Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień
MyBody

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna. Sklepowe półki uginają się od pięknych, skąpych krojów fig, przez co wiele z nas wybiera je na co dzień. Niestety my, kobiety, przez naszą budowę fizjologiczną, dużo częściej niż mężczyźni doświadczamy infekcji. Niewiele z nas wie, że powinniśmy łączyć zdrowie naszej waginy z wyborem odpowiedniej bielizny lub... jej brakiem.

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 1 listopada 2021

Dlaczego wybór tkaniny, z której wykonana jest nasza bielizna ma tak duże znaczenie? 

W pochwie znajduje się mikrośrodowisko drobnoustrojów, które przynoszą nam mnóstwo korzyści. Chronią nas przed infekcjami spowodowanymi zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz pełnią istotną rolę w zapłodnieniu. Jeżeli nie dbamy prawidłowo o mikrobiotę pochwy zwiększa się ryzyko infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak dbać o zdrowie pochwy?  

Drobnoustroje żyjące w pochwie będą dla nas dobre, jeżeli nie zaburzamy ich naturalnego rytmu. Środowisko waginy jest wilgotne, ciepłe i powinno mieć stały dostęp do powietrza oraz swobodne ujście do odprowadzania śluzu, który służy jej samooczyszczaniu. 

Jeżeli zakładamy bieliznę wykonaną ze sztucznych materiałów, takich jak poliester, poliamid czy akryl, nie zapewniamy pochwie odpowiednego odprowadzania wilgoci oraz dopływu powietrza. Materiały te bardzo słabo pochłaniają płyny i nie są wystarczająco przepuszczalne. Wilgoć pozostająca na bieliźnie oraz ciepło naszego ciała jest idealnym środowiskiem do rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów, które mogą wywoływać infekcje oraz choroby. 

Warto wybierać bieliznę z poniższych tkanin: 

  • Bawełna 

Jedna z najpopularniejszych, ale też najbardziej przyjaznych dla naszych ciał tkanin. Jest antyalergiczna, higroskopijna, co oznacza, że pochłania wilgoć i pozwala jej swobodnie odparować oraz przepuszczalna dla powietrza. Bawełniana bielizna jest tania i bardzo wygodna, dzięki jest idealnym wyborem na co dzień. 

  • Modal 

Tkanina na bazie wiskozy, która jest odporna na uszkodzenia i delikatna dla skóry. Jest świetnym materiałem na bieliznę, ponieważ pochłania o 50% więcej wilgoci niż bawełna. Niestety majtki z modalu nie są jeszcze tak często spotykane, ale jeśli tylko je zobaczycie warto wrzucić je do swojego koszyka 

  • Jedwab 

Niesamowicie delikatna dla skóry tkanina. Bardzo skutecznie pochłania wilgoć, jest wysoce przepuszczalna dla powietrza, hipoalergiczna, a oprócz tego pozytywnie wpływa na nawilżenie skóry. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja dla osób z bardzo wrażliwą i wymagającą skórą.

  • Wiskoza

Mimo, że jest to materiał należący do sztucznych jest dobrze tolerowana przez skórę, bo świetnie pochłania wilgoć, bez problemu przepuszcza powietrze, jest hipoalergiczna i nie drażni skóry. 

Kilka innych spraw, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze bielizny. 

  • Bielizna, mimo tego co proponują nam w galeriach handlowych, powinna być dla nas jak najbardziej komfortowa. Nic nie może uwierać ani uciskać waginy. 
  • Majtki mogą mieć domieszkę elastanu, jednak w składzie powinny dominować przepuszczalne tkaniny.
  • Stringi zakładaj tylko na specjalne okazje! Cienki paseczek między pośladkami będzie zwiększał ryzyko przenoszenia chorobotwórczych drobnoustrojów w stronę pochwy. Na szczęście na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej majtek, które są piękne, seksowne i nie są stringami.
  • Jeśli już chcesz założyć koronkową bieliznę zwróć uwagę, aby miała ona podszewkę z bawełny. Dzięki temu ryzyko infekcji będzie mniejsze.
  • Idealną opcją są bezszwowe majtki wykonane z naturalnych, przepuszczalnych tkanin.

Warto spać nago!

Naturalnym dla waginy jest brak warstwy materiału. Noc jest czasem, w którym możemy pozwolić sobie na niezakładanie bielizny, a jest to zdecydowanie najzdrowsza z opcji. Spanie nago lub w koszuli nocnej, bez bielizny, pozwoli na bezproblemowe odprowadzanie śluzu oraz stały dostęp do powietrza. Żaden materiał nie drażni warg sromowych, dzięki czemu wagina produkuje mniej śluzu, który nie zalega na bieliźnie, a im mniej wilgoci tym mniejsze ryzyko infekcji intymnych. 

Spanie nago jest korzystne nie tylko ze względu na zdrowie waginy. Kiedy kładziemy się do łóżka bez ubrań temperatura naszego ciała jest niższa niż byłaby w piżamie, dzięki czemu szybciej zapadamy w głęboki sen i lepiej śpimy przez całą noc. A to jeszcze nie wszystkie korzyści! Spanie nago pozwala na oswojenie się z własnym ciałem. Brzmi to banalnie, ale niestety nadal wiele kobiet boryka się z brakiem akceptacji własnego ciała. Być może zrzucenie pidżamy stanie się dla którejś z Was przełomowe, bo psychologowie twierdzą, że spanie nago poprawia samoocenę i dobrze wpływa na życie seksualne. 

Czy wkładki higieniczne są naprawdę takie higieniczne? 

Wkładki te, mimo, że zazwyczaj bawełniane, są kolejną warstwą, która zmniejsza przepływ powietrza i możliwość odparowania wilgoci. Dodatkowo, przez to, że są dość sztywne i mocno przylegają do waginy, drażnią ją, co sprawia, że śluzu powstaje coraz więcej, więc i tej wilgoci, która jest dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii jest więcej. Wbrew tego co mówią w reklamach, z wkładek powinno się korzystać tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy. 

Aby nasze V były szczęśliwe musimy dać im jak najwięcej luzu, swobody i.. powietrza! Odwdzięczy nam się za komfortową bieliznę i spanie nago, które oprócz korzyści fizjologicznych przynosi również te psychiczne. 

MyBody

Najnowsze