad?

Ostatnie 120 lat było naprawdę rewolucyjne dla kobiecej mody. W końcu nareszcie nastąpiło znaczne rozluźnienie obyczajów, porzucone zostały gorsety i długie suknie. Po prostu kobiety zyskały swobodę, o której marzyły od wielu wieków. Sprawdź zatem, jak zmieniła się moda na przestrzeni ostatnich dekad!

Anna Markowska Anna Markowska · 22 grudnia 2020

Jak zmieniła się moda kobieca w ciągu 120 lat?

Początek XX wieku i koniec XIX

Wkroczenie w zupełnie nowy wiek nie przyniósł kobietom więcej swobody. W końcu nadal elementem niezbędnym był gorset i długie suknie w towarzystwie wielu koronek, kokardek oraz innych zdobień. Szczególnie popularne były fantazyjne nakrycia głowy, a także charakterystyczne fryzury tzw. cottage loaf. Kobiety chętnie korzystały też z parasolek, które ułatwiały im poruszanie się, co wcale nie było proste ze względu na olbrzymie i naprawdę ciężkie kapelusze. W domu kobiety ubierały się nieco mniej formalnie – zazwyczaj nosiły białą bluzkę z ciemną, wełnianą spódnicą rodem z „Ani z Zielonego Wzgórza”.

Moda lat 20. XX wieku

Zakończenie I wojny światowej to moment, który miał olbrzymi wpływ na sposób ubierania się kobiet. Panie zrezygnowały z przebierania się na każdy posiłek – brakowało po prostu tkanin i pieniędzy, aby kontynuować tę tradycję. Poza tym kobiety zaczęły stawiać na swobodne ubrania, a Coco Chanel wprowadziła na salony „małą czarną”, niewielkie nakrycia głowy, a nawet luźne spodnie.

Moda lat 30. XX wieku

Kryzys gospodarczy to prawdziwy przełom w kobiecej modzie, bo nareszcie na bok zostały odrzucone gorsety. Poza tym panie chętniej wybierały proste i swobodne kreacje, które nadawały im nieco chłopięcego wyglądu. Jednocześnie stroje były bardzo luksusowe za sprawą wszechobecnych futer oraz niewielkich nakryć głowy. Kobiety coraz częściej sięgały też po naprawdę ekscentryczne ubrania.

Moda lat 40. XX wieku

W latach 40. światowa społeczność próbowała otrząsnąć się z koszmaru II wojny światowej, co znacząco wpłynęło na styl ubierania się kobiet. Przede wszystkim królowała prostota, czyli biała koszula w towarzystwie spódnicy, lekkie sukienki do kolan, a także jednokolorowe garnitury. Popularność zyskiwały również stroje sportowe.

Moda lat 50. XX wieku

Styl lat 50. to prawdziwy pokaz tego, jak bardzo ludziom brakowało radości i optymizmu. Dlatego modne były kolorowe, szerokie spódnice – koniecznie szyte na kole. Kobiety chętnie podkreślały talię i zakładały halki, aby nieco powiększyć biust oraz biodra. Coraz popularniejsze stawały się również sukienki bez ramiączek. Wiele działo się wśród dodatków – kobiety sięgały po klipsy, perły, rękawiczki oraz wprowadzone przez Coco Chanel torebki na łańcuszku.

Moda lat 60. XX wieku

Kolejna dekada przyniosła nieco więcej spokoju w modzie, co jest widoczne w krojach i stosowanych kolorach. Kobiety nosiły skromne, proste sukienki w towarzystwie płaszczy. Modne były też spódnice w kształcie litery A lub mini, a także szerokie spodnie. Poza tym popularne było połączenie bieli z czernią, granatem, czerwienią, zielenią czy szarością. Kobiety nie bały się również odważnych wzorów typu kropki i paski.

Moda lat 70. XX wieku

Na przełomie lat 60. i 70. sławę zyskiwał ruch hippisowski, który był dostrzegalny także w modzie. Dlatego kobiety stawiały na wielobarwne bluzki, długie kolorowe sukienki oraz spódnice, a także na spodnie „dzwony” i skórzane kamizelki. W tym czasie popularność zyskiwały sukienki w grochy, spódnice mini, koszulki polo, długie rękawiczki, buty na platformach, płaszcze z wyróżniającymi się guzikami, długie kozaki czy małe torebki.

Moda lat 80. XX wieku

Lata 80. to synonim naprawdę wyrazistego stylu, co było widoczne w soczystych, a wręcz neonowych kolorach, plastikowej biżuterii oraz w nowych częściach garderoby. Kobiety z radością sięgały po legginsy, oversizowe swetry, spódniczki mini, jeansy, a także po tuniki, bluzki i marynarki z poduszkami na ramionach. Połączenie wszystkich tych elementów obecnie jest kojarzone z przesytem, ale wtedy było symbolem kolejnych zmian społecznych. W końcu kobiety nareszcie zaczęły myśleć o karierze, władzy i własnych pragnieniach.

Moda lat 90. XX wieku

Nadeszły czasy, kiedy zaczął królować jeans – w postacie spodni, koszul oraz obszernych kurtek. Kobiety nosiły też spodnie bojówki z dużymi kieszeniami w połączeniu z krótkimi topami, które do mody wprowadziła Britney Spears. Poza tym sławę zyskiwały koszule sztruksowe i biodrówki. Oprócz tego ogromne znaczenie miały dodatki – nieco infantylne, a zarazem zabawne spinki, wyraziste gumki do włosów, zakolanówki oraz kapeluszu z wywiniętym rondem.

Moda z początku XXI wieku

W XXI wieku dostrzeżesz silne wpływy poprzednich dekad. Na początku 2000 roku popularny był styl vintage, boho oraz stroje nawiązujące do różnych subkultur. Popularna stała się też koncepcja „fast fashion”, która z czasem zaczęła budzić coraz większe wątpliwości etyczne. Wraz z upływem lat ważniejsza stała się zrównoważona moda i ekologiczne materiały. Dlatego faux-pas stał się poliester, a kobiety chętniej sięgają po trwalsze, a przede wszystkim naturalne tkaniny. Narodził się również ruch „slow fashion”.

Lifestyle

Najnowsze