Jak radzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza?
MyBody

Jak radzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza?

Zapalenie pęcherze na pewno doskonale zna każda z nas. Mimo że jest to stosunkowo niegroźna dolegliwość, to powoduje dyskomfort oraz jest bardzo uciążliwa. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby sobie skutecznie z nią radzić, jeśli nie mamy pod ręką apteki. Jak radzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza?

Aleksandra Szczęsna Aleksandra Szczęsna · 12 maja 2021

Jakie są objawy zapalenia pęcherza?

Zapalenie pęcherza nie jest niczym groźnym. Większość przypadków powodują bakterie, które naturalnie występuje w naszym organizmie, zasiedlając układ pokarmowy lub płciowy. Jeśli jednak przedostaną się one do układu moczowego, mogą wywoływać stany zapalne. Stąd też tak często pojawia się u kobiet po stosunkach płciowych zwłaszcza z nowym partnerem. Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej objawia się:

  • pieczeniem cewki moczowej w trakcie i po oddaniu moczu;
  • bólem w dole brzucha, który wraz z postępującym zapaleniem przybiera na sile i przechodzi w stan ostrego bólu;
  • ciągłym uczuciem potrzeby oddawania moczu;
  • stałym wrażeniem, że pęcherz nie jest opróżniony;
  • przebywanie w toalecie, nawet gdy nie ma takiej potrzeby;
  • lekkim krwawieniem w ostrych stanach zapalnych.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego domowymi sposobami?

Jeśli zauważymy u siebie objawy zapalenia pęcherza moczowego, bezzwłocznie powinnyśmy podjąć jego leczenie. Jest to nie tyle ważne dla naszego komfortu i dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Jeśli stan zapalny pęcherza będzie się pogłębiał, może zaatakować inne części układu moczowego i wywołać zapalenie nerek, bakteriomocz, ropomocz oraz podwyższone wahania OB krwi. Oto kilka sposobów na to, jak radzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza.

Żurawina zbawienna dla twojego pęcherza

Jeśli nie masz możliwości skonsultowania się z lekarzem, sięgnij po zwykłą żurawinę lub leki dostępne w aptece na bazie żurawiny. Owoc ten w swoim składzie zawiera związki, które wykazują działanie przeciwzapalne i odkażające. Potrafią one błyskawicznie powstrzymać namnażanie się bakterii oraz obniżyć pH moczu, który dodatkowo osłabi działanie drobnoustrojów. Dlatego też, jeśli borykasz się z problemem nawracającego zapalenia pęcherza, włącz do swojej codziennej diety suszoną żurawinę, sok z żurawiny lub herbatki ziołowe na jej bazie.

Soda oczyszczona dobra na wszystko

Każda z nas z pewnością zdążyła się już przekonać, że soda oczyszczona to niezbędny artykuł w każdym domu i niemal magiczny proszek o tysiącu zastosowaniach. Nie tylko przydaje się do pieczenia, czyszczenia piekarnika, prania ręczników czy tapicerowanej kanapy, ale i jest dla nas pierwszym i niezastąpionym ratunkiem w przypadku zapalania pęcherza. Aby uśmierzyć uczucie lekkiego bólu, swędzenia i pieczenia pęcherza wystarczy, jeśli wypijesz szklankę wody z sokiem z połówki cytryny i dwoma łyżeczkami sody oczyszczonej.

Rumianek w domowej kuchni

Jeśli zastanawiasz się, jak radzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza postaw na rumianek. Nasze babcie od zawsze stosowały rumianek jako skuteczny sposób na tego rodzaju dolegliwości. Nie tylko przygotowywały z niego aromatyczne herbatki ziołowe, ale również nalewały jego napar do miednicy i siadały w niej, aby uśmierzyć ból i pieczenie pęcherza. Rumianek ma doskonałe właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dlatego w razie zapalenia pęcherza pij 3 razy dziennie herbatę z rumiankiem oraz przygotuj sobie gorącą kąpiel z naparem z 1l wywaru z rumianku.

Dziurawiec i krwawnik w trosce o pęcherz

Dziurawiec i krwawnik, obok rumianku, to kolejne niezastąpione zioła w leczeniu dolegliwości związanych z zapaleniem pęcherza. Zmieszaj wywary ze wszystkich ziół, wlej go do gorącej kąpieli i pozwól, aby ich dobroczynne działanie uśmierzyło wszelkie dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza. Popijaj także herbatki z dziurawcem i krwawnikiem, ponieważ te zioła wykazują silne działanie przeciwzapalne oraz regeneracyjne.

Woda cię oczyści

Jeśli ni wiesz, jak radzić sobie z nawracającym zapaleniem pęcherza najprostsza rada brzmi tak — pij dużo płynów, zarówno wspomnianych wyżej ziołowych herbatek, jak i wody. Jeśli chodzi o wodę, oczyści ona twój organizm oraz pomoże pozbyć się bakterii przez to, że będziesz częściej oddawała mocz. Pamiętaj jednak, aby pić wodę kranową przefiltrowaną zamiast wody gazowanej w ilości od 1,5 do 2l na dzień.

MyBody

Najnowsze