Dlaczego należy używać kremu z filtrem

Dlaczego warto używać kremu z filtrem przez cały rok?

Opublikowane w kategorii

Krem z filtrem kojarzy nam się z wakacjami, kiedy wylegując się na plaży parzy nas intensywne słońce. Bez niego, po kilkudziesięciu minutach, na skórze pojawia się bolesny rumień. Jednak nie tylko ekspozycja na tak mocne słońce jest dla nas szkodliwa. Docierające do nas na co dzień promienie słoneczne powodują, nie od razu widoczne, uszkodzenia skóry, dlatego kremu z filtrem powinniśmy używać przez cały rok. Jakie skutki może mieć zaniedbanie fotoprotekcji?

Czerniak – jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry
Czerniak, to złośliwy nowotwór melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry, który często daje bardzo groźne dla zdrowia przerzuty. Stanowi on aż 2% zachorowań na nowotwory w Polsce. Najistotniejszym czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania na tego raka skóry jest intensywna i krótkotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, która często skutkuje rumieniem lub oparzeniem skóry. Czerniak może rozwinąć się u każdego, przez częste poparzenia słoneczne lub skłonności genetyczne. Szczególnie narażone są osoby o bardzo jasnej karnacji, podatne na powstawanie rumienia podczas ekspozycji na słońce. Jedynym sposobem ochrony przed rozwojem czerniaka jest prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna, z wykorzystaniem kremu z filtrem, zakrywanie ciała odzieżą przeciwsłoneczną oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Należy o niej pamiętać nie tylko na wakacjach, ale też w pozostałych miesiącach, zwłaszcza idąc w góry lub zimą – śnieg odbija promieniowanie UV, przez co dociera ono do nas zintensyfikowane.

Rumień skóry i jego długotrwałe skutki
Rumień jest reakcją fotochemiczną skóry, która może prowadzić do uszkodzenia komórek warstwy kolczystej naskórka. Warstwa ta jest odpowiedzialna między innymi za proces produkcji lipidów, które utrzymują prawidłowe nawilżenie naskórka. Obserwowane na skórze pojawiające się po nadmiernej ekspozycji na słońce zaczerwienienie to przekrwienie skóry, czyli rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jest ono bardzo niekorzystne i może prowadzić do pojawienia się tzw. „popękanych naczynek”, problemów z nadmiernym przesuszeniem skóry oraz trwałym zaczerwienieniem policzków.

Krem z filtrem przyspiesza gojenie różowych śladów po trądziku
PIE (postinflammatory erythem) to różowe, czerwone lub fioletowe przebarwienia pozapalne, często powstające po trądziku lub innych uszkodzeniach skóry. W miejscu ich występowania skóra jest cieńsza, przez co również bardziej wrażliwa. Jeśli nie zabezpieczamy jej kremem z filtrem, różowe przebarwienia goją się dużo wolniej oraz mogą przeradzać się w ciężkie do pozbycia się brązowe plamki. Regularne stosowanie kremu z filtrem pozwala na szybsze gojenie różowych przebarwień pozapalnych oraz zmniejsza ryzyko ich brązowienia.

Brązowe przebarwienia
PIH, czyli post inflammatory hyperpigmentation, to brązowe przebarwienia pozapalne. Powstają one nie tylko w miejscu różowych przebarwień po trądziku, po długotrwałej ekspozycji na słońce. Mogą być również pokłosiem stanu zapalnego toczącego się na skórze osób z ciemniejszym fototypem skóry, ponieważ mają one więcej melaniny w skórze.

Melasma
Melasma, inaczej zwana ostudą, to przebarwienie, które najczęściej wynika z problemów hormonalnych, a do jej powstania bardzo mocno przyczynia się promieniowanie UV oraz predyspozycje genetyczne. Jest to brązowa plama, o nieregularnym kształcie, najczęściej pojawiająca się na policzkach, czole, szyi lub nosie. Niełatwo jest pozbyć się brązowych przebarwień, ponieważ są one bardzo głęboko osadzone w skórze. Na ten problem należy działać wielokierunkowo, z użyciem różnych składników. Jednak bez kremu z filtrem, w przypadku pielęgnacji skóry dotkniętej brązowymi przebarwieniami lub melasmą, niewiele da się zrobić. Jeśli nie wyeliminujemy głównej przyczyny powstawania tych przebarwień, żadne terapie nie dadzą widocznych efektów.

Najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy
Nie żadne drogie sera ani kremy z obiecującymi slangami na etykietach. To krem z filtrem jest naskuteczniejszym kosmetykiem przeciwzmarszczkowym. Dlaczego?
Zdolne do przenikania przez chmury promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za fotostarzenie skóry, czyli przyspieszenie degradacji włókien kolagenowych. To one odpowiadają za jędrność i napięcie skóry. Z wiekiem same ulegają niszczeniu, jednak nadmierna ekspozycja na słońce znacząco przyspiesza ten proces. Fotoprotekcja skutecznie opóźnia degradację włókien, dzięki czemu skóra dłużej jest jędrna i napięta.

Jaki wybrać i stosować krem z filtrem?
Kup krem z wysokim, minimum 30SPF, filtrem. Kosmetyki te często mają dosyć trudne, ciężkie i bielące skór konsystencję, dlatego nie zrażaj się, jeśli za pierwszym razem nie trafisz na ten, z którym polubi się Twoja skóra. Krem nakładaj metodą „na dwa palce”. Pozwala ona na nałożenie takiej ilości kremu, która zapewni gwarantowaną przez producenta na opakowaniu ochronę skóry. Metoda ta polega na odmierzeniu wystarczającej ilości kremu poprzez rozprowadzenie kremu na palcu wskazującym i środkowym na całej długości, a następnie przeniesienie takiej ilości na twarz. Większość kremów łatwiej nakłada się poprzez wklepywanie, a nie wsmarowywanie, ponieważ wiele z nich ma tendencję do tzw. rolowania się.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również